SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Aktor siedzący za biurkiem z długopisem w ręce, a przed nim otwarta książka i szklanka po prawej stronie i lampka po lewej stronie
1/2018

Pobierz PDF

(NIE)ZNANY BIEGAŃSKI

Zakończyły się obchody Roku Władysława Biegańskiego. Jednym z jego wymiernych efektów jest fabularyzowany dokument „Biegański - drogi ku szczęściu”, którego autorem i producentem jest częstochowski nauczyciel - Artur Broncel.

Artur Broncel pracuje w częstochowskich szkołach jako nauczyciel muzyki. Kiedy rok 2017 ogłoszono Rokiem Biegańskiego, zadał swoim uczniom pytanie: czy wiedzą, kim był Władysław Biegański? Zaskoczyło go to, że pomimo iż w Częstochowie centralny plac miasta i Biblioteka Publiczna noszą imię Władysława Biegańskiego, a w Alejach jest jego ławeczka, tylko kilka osób wiedziało, że był lekarzem i częstochowianinem. To zainspirowało go, aby wiedzę o tej nietuzinkowej postaci przedstawić młodym ludziom w przystępnej dla nich formie. Uznał, że najlepszy będzie film. Choć do tej pory żadnego nie nakręcił, to postać Biegańskiego tak go zachwyciła, że zabrał się do pracy. Sam skomponował muzykę, sam napisał scenariusz, sam reżyserował i sam też film zmontował. W roli Biegańskiego obsadził Mateusza Nienartowicza z zespołu AmperA. Nie jest co prawda profesjonalnym aktorem, ale sprawdził się w roli Biegańskiego doskonale - mówi Broncel - gra mimiką, ciałem. Jest też podobny do Biegańskiego, jakiego znamy ze zdjęć. W filmie biorą również udział: Julisz Sętowski,Tadeusz Piersiak, Beata Grzanka, dr Beata Zawadowicz. W swoim obrazie Broncel nie tylko przybliża Biegańskiego jako społecznika i lekarza, ale także odbrązawia tę postać, odkrywa jego romantyczną naturę.

Film ma już za sobą dwa pokazy w Częstochowie: w Kinie Studyjnym OKF „Iluzja” i Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Był również prezentowany w Grabowie nad Prosną, gdzie urodził się Biegański. Autor filmu zapowiada kolejne pokazy. Najbliższy już 29 stycznia w OPK „Gaude Mater”.

Magda Fijołek


KONKURS „WIELCY NIEZNANI”

Konkurs, którego bohaterem jest Władysław Biegański, adresowany jest do młodzieży szkolnej. Uczniowie z klas 4-6 mają za zadanie przygotować prezentację multimedialną, z kolei przed młodzieżą starszą (uczniowie klas 7, gimnazjów i szkoły ponadgimnazjalnych) stoi wyzwanie nakręcenie filmu krótkometrażowego. Nagrodą główną jest atrakcyjny sprzęt filmowy i fotograficzny. Konkurs ma zasięg ogólnopolski, organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 36 im. Polskich Olimpijczyków w Częstochowie. Kontakt: tel. 343631162, sp36@edukacja.czestochowa.pl; osoba koordynująca - Artur Broncel tel.604145708, artbron@poczta.onet.pl