SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Różowy napis "Aleje" i niżej czarny napis, mniejszą czcionką "tu się dzieje", a obok kształty przypominające plamy z farb w kolorze niebiesko-fioletowo-różowym po prawej i lewej stronie
5/2018

Pobierz PDF

KULTURA NA DŁUGIM DYSTANSIE

W tym roku już po raz szósty startuje akcja „Aleje – tu się dzieje!”. Przez najbliższe cztery miesiące czeka nas prawdziwy kulturalny maraton. W tym okresie centrum Częstochowy będzie regularnie zmieniać się w scenę teatralną i muzyczną, galerię sztuki, miejsce spotkań literackich, klub taneczny, czy też wehikuł czasu. Łatwo w takim natłoku atrakcji przegapić rzeczy, które interesują nas najbardziej, dlatego zalecamy trzymać rękę na pulsie i dokładnie śledzić kulturalne kalendarium.

Od samego początku akcja „Aleje – tu się dzieje!” ma swój własny, tygodniowy rytm, który pozwala odnaleźć się w natłoku propozycji. Poniedziałki tradycyjnie należą do literatów i podróżników. W maju będzie to okazja do spotkania się z Michałem Witkowskim (7.05), laureatem Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej Gdynia. Autor kultowego „Lubiewa” i „Drwala”, ponownie zawita do Odwachu, by promować swoją ostatnią książkę „Wymazane” i opowiedzieć, co robi pisarz na planie telenoweli. Fani poezji i muzyki nie powinni natomiast przegapić spotkania z Marcinem Świetlickim i Rafałem Księżykiem (14.05). Ich „Nieprzysiadalność. Autobiografia” to nie tylko wywiad rzeka z jednym z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, ale też niezwykły dokument, jak zmieniała się Polska przez ostatnie cztery dekady. Z kolei tegoroczny cykl podróżniczy zdominują wędrujące po świecie kobiety. Jako pierwsza w krzyżowym ogniu pytań częstochowskiej publiczności znajdzie się Kamila „BearGirl” Kielar (28.05) – podróżniczka, która ma na koncie między innymi rowerowe wyprawy w poprzek Alaski, na Jukon i Kamczatkę. W sumie zwiedziła ona ponad sześćdziesiąt krajów na sześciu kontynentach.

Majowe wtorki podzielą między siebie trzy kulturalne żywioły: kino, fotografia i ilustracja. Filmowo będzie to przede wszystkim 25. rocznica premiery „Balangi” (22.05) oraz spotkanie z twórcą tego niezwykłego obrazu Łukaszem Wylężałkiem. Z kolei miłośnicy fotografii będą mieli okazję poderwać się z ziemi, podczas spotkania z Maciejem Zychem (15.05) - specjalistą od zdjęć krajobrazu, tworzonych z lotu ptaka. Równie nietypowo zapowiada się pierwsze w tym roku spotkanie z ilustratorem, jego gość SAINER (29.05), zamiast książek ilustruje przestrzeń miast. Stworzone przez niego murale można odnaleźć na ulicach między innymi Łodzi, Krakowa, Lublina, Gdyni, Monachium, Brukseli, Oslo, Los An- geles czy Miami.

Środy to podczas akcji „Aleje – tu się dzieje!” tradycyjnie czas teatru. Swoje spektakle, w odsłonach plenerowych na Placu Biegańskiego, pokażą Teatr Rozrywki RZT Szymaszkowa z Zakopanego („Wanted – pierwszy western na Podhalu” - 9.05) oraz, w ramach cyklu „Alternatywy między ścianami”, Teatr Kto? („Łamigłówka 2.0” - 16.05) i Teatr Satyry Zielona Mrówa z Lublina („Niech się miota złość na cię, czyli mówcie prawdę bajki i satyry rzetelne” - 30.05). Dodatkowo Muzeum Częstochowskie zaprosi na memoriał poświęcony osobie Mariana Gorzeckiego (23.05), który w latach 70. XX w. współtworzył w Częstochowie kabaret „Adios Muchachos”.

W czwartki, w centrum miasta, rozbrzmiewać będą dźwięki jazzu i pokrewnych gatunków muzyki popularnej. Zagra między innymi częstochowska formacja 7A Blues (17.05), od wielu lat sprawnie poruszająca się na pograniczu bluesa i rocka. Z kolei Jarosław Woszczyna, na start swojego „Muzycznego Punktu Spotkań”, zaprosił zespół The Dreaming Ukulele (10.05). Będzie to wyjątkowa okazja, by przenieść się do Złotej Ery Swingu. Muzyka The Dreaming Ukulele to przede wszystkim delikatne i nastrojowe brzmienie ukulele, inspirowane twórczością legendarnego Herb Ohta San.

W piątki warto pojawić się w Alejach, by sprawdzić nowe muzyczne cykle. W maju zadebiutują „Duety z fasonem”, czyli koncerty muzyków zapraszanych przez Wojciecha Turbiarza. Z pewnością nie zabraknie tutaj nutki retro, łączenia różnych stylistyk oraz nieoczywistych melodii. Na początku gospodarz cyklu zagra z Piotrem Nikoli (11.05). Natomiast „Miejski zagajnik” to propozycja rozpoczęcia weekendu z muzyką klubową w plenerze. Lokalni DJ’e będą rozgrzewać atmosferę na Placu Biegańskiego i wprawiać całe miasto w taneczno-imprezowy nastrój. W maju będziemy mieli okazję posłuchać muzycznych setów przygotowanych przez Biernaskiego, Jareda Flk i Kacpra Kapsę (25.05).

Niedziela to idealny dzień na spacery w centrum miasta. Dzięki akcji „Aleje – tu się dzieje!” umili je przede wszystkim muzyka poważna w ramach cyklu „Podwieczorek z klasyką”. Dodatkowe atrakcje przygotowują również Miejska Galeria Sztuki i Biblioteka. Ta pierwsza namawia do wspólnego tworzenia instalacji artystycznej z kolektywem SETIS GROUP (27.05). Biblioteka natomiast, z myślą o najmłodszych, zaprosiła do Częstochowy Teatr Małe Mi, ze spektaklem „Fintikluszki – Folkowe okruszki” (20.05) oraz szykuje otwarte warsztaty tworzenia lalek.

Oczywiście to tylko część majowych propozycji, a w kolejnych miesiącach czeka nas jeszcze więcej atrakcji. Szczegółowe informacje dotyczące imprez odbywających się w ramach akcji „Aleje - tu się dzieje!” można znaleźć w naszym kalendarium.

af