SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Improwizacja

Imponujące improwizacje

24 listopada 2022
Ilustrowany portret Rafała Kwaska
Udostępnij

Pierwsza niedziela listopada finalizowała się rześkim wieczorem. Jesień rozsiadła się na dobre, ale oszczędzała nam jeszcze zimnej dżdżystości. W takich okolicznościach skierowałem swoje kroki, a właściwie koła bicykla do kawiarni Alternatywa 21. Cicha i mroczna o tej porze ulica Mielczarskiego, na której znajduje się lokal, zupełnie nie zapowiadała tego, co działo się za szklanymi drzwiami.

middle-312659542_5770997796299946_117004746674771632_n.jpg

Przekraczając próg, przeniosłem się ze świata dreszczowca do świata slapstikowej komedii i spontanicznego śmiechu gęsto upakowanej widowni. Kameralna scena w przytulnej Alternatywie 21 rozbrzmiewała głosami, tupotem i śmiechem zgromadzonych tu aktorek. Energia i humor promieniowały na publiczność, która żywo włączała się w wymyślanie kolejnych zadań występującym paniom.

Na scenie - świetnie znane częstochowskiej publiczności Iwona Chołuj, Agnieszka Łopacka, Marta Honzatko, Anna Wilk i Ola Tokarczyk. Wszystkie tryskające radością i improwizacyjną lotnością. Publiczność zaśmiewa się nie gorzej niż na kabaretowych eventach. Kolejne wyzwania i improwizacyjne gry zmuszają również ją do kreatywności, by zaskoczyć uczestniczki tego szalonego performance'u.

middle-312583820_5770997036300022_2413765352780653122_n.jpg

Zjawiskiem, z jakim mamy tu do czynienia, jest pokaz improwizacji aktorskiej. Szczególnego połączenia teatru, kabaretu oraz właściwie każdej twórczej i spontanicznej formy występu, jaki przyjdzie do głowy występującym w nim aktorom.

To wydarzenie, podobnie jak pierwsze z cyklu - październikowe oraz zapowiedziane na najbliższą sobotę, 26 listopada, stanowi pokłosie Warsztatów Improwizacji prowadzonych przez Wojciecha Tremiszewskiego. To aktor kabaretowy, członek grupy Muflarz i kabaretu Limo, od kilku lat działający także w mniej znanej roli wyśmienitego mistrza gry i gracza erpegowego, prowadzącego swój kanał na YT: Kanał Termosa.

Grupę stworzył dyrektor Teatru Nowego, Paweł Bliski. Do udziału zaprosił nie tylko „swoich” aktorów, czyli wspomniane już Annę Wilk i Olę Tokarczyk oraz Agatę Pośnik, Macieja Kotlarza, Małgorzatę Modrzycką i Szymona Kowalika, ale także „twarze” częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza, czyli wymienione powyżej aktorki oraz Adama Hutyrę.

middle-314910452_5770995229633536_591285452243354230_n.jpg

Występy odbywają się w rotacyjnym składzie, zawsze więc można się spodziewać nowej, scenicznej świeżości i nieco odmiennego podejścia do tematu. Dzięki tym wszystkim zmiennym, każdy występ jest niepowtarzalny i staje się niespodzianką również dla występujących aktorów.

Akcja toczy się szybciej niż pościgi we wszystkich częściach komediowej serii „Taxi”, a publiczność licytuje się głośno w kolejnych kuriozalnych tematach zadanych artystom. Sama forma, choć oparta na improwizacji, zawiera w sobie szereg ustrukturyzowanych zadań i gier. Pozwala to na twórczą budowę występu jako całości i „ogarnięcie” jego ram, by mimo spontaniczności nie wdarło się w ów występ zbyt wiele chaosu.

Jedno jest pewne: żeby to zrozumieć, trzeba to zobaczyć i przeżyć. Dlatego namawiam Was na odwiedzenie kawiarni Alternatywa 21 w najbliższą sobotę o godzinie 19.00.

I radzę się nie spóźnić, bo nieduża sala zwykle pęka w szwach. Tym razem bawić nas będą członkowie grupy w niezawodnym składzie: Agnieszka Łopacka, Adam Hutyra, Anna Wilk, Marta Honzatko i Ola Tokarczyk.

To świetny pomysł na zakończenie weekendu i uzbrojenie się w szczyptę humoru na coraz bardziej ponure poniedziałki.

Fot. Wiesław Radzioch

Cykle CGK - Autorzy