SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Chór ludzi  w Bazylice Jasnogórskiej - kadr od góry
5/2018

Pobierz PDF

MUZYCZNE SACRUM

Jak co roku, pierwsze dni maja należą do Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. W tym roku festiwal przypada na dni 1-7 maja, w ciągu których odbędzie się dwanaście różnych wydarzeń, a Częstochowę odwiedzą muzycy z różnych stron świata.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” to największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur. Odbywa się w Częstochowie już od ponad 25 lat i stał się muzyczną marką rozpoznawalną nie tylko w mieście, ale i w całej Polsce. Od samego początku jego głównym celem jest prezentacja muzyki trzech największych religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. To jednak również okazja do przedstawienia wartości poszczególnych wyznań oraz prowadzenia dialogu międzykulturowego.

28. MFMS „Gaude Mater” rozpocznie się we wtorek, 1 maja, w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”, wystawą malarstwa częstochowskiego artysty, Jarosława Kweclicha. Następnie, w Bazylice Jasnogórskiej, zespół muzyki dawnej La Tempesta pod batutą Jakuba Burzyńskiego, zaprezentuje muzykę ze zbiorów jasnogórskich.

Liturgiczna Inauguracja Festiwalu została zaplanowana na samo południe 2 maja. Wówczas w Bazylice Jasnogórskiej wystąpi grupa Schola Cardinalis Stephani Wyszyński, pod dyrekcją i batutą Michała Sławeckiego, specjalizująca się w śpiewie gregoriańskim. Tego samego dnia wieczorem w OPK „Gaude Mater” odbędzie się wyjątkowy, prapremierowy koncert „Muzyczne świątynie świata” zespołu Marii Pomianowskiej. W projekcie polskiej multiinstrumentalistki uczestniczą Mohammad Rasouli z Iranu, Adeb Chamoun z Syrii oraz Karolina Matuszkiewicz. Artyści zaprezentują kompozycje polskie, perskie, indyjskie i afrykańskie oraz dwa prawykonania kompozycji Pomianowskiej: „Podróż” oraz „Harmonia Dźwięku” - dedykowane muzyce tworzącej pokój i otwartej na dialog między kulturami.

Trzeciego dnia festiwalu pojawi się wyjątkowa okazja do posłuchania organowej gry Emanuela Bączkowskiego, który w Kościele Ewangelicko-Augsburskim wykona między innymi dzieła Bacha, Walthera, Rimbaulta, Ebena oraz autorskie „Improwizacje Jasnogórskie”. Koncert będzie połączony z otwarciem wystawy fotografii dwóch autorów: Jarosława Dumańskiego i Cezarego Miłosia, pt.„Festiwale muzyki organowej i kameralnej w kościele parafialnym pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie”.

Z kolei w piątek 4 maja, w Kościele Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, zaśpiewa Narodowy Chór Ukrainy im. G.G. Wierowki, wykonujący ukraińskie pieśni patriotyczne i ludowe. Następnie w Miejskim Domu Kultury rozbrzmi muzyka gospel. Na scenie pojawi się formacja Celebrate Gospel z Wielkiej Brytanii z Colinem Williamsem na czele. Obok niego wystąpi polska wokalistka Gabi Gąsior z zespołem.

W festiwalową sobotę koniecznie trzeba pojawić się w Kościele Najświętszego Imienia Maryi (Kościele Rektorackim), gdzie zarówno miłośnicy muzyki organowej, jak i wielbiciele dźwięków saksofonu będą mogli usłyszeć wspólny występ Bogusława Grabowskiego i Macieja Sikały. Artyści trzy lata temu wydali płytę „Mater Sanctissima”, poświęconą tematyce maryjnej, a podczas koncertu wykonają „Improwizacje na tematy pieśni maryjnych”.

Niedziela upłynie muzycznie na dwóch koncertach. Na początek w Filharmonii Częstochowskiej wybrzmi muzyka synagogalna w wykonaniu kantora Yosepha Schwartza z Izraela oraz Chóru Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu, pod batutą Stanisława Rybarczyka. Z kolei wieczorem w OPK „Gaude Mater” pojawią się Karolina Cicha i Elżbieta Rojek, które zaprezentują projekt „Jeden/Wiele. Pieśni chwalebne wielu świątyń”, w którym przeplatają się pieśni trzech Religii Księgi. Uniwersalne spotyka się tutaj z lokalnym, ponieważ artystki skupiły się na jednym z polskich regionów, czyli na Podlasiu, gdzie od wieków współegzystują różne tradycje religijne.

Po siedmiu dniach, na zakończenie festiwalu, w Bazylice Jasnogórskiej usłyszymy oratorium „Mesjasz”, autorstwa niemieckiego kompozytora późnego baroku, Georga Friedricha Händla. Dzieło, ze znanym fragmentem chóralnym „Hallelujah”, wykonają soliści, chór „Collegium Cantorum” oraz orkiestra Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka.

Wstęp na część wydarzeń jest biletowana. Ceny biletów oraz szczegółowy program Festiwalu „Gaude Mater” można znaleźć na stronie internetowej OPK „Gaude Mater” oraz w naszym kalendarium. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian programu.

Michał Wilk