SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Różowy napis "Aleje" i niżej czarny napis, mniejszą czcionką "tu się dzieje", a obok kształty przypominające plamy z farb w kolorze niebiesko-fioletowo-różowym po prawej i lewej stronie
7/2018

Pobierz PDF

KULTURALNY POCZĄTEK WAKACJI

W tym roku lipiec to przede wszystkim olbrzymie piłkarskie emocje. Nie można jednak pozwolić, by mundialowe szaleństwo całkowicie zdominowało nasz czas. Warto zarezerwować sobie chwilę na dobrą zabawę przy muzyce, teatrze, literaturze, czy kinie. Tradycyjnie akcja „Aleje – tu się dzieje!” ma tu wiele interesujących propozycji do zaoferowania. Wystarczy tylko trzymać rękę na kulturalnym pulsie.

W lipcu w Alejach wyjątkowe atrakcje czekają na miłośników dobrych książek. Gościem literackiego Odwachu będzie laureat zeszłorocznego Paszportu Polityki Marcin Wicha (2.07). Grafik, który najpierw zaczął pisać książki dla dzieci, a później dla dojrzalszego czytelnika. Jego „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” szturmem zdobyły literackie salony, udowadniając, że zmysł do dobrego projektowania przydaje się również przy pisaniu książek. Paweł Sołtys przegrał co prawda z Wichą rywalizację o nagrodę Polityki, ale jego debiutanckie „Mikrotyki” zebrały wyjątkowo entuzjastyczne recenzje zarówno krytyków, jak i fanów. Sołtys, znany powszechnie jako muzyk Pablopavo, przyjedzie do Częstochowy 9 lipca. W tej mocnej stawce nie mogło również zabraknąć kobiecego głosu. Manuela Gretkowska zdobyła księgarskie listy bestsellerów już w latach 90. XX w. Jednak spotkanie z autorką „My zdies’ emigranty”, „Kabaretu metafizycznego”, „Namiętnika” czy „Polki” (16.07) z pewnością nie ograniczy się do literatury - w końcu Gretkowska jest znaną komentatorką życia społecznego, feministką i felietonistką. Z kolei datę 23 lipca powinni sobie w kalendarzach zaznaczyć wszyscy fani książek o muzyce. Do Częstochowy przyjadą wtedy Wiesław Weiss i Kazik Staszewski, by porozmawiać o książkach „Kult. Biała Księga” oraz „Kazik. Biała Księga”.

Teatralnych wzruszeń, pierwszego miesiąca wakacji, dostarczy w trzech odsłonach cykl „Alternatywa Między Ścianami”. Na początku wystąpi sam gospodarz cyklu Wojtek Kowalski (4.07). Jego monodram „HOMOSO-VIETICUS czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki” to opowieść o drobnomieszczaństwie i filisterstwie obywateli Rosji lat porewolucyjnych. Spektakl został nagrodzony Złotą Misą Borowiny na XXXIX Biesiadzie Teatralnej Horyniec Zdrój. 18 lipca na Placu Biegańskiego, swoją „Wojnę chłopską” pokaże Amatorska Grupa Teatralna. Przedstawienie, na motywach dramatu Jonasza Kofty, opowiada historię gromady chłopskiej w czasach przesiąkniętych niepokojem, mistycyzmem oraz fanatyzmem i stawiania uniwersalne pytania o równość, sprawiedliwość, moralność. Z kolei 25 lipca będzie można zobaczyć Teatr Fieter. Ich „Depresja selera” to podkolorowana i uwspółcześniona wersja „Wahadełka” Filipa Bajona, zrealizowana trochę na przekór oryginałowi.

Tradycyjnie nie zabraknie też koncertowych atrakcji w Alejach. W lipcu w muzyczną podróż aż dwukrotnie zabierze nasz Michał Rorat. Lokalną odsłoną cyklu będzie występ Michała w trio z Krzysztofem Dryndą i Sebastianem Janikiem (05.07), z repertuarem złożonym z najpopularniejszych przebojów muzyki filmowej. Z kolei 26 lipca, na Placu Biegańskiego, pojawi się Robert Szewczuga TRIO. Szewczuga to jeden z najbardziej obiecujących młodych jazzmanów, gitarzysta basowy i kompozytor, na co dzień koncertujący z GOLEC uORKIESTRA. Natomiast w ramach Muzycznego Punktu Spotkań Jarosława Woszczyny 19 lipca będzie można usłyszeć koncert „More than words”, w wykonaniu Patrycji Mizerskiej i Dariusza Jarosa. Oczywiście to tylko drobny wyimek z lipcowego programu akcji „Aleje – tu się dzieje!”. Wszystkie atrakcje można znaleźć w naszym kalendarium.

af