SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Wiedźmin

Blisko 10 godzin z „Wiedźminem”

9 listopada 2022
Udostępnij

Częstochowski Dzień Fantastyki był dobrą okazją, by rozegrać turniej w gwinta, wziąć udział w konkursie na najlepsze przebranie, a także przekonać się, czy pamięta się najdrobniejsze szczegóły z sagi Andrzeja Sapkowskiego. Wielbiciele Wiedźmina byli zachwyceni!

middle-20221105_141703.png

W sobotę, 5 listopada na kulturalnej mapie miasta zadebiutował Częstochowski Dzień Fantastyki. Wydarzenie odbyło się w lokalu Amnesia Caffe Club w Biznes Centrum (ul. Wały Dwernickiego 11). To cykl mini konwentów adresowanych do miłośników fantastyki. Narodziny imprezy to efekt reaktywacji po latach przerwy Częstochowskiego Klubu Miłośników Fantastyki i Gier Fabularnych. Inicjatorami klubu są Alex „Hunter” Czichos, Kamil Kacperak i Andrzej Majtyka. Ta sama trójka odpowiada za powstanie zupełnie nowej imprezy.

Debiutancką edycję zadedykowano uniwersum „Wiedźmina”. Fani sagi Andrzeja Sapkowskiego i opartych na jej podstawie gier

komputerowych oraz filmów i seriali, mieli więc pole do popisu. Organizatorzy przewidzieli blisko dziesięciogodzinny program wypełniony prelekcjami, spotkaniami autorskimi, konkursami, dyskusjami i turniejami.

Sobotnią imprezę otworzyło spotkanie z tłumaczem literatury fantastycznej Piotrem W. Cholewą, które poprowadził historyk i literaturoznawca Łukasz „Sas” Sasuła. Bohater wydarzenia opowiedział m.in. o pracy nad tłumaczeniem cyklu o Świecie Dysku Terry'ego Prachetta.

middle-20221105_200653.png

Wśród zaproszonych gości znaleźli się również pisarz Paweł Majka, autor opowiadań Andrzej Miszczak i animator fantastyki Piotr „Raku” Rak. Jednym z punktów programu był Panel Ogólnoliteracki „Fenomen Wiedźmina, a fenomen czytelnictwa” dedykowany zmarłemu we wrześniu, wieloletniemu redaktorowi miejskiego miesięcznika „Co, gdzie, kiedy” i portalu cgk.czestochowa.pl - Adamowi Florczykowi.

Jednak Częstochowski Dzień Fantastyki skłaniał nie tylko do rozmów (także na temat „Przemo cy w fantastyce i literaturze”), nie brakowało bowiem rozmaitych wyzwań. Wiele emocji wzbudził zwłaszcza konkurs wiedzy o wiedźmińskiej sadze. Na uczestników czekały pytania dotyczące m.in. pochodzenia grafa Cahira, genezy wampirów wyższych czy topografii Cesarstwa Nilfgaardu.

Chętni mogli poznać też tajniki Gwinta, czyli wiedźmińskiej gry karcianej, a potem wystartować w turnieju. Na gości imprezy czekały również inne atrakcje takie, jak Games Room – Strefa Gier Planszowych czy strefa wystawców, w ramach której można było nabyć ciekawe pozycje literackie i komiksowe.

Warto dodać, że częstochowską imprezę odwiedziło kilku Geraltów z Rivii, Ciri, a także... rzymski legionista. Do takich wizyt skłaniał konkurs na najlepsze przebranie „Mini Cosplay Show”.

middle-20221105_130926-01.png

Oficjalną część programu zwieńczył pokaz filmu „Pół wieku poezji później” w reżyserii Jakuba Nurzyńskiego, w którym Zbigniew Zamachowski powrócił do roli barda Jaskra (zagrał ją w filmie i serialu stworzonym na początku XXI w. przez Marka Brodzkiego).

Częstochowski Dzień Fantastyki zakończyło muzyczne after party „Redanian Night Fever”, którą poprowadzili Alex „Hunter” Czichos i Michał „Pantokrator” Gajewski z Ironia Dark Project.

- Pierwsza edycja Częstochowskiego Dnia Fantastyki przyciągnęła ponad 130 miłośników szeroko pojętej fantastyki. Wyznaczyliśmy już termin drugiej odsłony, która odbędzie się 18 lutego 2023 r. To jednak nie jedyna „fantastyczna” inicjatywa, jaką szykujemy dla naszego miasta – powiedział Alex „Hunter” Czichos .

Fot. Alex „Hunter” Czichos

Cykle CGK - Autorzy