SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Krzyczący, łysy aktor z blizną na czole z podniesioną ręką do góry
9/2018

Pobierz PDF

ANGIELSKI TEATR W NASZYM KINIE

Wyobraźcie sobie, że jak za dotknięciem magicznej różdżki, przenosicie się z sali kinowej prosto do National Theatre w Londynie. Tak, to jest możliwe! Wystarczy kupić bilet w Kinie Studyjnym OKF „Iluzja” i uczestniczyć w transmisji spektaklu prosto z brytyjskiej stolicy.

Od 2016 roku na ekranie częstochowskiego kina studyjnego pojawiają się spektakle z londyńskich teatrów zrzeszonych pod nazwą National Theatre. Można już było zobaczyć retransmisje m.in. „Hamleta”, „Amadeusza” i „Aniołów w Ameryce”. W maju tego roku odbyła się pierwsza transmisja – był to „Makbet”z Rorym Kinearem i Anne–Marie Duff. Przed nami trzeci teatralny sezon, w ramach którego czekają nas najlepsze spektakle z doborową obsadą. Podstawową zaletą tego projektu, poza tym, że przedstawienie oglądamy na dużym ekranie – mówi Małgorzata Stasikowska – Lis z OKF-u – jest to, że naprawdę czujemy atmosferę teatru. W przeciwieństwie do Teatrów Telewizji, widzimy nie tylko spektakl, ale słyszymy reakcje publiczności. Retransmisje z londyńskiego teatru trwają dokładnie tyle czasu, ile spektakle. A w czasie przerw mamy szansę obserwować widownię i zwiedzać poszczególne teatry, nawet za kulisami. Prezentowane są również rozmowy z reżyserem, aktorami i innymi twórcami spektaklu. Tego nie otrzyma widownia żywego teatru. I oczywiście wszystko jest w znakomitej jakości obrazu HD i dźwięku Dolby Digital Surround oraz z polskimi napisami. Pierwsza okazja, by przenieść się do londyńskiego National Theatre, już 27 września. Będzie to transmisja spektaklu „Król Lear” z Ianem McKellanem, znanym między innymi z roli Gandalfa Białego we „Władcy Pierścieni”. Sztuka Williama Szekspira - uważana przez wielu znawców za najlepszą tragedię, jaką kiedykolwiek napisano - ukazuje dramat starzejących się ojców odrzuconych przez własne dzieci, ale i w zaślepieniu odtrącających tych, którzy naprawdę ich kochają.

31 października, podczas Helloween, zobaczymy transmisję przedstawienia „Frankenstein” z Bendictem Cumberbutchem jako Potworem. Tan dramat oparty na klasycznej powieści grozy był już retransmitowany w częstochowskim kinie studyjnym, poprzednio jednak Cumberbutch występował w roli Doktora.

Kolejnym transmitowanym spektaklem będą „Szaleństwa króla Jerzego”. Dramat napisany przez jednego z najbardziej lubianych brytyjskich dramaturgów, Alana Bennetta (autora takich sztuk, jak „The History Boys” i „The Lady in the Van”) miał również w latach 90. XX w. adaptację filmową i w takiej formie został nagrodzony BAFTĄ. Tutaj w tytułowej roli króla Jerzego zobaczymy Marka Gatissa, aktora który, dzięki roli Mycrofta Holmesa w serialu „Sherlock” oraz wielu innych kreacjom w brytyjskich serialach telewizyjnych, zdobył olbrzymią popularność.

Na koniec tego roku, w Mikołajki, czeka nas transmisja „Antoniusza i Kleopatry” z Ralphem Finnesem i Sophie Okonedo. Wielka miłość i wielka polityka to główne wątki tego dzieła Williama Szekspira. Dramatopisarz zachował podstawowe fakty historyczne, opierając się prawdopodobnie na źródłach starożytnych tłumaczonych na angielski, m.in. „Żywotach sławnych mężów” Plutarcha. Jak zwykle jednak miały one posłużyć do pokazania ludzkich namiętności i ich wpływu na losy jednostek i całych narodów.

Magda Fijołek