SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

PJN

Trzeba dużo czytać, mało pisać

17 listopada 2022
Udostępnij

Spotkaniem z Kariną Caban, dedykowanym jej debiutanckiej książce poetyckiej „Dużo drobnych”, rozpoczęła się druga edycja Festiwalu Poezja Jest Najważniejsza.

middle-DSC_7726.jpg

Festiwal wystartował w środowy wieczór w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”. Jednym z jego głównych założeń jest promocja częstochowskich poetów. Otwarcie imprezy zadedykowano więc twórczości urodzonej w naszym mieście Kariny Caban, laureatki konkursu na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej 2022.

Na co dzień pracuje w wydawnictwie książkowym. Dziś jej życie związane jest z Krakowem, do którego wyprowadziła się tuż po maturze i w którym wraz ze studiami zakorzeniła się na dobre. O rodzinnym mieście jednak nie zapomina. Wraca tu do przyjaciół, taty i babć. Jak przyznaje - czuje się częstochowianką.

Przeczytałam o tobie, że zajmujesz się promocją książek, dużo czytasz, mało piszesz. Czy to proporcja, którą lubisz? – zapytała prowadząca środowe spotkanie poetka Katarzyna Zwolska-Płusa.

Zdecydowanie tak. Uwielbiam swoją pracę, a za jednym z moich ulubionych poetów – Wojtkiem Bonowiczem mogę powiedzieć, że trzeba mało pisać. Trzeba dużo czytać, mało pisać, bo wtedy to brzmi – odpowiedziała Karina Caban.

middle-DSC_7884.jpg

Takie podejście pozwala na „dopracowanie” wierszy, choć jak przyznaje autorka, dotyczy to tekstów, nad którymi dziś pracuje. Te, które trafiły do debiutanckiego tomiku, powstały bowiem „na spontanie”. A poetka rzadko poprawia to, co pisze. „Dużo drobnych” napisała w kilka miesięcy.

To debiut bezkompromisowy i mocny, ale przy tym czuły. Praca w języku miejscami podrażnia czytelniczy nerw, i wspaniale? Jest to pobudzające i twórcze. To książka, która trzyma blisko życia, blisko ciała, blisko tego, co pulsuje – tak zrecenzowała tom wybitna poetka Małgorzata Lebda (która również będzie gościnią częstochowskiego festiwalu).

Wiersze, w których Caban ucieka od puenty, były dla niej rodzajem terapii, nauką mówienia o emocjach, uczenia się ich. – Wyrywałam takie chwile w ciągu dnia, w których mogłam napisać wiersz. To był dla mnie czas budowania sobie nowej rzeczywistości w życiu. Szukanie tych słów pomogło mi ją sobie zbudować – opowiadała podczas spotkania autorka.

middle-DSC_7910.jpg

Co ciekawe: 90 proc. tych tekstów powstało podczas spacerów z psami i wałęsania się po mokradłach oraz lasach. – Dzięki psom jestem blisko ziemi i nie odfruwam. One koją i pomagają, ale nie mówiąc o wierszach, a o życiu – trzymają mnie przy naturze i błocie, pozwalając być blisko konkretu – wyjaśniła.

Z życia „wyjęci” są również bohaterowie „Dużo drobnych”: częstochowska poetka i najlepsza przyjaciółka autorki – Justyna Tomska (także obecna podczas środowego spotkania), syn, panie z osiedlowego sklepu, fryzjerka... Wszyscy dostali swoje tomy.

Na finał autorka podpisywała książki tym, którzy po spotkaniu zapragnęli zabrać je do domu. Koniec spotkania nie zamknął jednak pierwszego dnia festiwalu. Była jeszcze dobra muzyka i pierwszy z międzynarodowych gości wydarzenia. Na scenie OPK wystąpił australijski songwriter Philip Bracken. Magiczny koncert bosonogiego muzyka oczarował wszystkich.

middle-DSC_8081.jpgPrzed nami cztery dni wypełnione poezją. W programie znajdą się spotkania z częstochowskimi poetami Sławomirem Domańskim (17 listopada, godz. 18.00) i Tomaszem Jamrozińskim (18 listopada, godz. 18.30), spotkanie ze wspomnianą Małgorzatą Lebdą (19 listopada, godz. 18.30), dyskusja o roli poezji we współczesnym świecie (18 listopada, godz. 20.00), Turniej Jednego Wiersza (17 listopada, godz. 20.00), koncert contraVERSOS (19 listopada, godz. 20.00).

Szczególnym dniem będzie ten finałowy, przypadający na 20 listopada. Jego bohaterami będą wybitny ukraiński poeta Wasyl Machno (który przyleci do Częstochowy z Nowego Jorku) oraz najbardziej ceniony tłumacz literatury ukraińskiej – Bohdan Zadura. W programie zaplanowano panel tłumaczeniowy (godz. 17.00), wręczenie międzynarodowych nagród literackich, minirecital uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie oraz panel poetycki (godz. 18.00). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Organizatorami festiwalu są Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy, Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” oraz Towarzystwo Galeria Literacka, a partnerami - Muzeum Częstochowskie i Klubokawiarnia Bank. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ

Fot. Łukasz Kolewiński

Cykle CGK - Autorzy