SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Szare serce z napisem "Industriada 5 czerwca 2018" w pomarańczowym prostokącie, a obok białe tło i szare, naszkicowane kwiaty
6/2018

Pobierz PDF

INDUSTRIADA JEST KOBIETĄ

Święto Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADA, czyli największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w tej części Europy, przypada w tym roku na 9 czerwca. Będzie to wyjątkowa okazja, by pokazać, że przemysł nigdy nie był wyłącznie męskim światem i docenić wkład kobiet w życie gospodarcze oraz kulturę przemysłową naszego kraju.

W Częstochowie areną działań w ramach Industriady będą trzy obiekty. W swoich planach koniecznie trzeba uwzględnić wizytę w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku im. S. Staszica. Oprócz tradycyjnego zwiedzania obiektu z emerytowanymi górnikami ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (g. 11.00-15.00), na młodszych i starszych czekać będzie tam szereg warsztatów. Podczas zajęć „Kobieta a la Ruda” (g. 11.00-16.30) dzieci poznają rolę kobiet w życiu kopalni oraz stworzą rzeźbę „Rudnej” św. Barbary. Przyjedzie również kowalka Agnieszka Pasek, która udowodni, że kucie żelaza nie jest wyłącznie domeną mężczyzn i zachęci do samodzielnej zabawy z tym rzemiosłem (g. 11.00-16.30). Z kolei na miłośników rywalizacji czekać będzie konkurs z zadaniami pt. „Kobieta pracująca – rudnej pracy się nie boi!” (g. 11.00-16.30). Dodatkowo, w ramach plenerowego Parku Mądrej Rozrywki (g.12.00-15.00), kobiety z Politechniki Częstochowskiej przeprowadzą pokazy, doświadczenia i prezentacje naukowe dla całych rodzin. W Parku im. S. Staszica nie zabraknie również programu artystycznego. Interesująco zapowiada się Industrialna Foto-Aranżacja (g.11.00-20.00), czyli projekt fotograficzny, który ma na celu kreatywne pokazanie dawnych industrialnych przestrzeni Częstochowy i Śląska, w nowym kontekście artystycznym. O muzyczne tło imprezy zadba natomiast zespół The White Tea (g. 15.30-16.30) oraz Renata Przemyk (g. 17.00-18.30). Wokalistka, znana z takich przebojów jak „Babę zesłał Bóg”, „Protest Song” czy „Kochaj mnie jak wariat”, wystąpi podczas Industriady ze specjalnie przygotowanym repertuarem i zaskakującymi aranżacjami. Dzień przy Muzeum Górnictwa Rud Żelaza zakończy spek-takl „Zapałka” Częstochowskiego Teatru Tańca (g. 19.30-20.15). Będzie to opowieść o codziennych zmaganiach kobiet - pracownic Częstochowskiej Zapałczarni - rozdartych miedzy obowiązkami domowymi i pracą w przemyśle. Przedstawienie pokazuje obraz kobiet silnych, odważnych, a zarazem kruchych i delikatnych, zapracowanych i zmęczonych, dbających o szczęście rodzinne, ale także walczących o siebie. Po spektaklu czeka nas też pokaz pirotechniczny Grupy PSO.

Oczywiście częstochowskie Muzeum Produkcji Zapałek (ul. Ogrodowa 68) również włączy się w tegoroczne Święto Szlaku Zabytków Techniki. Obiekt będzie można zwiedzać od g. 10.00 do 18.00, odkrywając zabytkowy park maszynowy, proces powstawania zapałek oraz galerię rzeźb z jednej zapałki i kolekcję etykiet zapałczanych.

Kolejne miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić 9 czerwca to Muzeum Historii Kolei (ul. Pułaskiego 100/120). Między g. 11.00 a 19.00 wszyscy chętni będą mieli tutaj szansę zwiedzić obiekt z przewodnikiem, przejechać się drezyną, spróbować swoich sił w symulatorze lokomotywy, a także wysłuchać opowieści o Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i Mieczysławie Biegańskiej. W tym natłoku atrakcji nie wolno przegapić ekspozycji modeli kolejowych oraz wystawy zdjęć ukazujących kobiety w pracy na kolei. Natomiast na tych najbardziej ciekawskich czekać będzie Nastawnia Częstochowa Stradom (g. 11.00-14.30) oraz przejazd pociągiem specjalnym dookoła Częstochowy (g. 11.00-15.00). Zbliżająca się Industriada to z jednej strony unikalna szansa na spotkania z pasjonatami techniki i historii, a z drugiej świetny pretekst do dobrej zabawy z całą rodziną.

af