SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Twarz Haliny Poświatowskiej po lewej stronie i żółta linia życia na fioletowym tle po prawej stronie
5/2018

Pobierz PDF

POEZJA W RYTMIE TRIP HOP

W tym roku, w ramach obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego, czeka nas widowisko muzyczne „Puls” - dedykowane częstochowskiej poetce Halinie Poświatowskiej. Obok twórców trip hopu z angielskiego Bristolu, w niezwykłym majowym koncercie wezmą udział między innymi Monika Brodka, Renata Przemyk, Wojciech Waglewski oraz Skubas.

Od kilku lat w Dzień Samorządu Terytorialnego przygotowywane są specjalne koncerty, poświęcone wybitnym artystom, związanym z naszym miastem. Po edycjach dedykowanych kolejno Januszowi Gniatkowskiemu, Kalinie Jędrusik i Krzysztofowi Komedzie, nadszedł czas na Halinę Poświatowską.

Urodzona w Częstochowie poetka żyła 32 lata, z których prawie 20 spędziła w szpitalach. Choroba serca, której nabawiła się w wyniku powikłań po anginie, zdefiniowała całe jej życie. Męża - który również chorował na serce i po dwóch latach małżeństwa uczynił ją młodą wdową - poznała w sanatorium, a możliwość rozpoczęcia prestiżowych studiów w Stanach Zjednoczonych pojawiła się przy okazji wyjazdu na skomplikowaną operację serca.

W czasie majowego widowiska historia Poświatowskiej zostanie przedstawiona w kilku wymiarach. Pomogą w tym muzyka, taniec oraz video-mapping. Organizatorzy „Pulsu” chcieli uciec od przyjętego w Polsce, klasycznego sposobu opowiadania liryki, dlatego nie będzie to koncert poezji śpiewanej. Tragiczny życiorys „Haśki”, syndrom zamknięcia oraz fakt, że większość swojego życia spędziła w izolacji (dom, szpital), skierowały pomysłodawców koncertu w stronę trip hopu - gatunku, który może być ciekawą próbą oddania jej sytuacji egzystencjalnej, emocji, osobowości oraz twórczości.

26 maja wieczorem, na Placu Biegańskiego wiersze Poświatowskiej wykonają: Monika Brodka, Skubas, Wojciech Waglewski, Renata Przemyk, Natalia Sikora, Emose Uhumnwangho i zespół Jarzębina. Przygotowaniem specjalnych aranżacji muzycznych zajął się James Morton, jeden z najzdolniejszych saksofonistów w Wielkiej Brytanii, na co dzień grający z zespołem The Herbaliser. Do współpracy zaprosił artystów z Bristolu, którzy w głównej mierze tworzyli i tworzą światową scenę trip hopu: Angelo Bruschini (Massive Attack), DJ Suv (Raprazent, Fresh 4), Si John (Roni Size Reprazent ), Oliver Parfitt (The Herbaliser), Simon Lea (James Blunt, Ronnie Wood, Katie Melua, Temperance Movement), Tomasz Bura (Etienne Mbappe), Everton Thomas (Lee Scratch Perry, Courtney Pine).

Muzykom towarzyszyć będą tancerze z Wrocławskiego Teatru Tańca oraz tancerze na szarfach, którzy za pomocą choreografii (przygotowanych przez Bożenę Klimczak, wieloletnią choreografkę Opery Wrocławskiej) będą opowiadać historię życia Poświatowskiej. Całość widowiska dopełni specjalnie przygotowany na ten wieczór video-mapping. Za scenariusz i reżyserię wydarzenia odpowiada wrocławski duet „Generalnie Smakowicie”, czyli Marzena Kopczyńska-Urlich i Michał Gawlicz.

Dodatkowo koncert „Puls” poprzedzą występy Pawła Łowickiego i Iwony Chołuj, a po całym widowisku, w pubie muzycznym Stacherczak, zaplanowano Trip Hop After Party. Warto również wspomnieć, że podczas Dnia Samorządu Terytorialnego prezydent miasta wręczy na scenie tradycyjne wyróżnienia „Promotor Częstochowy”. W roku obchodów stulecia praw kobiet przypadną one samym Promotorkom.

Wojciech Waglewski - kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, lider i założyciel jednego z najważniejszych polskich zespołów rockowych – Voo Voo. Utworzony w latach 80. zespół, wydał jak dotąd prawie 30 płyt. Ze swoimi synami tworzy także projekt „Waglewski Fisz Emade”, który dotychczas ma na koncie dwa studyjne albumy.

Monika Brodka – jedna z najciekawszych i najzdolniejszych polskich wokalistek. Zwyciężczyni trzeciej edycji programu „Idol”. Jej album „Granda” odświeżył polski rynek muzyki popularnej, a jej ostatni krążek „Clashes”, napisany w całości po angielsku, pozwolił przebić się jej muzyce na scenę światową.

Emose Uhunmwangho - absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Wokalistka i aktorka od 2009 roku związana z Teatrem Capitol we Wrocławiu, gdzie brawurowo wcieliła się w rolę m.in. Elli Fitzgerald w spektaklu „Rat Pack, czyli Sinatra z kolegami” czy Hekate w „Makbecie”.

Skubas - jeden z najbardziej charakterystycznych głosów na polskiej scenie muzycznej. Znany ze współpracy ze Smolikiem, solo stawia na akustyczne gitarowe brzmienia o lekko folkowym, grunge’owym charakterze. Ma na koncie dwie doskonale przyjęte płyty: „Wilcze łyko” i „Brzask” oraz ogrom wyjątkowo energetycznych koncertów.

Zespół Jarzębina - zespół śpiewaczek ludowych, w którego skład wchodzą kobiety reprezentujące trzy pokolenia. Ich utwór „Koko Euro Spoko” został wybrany oficjalną piosenką Reprezentacji Polski na Euro 2012. Zespół brał udział w międzynarodowych projektach muzyczno-teatralnych i jest laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, m.in. Nagrody im. Oskara Kolberga.

Natalia Sikora - aktorka i wokalistka, w wieku 17 lat, w programie„Szansa na sukces” zachwyciła gwiazdę odcinka – Stana Borysa. Zwyciężczyni drugiej edycji programu „The Voice of Poland”. Na koncie ma dwa albumy oraz zachwycające role teatralne, m.in. rolę Edith Piaf w Teatrze Polonia.

Renata Przemyk - nieprzeciętny głos i wielka indywidualność. Wokalistka, która łączy piosenkę autorską z rockowym zacięciem. Większość płyt w jej dorobku pokryła się złotem. Laureatka wielu nagród, od statuetek przywiezionych z przeglądów piosenki studenckiej po Fryderyka w kategorii „Płyta roku – piosenka poetycka” za album „Andergrant”. Zrealizowała dla TVP kilka autorskich koncertów i widowisk, a także zagrała w kilku filmach.

opr. af na podstawie materiałów prasowych organizatora