SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

CGK 1/2020

Pobierz PDF

GRAFICZNE RELACJE

Na początku roku w Miejskiej Galerii Sztuki czeka nas zderzenie różnych artystycznych osobowości, wrażliwości i technik. Twórcy z Polski, Czech i Słowacji wykreowali przestrzeń dialogu i wzajemnej inspiracji. Owocem tego projektu jest ekspozycja autorskich prac, bogatych w różnice, ale wyrastających z jednego pnia myślenia o sztuce. Wernisaż wystawy "grafia. Multigraficzne aspekty relacji twórczych" rozpocznie się 17 stycznia o godz. 18.00.


Wystawa "grafia. Multigraficzne aspekty relacji twórczych" stanowi międzynarodowe forum wymiany doświadczeń twórczych. Uczestniczą w niej wybitni twórcy, będący zarazem nauczycielami akademickimi z Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberku na Słowacji, Uniwersytetu Ostrawskiego w Czechach, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Uniwersytetu Humanistyczno- Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie: Joanna Banek, Tomasz Chudzik, Barbara Czapor-Zaręba, Zbyněk Janáček, Artur Jastrząb, Jolanta Jastrząb, Jacek Joostberens, Iva Krupicová, Aleksandra Lasoń, Marek Mielczarek, Olga Moravcová, Marian Oslislo, Agnieszka Półrola, Małgorzata Rozenau, Pavol Rusko, Marek Sibinský, Krystyna Szwajkowska, Marta Śliwiak, Zdzisław Wiatr, Katarzyna Winczek, Żaneta Wojtala i Witold Zaręba.


Tytuł wystawy odnosi się do pojęcia "grafia". Jest to ostatni człon wyrazów złożonych wskazujący na ich związek znaczeniowy z pisaniem, zapisem, ilustracją, opisywaniem czegoś lub nadawaniem czemuś formy literackiej. Jest to pojęcie bardzo szerokie, uniwersalne, znajdujące się ponad założeniami graficznymi. Dzięki temu przestrzeń działania jest nieograniczona, każdy z uczestników wystawy mógł więc określić własne twórcze credo. Mógł inspirować się istotnymi dla siebie pojęciami, wybierając zakres tematu z wielu dziedzin. Ważnym założeniem ekspozycji była jednak prezentacja premierowych prac ? tłumaczy kuratorka wystawy dr hab. Agnieszka Półrola, prof. nadzw. UJD.


Szerokie spektrum założenia problemowego dało możliwość skrystalizowania bardzo osobistej wypowiedzi i sporą dawkę wolności twórczej. Powstały w ten sposób prace bardzo różne, ale złączone przy tym pewną ?podskórną? opowieścią o sile wszechobecnej w świecie "grafii". Serdecznie polecam poszukać podczas zwiedzania tych wspólnych tropów i narracji.


Anieszka Półrola o swoich pracach opowiada tak: Mój tryptyk przygotowany z myślą o projekcie "grafia. Multigraficzne aspekty relacji twórczych" to prace: "Obiekt 1", "Obiekt 2", "Obiekt 3". Przedstawiają one kawałek nadpalonego drewna widziany z trzech różnych stron. Nadpalone drewienko znalazłam w sierpniu 2019 r. Patrząc na ten zwęglony przedmiot uzmysłowiłam sobie, że stanowi on najprostsze narzędzie służące do rysowania - swego rodzaju prototyp ołówka. Celem stworzenia tego zestawu prac było udowodnienie, że najbardziej skromny, znaleziony, bezwartościowy przedmiot, zobrazowany za pomocą szlachetnych technik plastycznych, może przeistoczyć się w obiekt sztuki.


Wystawę będzie można oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki do 1 marca.