SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

6/2020

Pobierz PDF

WEJDŹ DO ŚWIATA GRY

Sytuacja pandemiczna pozwala nam stopniowo na coraz więcej, dodatkowo pogoda zachęca do wyjścia na zewnątrz. Jeśli jednak nie zamierzacie jeszcze wychylać się z domu i szukacie kolejnego pomysłu na spędzenie wolnego czasu, to proponujemy zanurzyć się w zupełnie innym świecie – świecie gier fabularnych. W mieście mamy wielu speców od tego typu rozrywki, warto chociażby sprawdzić Erpegowe Piekiełko Radosława Bożka.


Gdy już znudzą się karcianki lub zabraknie na wieczór planszówek, można sięgnąć po równie popularną formę rozrywki, czyli gry fabularne. Zwłaszcza, że RPG (z języka angielskiego role-playing game) wymaga od nas zaangażowania i pomysłowości oraz pozwala na wcielenie się w wymarzoną postać i poznanie fantastycznego świata. Jest więc znakomitą propozycją dla osób, które mają dużo wolnego czasu i chcą go spędzić w zupełnie innej rzeczywistości, a przy okazji nieco rozruszać swoje szare komórki.


Erpegi rozgrywane przy stole (istnieją też bowiem wersje komputerowe) łączą w sobie właściwości gier planszowych i teatru wyobraźni. Rozgrywka polega zazwyczaj na odegraniu wybranej przez nas roli, a nad wszystkim czuwa pewnego rodzaju narrator i reżyser, czyli Mistrz Gry. Nadzoruje on przebieg spotkania, czyli wszystko to, co może wydarzyć się w otaczającym nas świecie gry. Wcielenie się w postać, zbudowanie jej i rozwój oraz podążanie za wyłaniającą się w czasie gry fabułą to nasze najważniejsze zadania. Jedynym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia gracza.


Gry fabularne to rozrywka dla każdego. Grają młodzi i starzy, przedstawiciele różnych zawodów, ludzie o rozmaitych poglądach. Wystarczy chęć poznania czegoś nowego i sprawdzenie na własnej skórze, czy ten typ rozrywki przypadnie nam do gustu – wyjaśnia Radosław Bożek, znany też jako Beamhit, z bloga Erpegowe Piekiełko, poświęconego grom fabularnym.


Oczywiście zanim zaczniemy grać, musimy wybrać interesujący nas system, na który składa się charakterystyka świata wraz z zasadami i mechaniką gry. Dzięki temu poznamy wszystkie niezbędne informacje dotyczące konkretnej rozgrywki, np. opisy miejsc, postaci i wielu innych elementów. Potem jeszcze musimy tylko znaleźć parę osób (nie musi ich być wiele) chętnych do wspólnej zabawy - można to zrobić również online. Czasami są potrzebne dodatkowe drobne rekwizyty, takie jak kostki czy karty, jednak zależy to od tego, na jaki system się zdecydowaliśmy. Kiedy będziemy już gotowi, możemy śmiało zanurzyć się w intrygującą fabułę i wejść do wybranego świata gry.


Gry fabularne to wspaniałe medium, by przeżyć niesamowite przygody. Jeżeli kiedykolwiek marzyliście o tym, by dana scena w książce potoczyła się całkiem inaczej, to w RPG macie właśnie możliwość pokierowania losem jakiegoś bohatera, by zrobił to, na co macie ochotę. Możecie zostać wojowniczkami, kosmicznymi przemytnikami, wampirzycami, detektywami, hakerami czy rewolwerowcami z Dzikiego Zachodu – tłumaczy Beamhit.


Osoby, które dopiero poznają ten świat i jeszcze nie czują się na tyle pewne, by od razu zacząć grać w erpegi, mogą z powodzeniem poznać ich charakterystykę poprzez oglądanie czy słuchanie rozegranych już sesji, np. na YouTube czy Spotify. Znajdziemy je chociażby w Erpegowym Piekiełku (facebook.com/rpgpiekielko/), gdzie trafimy też na wiele aktualności dotyczących wydawanych obecnie tytułów. To również bogate źródło informacji na temat innych internetowych miejsc poświęconych grom fabularnym.


Możecie zobaczyć jakąś sesję w internecie, a później przyłączyć się do istniejącej grupy lub sami zebrać graczy. Dobrym pomysłem jest kupienie startera, czyli zasad podstawowych, pomyślanych jako wprowadzenie do RPG. Mamy po polsku starter do „Dungeons & Dragons” i szykowane są już kolejne – do „Warhammera” i „Zewu Cthulhu”. A jeśli ktoś chce grać ze swoimi dziećmi, to polecam „Jagodowy Las”, „Mistrza Baśni” oraz „Equestrię: Puść Wodze Fantazji”. Ta ostatnia pozycja pozwala przenieść się do świata znanych kucyków – dodaje Beamhit.


mw