SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Rysunek farb akwarelowych i leżące obok pędzelki do malowania
2/2018

Pobierz PDF

WSPARCIE AMATORSKICH DZIAŁAŃ

Działasz artystycznie lub po prostu chcesz zorganizować wydarzenie kulturalne, ale brakuje ci środków na realizację przedsięwzięcia? Nie musisz się martwić. Pomoże ci w tym CARA.

CARA to Centrum Amatorskiego Ruchu Artystycznego, funkcjonujące przy Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie. Zostało powołane przede wszystkim po to, by wspierać, a przez to również promować, osoby aktywne artystycznie, które dopiero rozpoczynają przygodę twórczą i nie mają własnych środków finansowych na realizację swoich pomysłów.

Jak sama nazwa wskazuje, CARA jest przeznaczona dla amatorów. Mogą z niej skorzystać osoby mieszkające lub działające na terenie Częstochowy. To odpowiednia opcja dla artystów i twórców nieprofesjonalnych, którzy nie zajmują się działalnością artystyczną zawodowo i zarobkowo, nie należą do profesjonalnych grup artystycznych lub związków twórczych i nie ukończyły np. artystycznej szkoły wyższej lub średniej, w dziedzinie której składają wniosek.

Aby skorzystać z dofinansowania w formie refundacji, wystarczy zrobić parę prostych kroków. Przede wszystkim należy w odpowiednim terminie złożyć w „Gaude Mater” wypełniony wniosek, opisujący dokładnie przedsięwzięcie oraz przedstawiający kosztorys z nim związany. Oceną poszczególnych projektów zajmuje się Rada ds. Amatorskiego Ruchu Artystycznego, w skład której wchodzą osoby reprezentujące przeróżne dziedziny kultury. Po zaakceptowaniu pomysłu i podpisaniu umowy, trzeba już tylko wziąć się do pracy, zrobić swoje i rozliczyć się z realizacji projektu oraz poniesionych kosztów. Ważne jest, by nie finansować tego samego przedsięwzięcia z różnych źródeł z budżetu Urzędu Miasta Częstochowy.

Sztandarowym pomysłem, realizowanym dzięki CARA, jest cieszący się niezmiennie zainteresowaniem i odbywający się w Częstochowie regularnie Turniej Jednego Wiersza, zainicjowany już w 1996 roku. Dzięki niemu literacko zaistniało mnóstwo uzdolnionych ludzi, wielu z nich stało się później profesjonalnymi autorami. Siostrzanym projektem był zeszłoroczny, debiutujący Turniej Jednego Opowiadania. Jeśli chodzi o literaturę, dzięki CARA światło dzienne ujrzało wiele książek, np. antologia debiutanckich wierszy częstochowskich poetek i poetów „Potencjometr”.

Wśród większych działań, tym razem muzycznych, znajduje się chociażby cykliczny przegląd zespołów Debiuty From Poland, czy Totalna Improwizacja, która jest Jam Session otwartym dla muzykujących osób. Nie brakuje też projektów artystycznych z dziedziny sztuk plastycznych, np. wystaw czy warsztatów. Ciekawym przedsięwzięciem jest chociażby Manufaktura książki, czyli akcja, dzięki której powstają książki trafiające do niewidomych i słabowidzących dzieci. Warto także wspomnieć np. o wirtualnym „ożywianiu” częstochowskich murali. Ten na tarasie Miejskiej Galerii Sztuki można „ożywić” przy użyciu dostępnej cały czas aplikacji, do pobrania na miejscu, dzięki kodowi QR.

To jednak niewielka część wszystkich projektów i pomysłów, które częstochowscy amatorzy mogli zrealizować dzięki wsparciu CARA Dokładne listy wszystkich dofinansowanych do tej pory wniosków można znaleźć na stronie internetowej OPK „Gaude Mater”. Osoby zainteresowane wsparciem ze strony CARA, mogą zasięgnąć informacji bezpośrednio w Ośrodku, zarówno osobiście, jak i drogą telefoniczną czy elektroniczną. W tym roku nabór wniosków trwa do końca lutego. Dokładne zasady przyznawania dofinansowania dostępne są na stronie internetowej: gaudemater.pl/konkursy/cara.

Michał Wilk