SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Czarne figury geometryczne - odwrócone trójkąty i koła na białym tle
7/2018

Pobierz PDF

WAKACJE Z PASJĄ

W tym roku „Willa Kreatywnych Działań Twórczych” zmienia się w cykl warsztatów twórczych „Kultura dostępna” i oferuje bogate zajęcia z wielu dziedzin. Coś dla siebie znajdą tu młodzi miłośnicy tańca, literatury, filmu, rysunku, fotografii i dziennikarstwa. Dodatkowo odbędą się warsztaty antydyskryminacyjne, które poprowadzi Marta Frej. Wśród pozostałych prowadzących znajdziemy Annę Steller, Sylwię Chutnik, Dominika Ritszela, Macieja Salamona, Kamila Pawlika i Romana Kurkiewicza. W OPK „Gaude Mater” szykuje się lato wypełnione twórczą pracą i doskonałą zabawą.

Cały cykl otworzą dwudniowe warsztaty „Tańcz jak chcesz” (2-3 lipca) prowadzone przez choreografkę Annę Steller. Zajęcia skierowane są do wszystkich, którzy lubią tańczyć lub chcą tańczyć, ale się wstydzą. Będzie to sześciogodzinny trening improwizacji w tańcu, świadomości własnego ciała, pracy z oddechem, napięciem i rozluźnieniem. Tancerka gdańskiego Teatru Dada von Bzdülöw pomoże uczestnikom warsztatów zrozumieć schematy w ich sposobie poruszania się i podpowie, jak je przekroczyć. Będzie to praca przy muzyce i w ciszy oraz wspólne zatracanie się w tańcu.

6 lipca w OPK „Gaude Mater” zbiorą się młodzi adepci pisarstwa. Sylwia Chutnik - laureatka Paszportów Polityki, trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike - poprowadzi warsztaty literackie z zakresu podstaw konstruowania tekstu, bohatera i budowania fabuły. Przedstawi różne techniki kreatywności, sposoby pisania i patenty na walkę ze strachem przed białą kartką. Zajęcia są przeznaczone zarówno dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z pisaniem, jak i dla tych, które chcą rozwinąć dotychczasowy warsztat.

Wakacyjne warsztaty filmowe od lat cieszą się olbrzymią popularnością, dlatego też nie mogło ich zabraknąć w tym roku. 16 i 17 lipca poprowadzi je Dominik Ritszel. Uczestnicy zajęć, pod jego okiem, podejmą się opowiedzenia prostej historii, przedstawienia konkretnego motywu, odtworzenia wybranej sceny filmowej lub malarskiej przy wykorzystaniu minimalistycznych środków wyrazu. Będzie to okazja, by przekonać się, jak można wykorzystać film na polu sztuk wizualnych oraz poznać specyfikę nieoczywistych działań i narzędzi artystycznych.

W cyklu zajęć „Kultura dostępna” coś dla siebie znajdą również dzieci. Specjalnie dla nich dwudniowe warsztaty rysunkowe (30-31 lipca) poprowadzi Maciej Salamon – grafik, ilustrator, twórca murali, sitodruków, a także filmów animowanych i teledysków. Zajęcia odbędą się w siedzibie Fundacji Chrześcijańskiej Adullam (przy ul. Krakowskiej 34) i będą okazją, by stworzyć i pokolorować własny baśniowy świat.

Warsztaty street portret (9-10 sierpnia) skierowane są z kolei do osób, które opanowały technikę wykonywania poprawnych technicznie zdjęć, a teraz chcą podjąć wyzwanie w fotografii ulicznej. Uczestnicy zajęć nie tylko przeszukają Częstochowę w poszukiwaniu ekscytujących momentów oraz wyjątkowego światła, ale również odkryją twarz miasta. Warsztaty poprowadzi częstochowski specjalista od street photo, Kamil Pawlik. 16 i 17 sierpnia do OPK „Gaude Mater” Roman Kurkiewicz przyjedzie, dziennikarz, publicysta i wykładowca Collegium Civitas. Poprowadzi on warsztaty dziennikarskie, oparte na podręczniku „Buduj mosty, a nie mury” autorstwa dwójki norweskich aktywistów, specjalizujących się w prawach człowieka, Envera Djulimana oraz Lillian Hjorth.

Cykl wakacyjnych zajęć zamkną warsztaty antydyskryminacyjne (30-31 sierpnia). Poprowadzi je malarka, ilustratorka, animatorka kulturalna i laureatka nagrody Okulary Równości 2015 Marta Frej. Zajęcia będą miały na celu budowanie i wzmacnianie świadomości społeczeństwa obywatelskiego, edukację antydyskryminacyjną oraz definiowanie haseł równościowych. Oczywiście cała ta wiedza obudowana będzie dobrą zabawą i ćwiczeniami z pracy w grupie.

Wstęp na wszystkie warsztaty jest wolny, jednak liczba miejsc jest ograniczona. O uczestnictwie w warsztatach decyduje kolejność wpływania zgłoszeń. Formularze zgłoszeniowe można znaleźć na stronie: gaudemater.pl/kultura-dostepna. Warsztaty rysunkowe przeznaczone są dla dzieci w wieku 3-7 lat, a pozostałe dla młodzieży w wieku 17-23 lat. Osoby nie spełniające kryteriów będą umieszczane na liście rezerwowej.

oprac. af