SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Literacka jesień

Jesienny boom literacki

30 września 2022
Udostępnij

Corso, Hugo-Bader, Żulczyk... Tej jesieni łatwo będzie się zaczytać. Pomogą w tym liczne spotkania literackie, na które „literaturożerców” zaproszą Biblioteka Publiczna im. dr. Władysława Biegańskiego i Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”. Wstęp na wszystkie jest wolny.

Literacki boom otworzy spotkanie z Przemkiem Corso, które odbędzie się w piątek, 30 września, o godz. 19.00 w OPK „Gaude Mater”. Gość wydarzenia jest pisarzem, konferansjerem, lektorem... Zasłynął jako autor powieści przygodowych o archeologu, awanturniku i złodzieju zabytków Robercie Karczu. Na „Serię z Mustangiem” składają się takie tomy, jak: „Miasto z Gliny”, „Miasto Złodziei”, „Podziemne Miasto” oraz „Miasto Tajemnic”.

Twórczość Corso bliska jest również fanom muzyki, współtworzył bowiem biograficzne książki m.in. Rahima i Grubsona. Pisarz nie zamyka się jednak w gatunkowych szufladach, na swoim koncie ma więc np. kryminał „Studium w czerwieni” oraz dramat psychologiczny „Maraton”. A ponieważ jego głos znamy z reklam i audiobooków, warto posłuchać tego, co autor ma do powiedzenia na temat własnej twórczości.

Wśród październikowych zapowiedzi OPK znalazły się jeszcze dwa spotkania z literaturą w roli głównej. Do udziału w tym, które odbędzie się w piątek, 7 października, specjalnej zachęty raczej nie potrzeba. Nazwisko autora od lat działa bowiem niczym magnes, a jego spotkania w Częstochowie zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Mowa o Jakubie Żulczyku, którego debiutancka powieść „Zrób mi jakąś krzywdę…, czyli wszystkie gry video są o miłości” ujrzała światło dzienne w 2006 r. Miłosna powieść drogi dobrze oddaje bezkompromisowość wpisaną w twórczość pisarza. Jego pozycję na rynku ugruntowała jednak telewizja. Najpierw Żulczyk zasłynął jako współscenarzysta głośnego serialu „Belfer” z Maciejem Stuhrem w roli głównej (w tym roku ruszyły prace nad trzecim sezonem serii), potem wspólnie z Krzysztofem Skoniecznym napisał scenariusz serialu opartego na własnej powieści „Ślepnąc od świateł”.

Kolejny literacki piątek, który przypadnie na 14 października, zdominuje Jarosław Błahy. Co ciekawe, ten prozaik, eseista i instruktor teatralny, w latach 80. XX w. był wokalistą punkrockowych grup Zwolnienie Warunkowe i Zenon Reagan. O czasach, gdy śpiewał „Pójdziesz na front, nawet nie wiesz kiedy”, miejmy nadzieję, że też wspomni, jednak pretekstem spotkania jest przede wszystkim jego najnowsza książka „Zaklęty w szerszenim gnieździe”. „Proza Jarosława Błahego jest burzliwa jak fermentujące wino, transowa jak bełkot orfickiej wyroczni i obrzydliwa jak mięso koźlęcia gotowanego w mleku matki. Czerpie ona energię z żywiołów dionizyjskich, chtonicznych, transgresywnych, ufając bardziej ciągłemu, niezniszczalnemu, żeńskiemu zoe niż autonomicznemu, autodestrukcyjnemu, męskiemu bios” - pisze o tym tytule Jacek Bielawa. Pełna prowokacji literatura z pewnością nie pozostawi czytelników obojętnymi.

Wspomniane spotkania – podobnie jak to z Przemkiem Corso – rozpoczynać się będą w OPK o godz. 19.00. Z kolei wydarzenia zaplanowane na październik przez Bibliotekę Publiczną im. dr. Władysława Biegańskiego wystartują wcześniej.

Zacznijmy od poniedziałku, 3 października. O godz. 17.30 w gmachu głównym Biblioteki zagości Jacek Hugo-Bader. Autor ten nie szuka książkowych inspiracji w imaginacji, przynoszą je bowiem wyprawy. Zasłynął jako reporter podróżujący po Rosji i krajach Sojuza. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, góry Pamir... Jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 r. samotnie odbył kilkumiesięczną podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, co opisał w „Białej gorączce”. „Dzienniki kołymskie” to z kolei efekt autostopowej, samotnej podróży na Kołymę. W Częstochowie opowie o pandemicznych „Strażnikach wolności” i jednej z najaktywniejszych polskich grup antyszczepionkowców. Wydarzenie odbędzie się w ramach Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” 2022.

Z kolei spotkanie zaplanowane na 7 października będzie sporym zaskoczeniem dla tych, którzy znali dotychczasową działalność Grzegorza Kasdepke i Huberta Klimko-Dobrzanieckiego. Wydany w tym roku „Królik po islandzku” to efekt współdziałania dwóch gawędziarzy. Tak powstała pełna anegdot, wspomnień i portretów proza skierowana wyłącznie do dorosłych. Rozmowa rozpocznie się o godz. 18.00, dzięki czemu czytelnicy będą mogli pogodzić ją ze spotkaniem z Żulczykiem i szybkim krokiem przespacerować się z II Alei na ul. Dąbrowskiego.

Wydarzeń stanowiących kontynuację tegorocznej, 12. edycji „Czytaj!” będzie w tym miesiącu więcej. 15 października o godz. 17.00 w gmachu głównym Biblioteki Łukasz Orbitowski będzie promował swoją najnowszą powieść „Choć ze mną”, stanowiącą miks opowieści i stylistyk. Dzień później (16 października), o tej samej godzinie, w Filii nr 9 przy ul. Nowowiejskiego 15, obalająca stereotypy Maria Mamczur opowie o reportażu „Gruba”. Miesiąc zwieńczy wydarzenie oscylujące wokół debiutu Jakuba Nowaka - „To przez wiatr”. Ono również odbędzie się w bibliotecznej „dziewiątce”. 28 października o godz. 18.00 autor zabierze czytelników wraz z Henrykiem Sienkiewiczem i Heleną Modrzejewską w podróż na Dziki Zachód.Cykle CGK - Autorzy