SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Rysunek - dzieci na sankach ciągnących przez chłopaka i biegnący obok nich pies
2/2018

Pobierz PDF

ZIMA W MIEŚCIE

Zimowa przerwa od szkoły, to czas który można wykorzystać na wiele sposobów. Dzieci nie powinny się wtedy nudzić. Oprócz podróży, wszelkich aktywności sportowych i małej dawki zdrowego leniuchowania, my polecamy najmłodszym szereg atrakcji kulturalnych, przygotowanych przez miejskie instytucje na luty. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Kino studyjne OKF Iluzja zaprasza najmłodszych pasjonatów sztuki filmowej na trzy seanse. 1 lutego będzie okazja by zobaczyć „Paddington 2”, czyli kolejną część ekranizacji bestsellerowych powieści Michaela Bonda. To już trzecie pokolenie miłośników dobrych historii, zachwyca się przygodami niedźwiadka w czerwonym kapeluszu, śledząc je w książkach, kreskówkach, a teraz na wielkim ekranie. W najnowszym filmie rezolutny miś o nienagannych manierach i skłonności do wpadania w tarapaty, trafi w złe towarzystwo. Pomyłkowo osadzony w areszcie wśród zepsutych do szpiku kości typów spod ciemnej gwiazdy, naiwny Paddington zrobi wszystko, by sprowadzić ich na dobrą drogę. 6 lutego OKF proponuje kolejny książkowy tytuł, czyli „Magiczną Zimę Muminków”. Bohaterowie stworzeni przez Tove Jansson, podobnie jak Paddington, przez ponad pół wieku zdążyli stać się ikonami popkultury. Nie stracili przy tym jednak nic ze swojej pierwotnej magii i niezwykłości, dzięki czemu pozytywnie wyróżniają się na tle dzisiejszych, masowo produkowanych ,postaci z bajek. Dzieci na całym świecie uwielbiają Muminki. „Magiczna Zima Muminków” to opowieść o wyjątkowym czasie w roku. Muminek decyduje, że tym razem – zamiast tradycyjnie udać się na drzemkę – nie zaśnie na zimę. Chce zobaczyć, jak wygląda ta pora roku. Szybko przekonuje się jednak, że zupełnie różni się ona od jego wyobrażeń. Ferie w kinie zamknie 8 lutego projekcja norweskiego filmu fabularnego „Traktorek Florek”. To nieszablonowa komedia o przyjaźni między dzieckiem, dorosłym, traktorem i kozą. Familijna opowieść nie tylko o tym, że na wsi nie ma nudy i jest to genialne miejsce na spędzenie wakacji, ale również o solidarności, współpracy oraz wzajemnej trosce.

Muzeum Częstochowskie stawia z kolei na edukację poprzez zabawę. W końcu przerwa od szkoły nie oznacza, że nie można spędzić czasu dowiadując się interesujących rzeczy. Dlatego muzeum zaprasza na zajęcia dzieci ciekawe świata i dociekliwe. W programie czeka na nich między innymi szafa historyczna, czyli wyjątkowa okazja, by przymierzyć średniowieczne stroje i zbroje, a przy okazji poznać trochę lepiej ten niezwykły okres historyczny. Zainteresowani podziemnym światem z pewnością ucieszą się ze spaceru po korytarzach Muzeum Górnictwa Rud Żelaza z przewodnikiem, a miłośnicy archeologii z warsztatów tworzenia pradziejowej biżuterii. Wprowadzeniem do tematyki sztuki, będą zajęcia „W jakim nastroju jest... obraz?”, podczas których będzie można się dowiedzieć wszystkiego o przeróżnych technikach malarskich, liniach, kolorach, światłocieniach itd. Nie zabraknie też okazji do poznania niesamowitego świata przyrody na spotkaniach dotyczących najpiękniejszych owadów świata i ciekawostek z życia owadów. Z kolei w Muzeum Żydów Częstochowian dzieci będą miały okazję poznać podstawy języka hebrajskiego oraz święta i tradycje żydowskie. Na wszystkie te zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr. tel. 504 757 502. Dodatkowo w Parku im. Stanisława Staszica dzieci intensywnie pracować będą w Multicentrum, by dowiedzieć się wszystkiego o wynalazkach i wynalazcach. Patronem tych niezwykłych zajęć będzie Leonardo Da Vinci. W przypadku tych zajęć zgłaszać się trzeba pod nr. tel. 504 757 598.

Nie od dziś wiadomo, że mamy w mieście bardzo wielu młodych fanów teatru, dlatego też tej zimy również Teatr im. Adama Mickiewicza musiał stanąć na wysokości zadania. Postanowił zaprosić nas do świata książek Tove Jansson i na 6 lutego zaplanował spektakl „Kometa nad Doliną Muminków”. To inscenizacja drugiego tomu przygód tych niezwykłych fińskich stworzeń, a zarazem doskonały pretekst, by poznać ich przygody. W kierunku Ziemi zbliża się wielka kometa. Muminek i Ryjek podejmują odważą decyzję: żegnają się z rodzicami i na tratwie wyruszają do Gór Samotnych. Chcą odnaleźć tajemnicze Obserwatorium oraz porozmawiać z Profesorem, który może wiedzieć jak zażegnać kosmiczny kryzys. Po drodze nasi bohaterowie poznają nowych przyjaciół: mieszkającego w namiocie kawosza Włóczykija, znawcę wodnych owadów Paszczaka oraz urocze rodzeństwo Migotków. Dzień później na deskach naszego teatru będzie można zobaczyć przedstawienie „Gałganiarz i Patyczek”, na motywach opowiadań Włodzimierza Perzyńskiego. To bajka, która w piękny i poetycki sposób, mówi o zmaganiu się człowieka z przeciwnościami losu i przenikaniu się dobra i zła. Akcja rozgrywa się w małym miasteczku, z całym jego pięknym i ubogim anturażem: zaułkami, piwniczymi izbami, gospodą. Dzięki magicznej Katarynce poznajemy historię chciwego Gałganiarza oraz biednego sieroty Antosia – Patyczka, który marzy o kochających rodzicach i ciepłym kącie. Ferie w teatrze, 8 lutego, zamknie zaś baśń braci Grimm „Roszpunka”. Częstochowscy artyści zaproponują jednak przewrotną i bardzo muzyczną wersję tej klasycznej bajki. Areną historii jest konkurs piosenki, który chce wygrać zła czarownica, wykorzystując do tego piękny głos Roszpunki. Na dodatek ojciec Roszpunki jest sławnym gwiazdorem, a doktor leczący jej matkę potrafi przepowiadać przyszłość! Tradycyjnie bardzo bogatą ofertę na ferie przygotowała też Biblioteka, która dzięki zaangażowaniu poszczególnych filii, będzie obecna ze swoimi propozycjami prawie we wszystkich dzielnicach miasta. Ma ona do zaoferowania bardzo dużo zajęć literacko-plastycznych. Dzieciaki będą miały okazję między innymi stworzyć swoją wenecką maskę karnawałową (2 lutego, Filia nr 2 ul. Orlik-Rückemanna 35/37), przenieść się do krainy Eskimosów (5-9 lutego, Filia nr 20, ul. W. Gombrowicza 15, zapisy: tel. 34 362 35 87) oraz wykreować swój autorski rysunek na bawełnianej torbie (5 lutego, Filia nr 15, ul. Okulickiego 63, tel. 34 322 76 19). Dodatkowo milusińskich lubiących naukowe zabawy zaprasza Pan Eksperymencik (8 lutego, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, Aleja Kościuszki), a na tych, którzy zawsze mają za dużo energii czekać będą zajęcia rytmiczno-ruchowe (2-9 lutego, Filia nr 21, ul. Orzechowa 14, zapisy: tel. 34 360 71 95).

Oczywiście nie sposób wymienić tutaj wszystkich zimowych atrakcji kulturalnych, które czekają na najmłodszych w te ferie. Wszystkie szczegóły można natomiast znaleźć w naszym kalendarium oraz na stronach internetowych poszczególnych instytucji.

oprac. af