SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Muszkieterzy w czerwonych strojach stojący tyłem na pierwszym planie i muszkieterzy w białych stronach na drugim planie
9/2018

Pobierz PDF

MUSZKIETY NA SZLAKU ORLICH GNIAZD

W sobotę 22 września, na błoniach Parku Lisiniec, odbędzie się największa rekonstrukcja historyczna w dziejach naszego miasta. Wydarzenie skupi rekonstruktorów wieku XVIII z całej Europy, którzy zjadą się do obozu powstałego nad Bałtykiem. Dzięki temu, odwiedzając częstochowski park, będzie można przenieść się do czasów saskich i podejrzeć z bliska życie ówczesnych żołnierzy, markietanek, szlachty oraz służby. Całość organizowana jest przez rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Garnizon Fortecy Częstochowskiej we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i Urzędem Miasta Częstochowy, które współfinansują imprezę w ramach Święta Szlaku Orlich Gniazd.

Spora część częstochowian potrafi już bezbłędnie skojarzyć czerwono-granatowe kurtki z garnizonem stacjonującym w XVIII wieku w fortecy okalającej Jasną Górę. Grupa rekonstruktorów, znana mieszkańcom z pikników regularnie odbywających się w Parku Staszica oraz z honorowej salwy oddawanej podczas obchodów Święta Niepodległości, systematycznie się rozrasta. Coraz większe robią się też ich pomysły i ambicje. Tym razem, w ramach cyklu imprez z okazji Święta Szlaku Orlich Gniazd, postanowili przypomnieć, gdzie ten szlak ma początek i 22 września organizują w częstochowskim Parku Lisiniec największą XVIII-wieczną rekonstrukcję historyczną w Polsce.

„Częstochowa - Północna Brama Jury. Sztuka Wojenna XVIII wieku” to pieczołowicie przygotowany program, który przybliżyć ma kulturę, sztukę oraz aspekt militarny baroku. Do Częstochowy przyjedzie prawie setka rekonstruktorów z całej Polski i Europy. Wśród nich pojawi się między innymi osoba odtwarzająca ówczesnego monarchę panującego w Rzeczypospolitej, Augusta II Mocnego. Już w piątek, 21 września, w centrum miasta będzie można spotkać patrole XVIII-wiecznego wojska, a na błoniach Parku Lisiniec zacznie powstawać historyczny obóz. To z pewnością pozwoli częstochowianom wczuć się w ducha epoki. Natomiast wieczorem – o godzinie 20.30, gdy staną już wszystkie namioty wojska i szlachty - oddana zostanie uroczysta salwa z armat i muszkietów otwierająca imprezę.

W sobotę, od godziny 10.00 do 16.00, na terenie obozu zainscenizowane zostaną liczne dioramy historyczne i scenki rodzajowe z epoki. Dodatkowo publiczność będzie miała okazję nauczyć się kilku prostych tańców z tego okresu i skosztować potraw wtedy jedzonych. Z kolei w samo południe nie można przegapić godzinnego pokazu musztry, a tuż po jego zakończeniu warto wybrać się na koncert muzyki barokowej. Wystąpi śpiewaczka operowa Pamela Sinicka oraz trio smyczkowe. Część artystyczną rekonstrukcji zamknie zabawne przedstawienie XVIII-wiecznego teatru kukiełkowego (godz.14.00) oraz pokazy tańców historycznych przygotowane przez rekonstruktorów (godz. 15.15). Kulminacyjnym punktem imprezy będzie jednak wielka bitwa (godz.18.00) - starcie dwóch oddziałów piechoty i artylerii okraszone zapierającymi dech efektami pirotechnicznymi.

Członkowie częstochowskiej grupy rekonstrukcyjnej, mają nadzieję, że cała ta inscenizacja ośmieli kolejnych miłośników historii i szeregi garnizonu znowu się powiększą. Warto o tym pomyśleć, bo nasi rekonstruktorzy regularnie pojawiają się w pałacach i na polach bitew nie tylko w Polsce, ale również w Rosji, Niemczech i Czechach. W najbliższej przyszłości planują zaś podbój Hiszpanii i Teneryfy. Od kilku lat ściśle współpracują przy organizacji Festiwalu Saskiego w Kutnie, a ich wkład w rozwój rekonstrukcji wieku XVIII w kraju jest niezaprzeczalny. By do nich dołączyć, wystarczy napisać do grupy na profilu facebookowym. Weterani z Garnizonu Fortecy Częstochowskiej pomogą skompletować strój i ekwipunek oraz podzielą się niezbędną wiedzą. Jest zatem okazja, żeby kolejną bitwę przeżyć już od środka, z muszkietem na ramieniu.

oprac. af