SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Rysunek wiewiórki
2/2018

Pobierz PDF

CZYTAĆ DOTYKIEM

Wyobraźcie sobie papierowy, rozkładany sześcian. Na wierzchu całkiem gładki, a w środku lekko chropowaty. Dla niewidomych i słabowidzących to jest właśnie książka. Ilustracje, które wraz ze słowami i zdaniami budują historie i stwarzają przed naszymi oczyma nowe światy, są dla nich niedostępne. Aby dać im szansę na zanurzenie się w powieściowych krainach, powstała książka dotykowa, która oprócz swojej praktycznej funkcji nierzadko jest dziełem sztuki.

Najczęściej spotykamy się z książką dotykową dla dzieci, które mają jeszcze trudności z czytaniem alfabetu Braille’a. Niestety w Polsce, ale także w Europie, nie ma zbyt wielu artystów czy pracowni, gdzie tworzy się książki sensu stricto dla dzieci niewidomych. Nieliczne egzemplarze książki dotykowej, które dotąd powstały, można wypożyczyć tylko w jednej bibliotece w całej Polsce - w Lublinie. Wypukłe stronice woluminów zapełniają ilustracje wykonane z najróżniejszych materiałów o urozmaiconej fakturze. Jednak zaprojektowanie takiej książki wymaga nie tylko kunsztu artystycznego, ale także sporych nakładów finansowych. W Częstochowie, w ramach projektu „Manufaktura Książki”, ma powstać lokalna Biblioteka Książki Dotykowej. Dlatego już po raz piąty Agnieszka Batorek, dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Centrum Amatorskiego Ruchu Artystycznego, organizuje konkurs na projekt i wykonanie książki dotykowo-fakturowej dla dzieci niewidomych i słabowidzących.

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci i artyści-amatorzy. Prace można dostarczać osobiście do Biblioteki Publicznej im. dr. Wł. Biegańskiego (Aleja Najświętszej Maryi Panny 22) i zostawić na portierni lub wysłać pocztą (z dopiskiem - Konkurs „Manufaktura Książki”) do 26 marca 2018 r. W tym roku główną nagrodą jest tablet graficzny.

Formuła takiego konkursu doskonale sprawdziła się w czasie poprzednich edycji. Dziś wiemy, że dwukrotna jego laureatka - Patrycja Zalejska, rozpoczęła dzięki temu swoją artystyczną ścieżkę. Wspólnie z Kiryłem Konowałowem założyła profesjonalną pracownię książek dotykowych – „Kołobajki”. Pomysł został doceniony także przez specjalistę z dziedziny tyflodydaktyki - prof. Bogusława Marka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dzięki niemu książki zaprojektowane przez laureatki „Manufaktury Książki” zostały wytypowane do reprezentowania Polski na międzynarodowym konkursie na książkę dotykową Typhlo&Tactus. Jeśli więc stawiasz pierwsze artystyczne kroki – spróbuj swoich sił w konkursie, a przy okazji otwórz drzwi do wielu nowych światów niewidomym i słabowidzącym dzieciom. Wszystkie książki zgłoszone do konkursu tradycyjnie zostaną przekazane do Ośrodka Wychowawczo-Rewalidacyjnego PZN w Częstochowie. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu można uzyskać u organizatorki, dzwoniąc pod numer: 534 009 883.

Sylwia Góra