SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Czarne tło, a po lewej stronie narysowana gitara i przechodzące od góry do dołu obrazka krótkie kreski w kolorze żółtym, zielonym, niebieskim i różowym
6/2018

Pobierz PDF

TRADYCYJNE SMAKI JAZZU

Początek czerwca wszystkim miłośnikom jazzu już od wielu lat kojarzy się z Częstochową i Festiwalem Hot Jazz Spring. W tym roku czeka nas jego 14. edycja, na której zagoszczą światowej sławy artyści z Polski, USA, Niemiec, Izraela, Belgii, Francji, Ukrainy, Włoch, Wielkiej Brytanii. Przez wielu znawców jazzu tradycyjnego częstochowski festiwal uważany jest za najlepszy w Polsce. Jak co roku organizatorami wydarzenia są Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego oraz Filharmonia Częstochowska.

Główne obchody tegorocznego Festiwalu Hot Jazz Spring rozpoczną się 8 czerwca Paradą Nowoorleańską, która na dobre wpisała się w kalendarz festiwalowy i co roku gromadzi wielu uczestników. Ten wyjątkowy orszak ruszy o godz. 18.00 z Placu Biegańskiego i - prowadzony przez marszanda przy muzyce rodem z Nowego Orleanu - przemaszeruje na Plac Louisa Armstronga przy Filharmonii Częstochowskiej, gdzie uczestnicy zostaną oficjalnie zaproszeni na pierwsze koncerty. Podobnie jak w zeszłym roku, główne koncerty odbywać się będą właśnie w Sali Koncertowej Filharmonii Częstochowskiej,a mniejsze wydarzenia w Jazz Klubie „Five O’Clock” przy ul. Wilsona 16. Podczas bieżącej edycji festiwalu organizatorzy przewidzieli również audycje muzyczne dla dzieci, które mają na celu promowanie i przybliżanie jazzu tradycyjnego. Odbędą się one 7 czerwca o godz. 9.00 i 10.45.

Największą gwiazdą tegorocznego Hot Jazz Spring będzie światowej sławy amerykański saksofonista tenorowy Scott Hamilton, solista w wykonywanej przez zespół Five O’Clock Orchestra z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka Suicie Nowoorleańskiej, której kompozytorami są Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski i Eugeniusz „Kerry” Marszałek. Scott Hamilton odbierze także z rąk Prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka statuetkę Honorowego Swingującego Kruka.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu usłyszymy każdy rodzaj jazzu tradycyjnego. Będzie jazz tradycyjny na najwyższym poziomie za sprawą kultowej częstochowskiej formacji Five O’Clock Orchestra, czy wybitnego polskiego pianisty Wojtka Kamińskiego & His Swing Workshop, gospel wykonywany przez pochodzącą z USA formację Peter Mante’s Gospel Project, blues w międzynarodowym wykonaniu artystów z Izraela i Niemiec tworzących Abi Wallenstein Spirit of the Blues oraz energetyczny funk, który zaprezentuje ze swoim pełnym składem amerykański trębacz, kompozytor i wokalista Boney Fields. Również miłośnicy gipsy swingu znajdą coś dla siebie za sprawą belgijskiego skrzypka, gitarzysty i wokalisty Tcha Limbergera, któremu towarzyszyć będzie Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet.

BONEY FIELDS
swoją 7-osobową formację założył w roku 1997 w Paryżu. Jej członkowie są muzykami z całego świata. Boney Fields dodatkowo współpracował z takimi artystami jak: Jimmy Johnson, Albert Collins, Buddy Guy, James Cotton, Luther Allison, George Clinton, Wynton Marsalis i wielu innych. Motywem przewodnim jego częstochowskiego koncertu będzie twórczość Jamesa Browna, idola lidera grupy

SCOTT HAMILTON
światowej sławy amerykański saksofonista tenorowy. Większość swoich płyt i koncertów nagrał pod własnym nazwiskiem, pojawiał się też jednak jako sideman w zespołach Benny’ego Goodmana, Woody’ego Hermana, Vaché’ego, Johna Buncha i Billa Berry’ego. Dokonał wielu nagrań z Ruby Braff’em, nagrał z Charliem Byrdem „It’s A Wonderful World”, a na albumach „Back To Back” i„Scott’s Buddy” wystąpił w duecie z weteranem saksofonu tenorowego Buddym Tate’em..

ABI WALLENSTEIN SPIRIT OF THE BLUES
Abi Wallenstein (gitarzysta i wokalista bluesowy), Marc Breitfelder (harmonijka), Georg Schroeter (fortepian) i Martin Röttger (perkusja) to mistrzowie swoich instrumentów, którzy jako pierwsi Europejczycy wygrywali Międzynarodowy Konkurs Blues Challenge w Memphis, największy na świecie konkurs bluesowy. Abi Wallenstein nie bez powodu uważany jest za jednego z największych mistrzów bluesa w Europie. Wirtuozowska gra na gitarze i dymny głos to nieomylny znak firmowy muzyka, który nadał jego bluesowi osobisty charakter.

TCHA LIMBERGER
belgijski muzyk cygański, gitarzysta, skrzypek i piosenkarz. W wyniku przedwczesnego przyjścia na świat stracił wzrok. Ogromna liczba projektów, w które jest zaangażowany, odzwiercie dla jego wszechstronność. Współpracował m.in. z Alainem Platelem i Les Ballets C de la B. Z Budapest Gypsy Orchestra koncertuje na Magyar Nota, z Kalotaszeg Trio gra muzykę ludową Transsyl, a wraz z Les violons de Bruxelles próbuje na nowo wymyślić muzykę Django Reinhardta. Tcha Limberger jest również bardzo aktywny w świecie teatru jako aktor, muzyk i kompozytor.

PETER MANTE’S GOSPEL PROJECT
afroamerykańska formacja wokalna. Grupa powstała w roku 2002 w Nadrenii w okolicach Düsseldorfu. Szefem zespołu jest pianista, dyrygent i aranżer Peter Mante. W każdym występie artyści demonstrują nie tylko doskonałe przygotowanie muzyczne, ale także niesamowitą energię, którą niesie ze sobą ich muzyka. Największe gale muzyczne z ich udziałem odbyły się m. in. w Danii, Holandii, Francji, Luxemburgu i w Niemczech.

W ramach festiwalu odbywa się także konkurs Swingujący Kruk, w którym biorą udział młodzi instrumentaliści i wokaliści uprawiający jazz tradycyjny, którzy nie przekroczyli 30 roku życia. Konkurs ten odbywa się w tym roku już po raz dziesiąty.

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych koncertów można znaleźć w naszym kalendarium i na stronie www.hotjazzspring.eu.

Dariusz Drążkiewicz