SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Klimaty

Jaki klimat ma Częstochowa?

29 listopada 2022
Udostępnij

Wiece solidarności z walczącą Ukrainą, Jasna Góra, podziemia dworca kolejowego, sportowe emocje, częstochowskie Aleje... Takie kadry trafiły na pokonkursową wystawę podsumowującą 15. edycję „Klimatów Częstochowy”.

middle-KlimatyFinalisci.jpg

Za nami finał jubileuszowej odsłony tego najpopularniejszego w mieście fotograficznego konkursu, którego historia rozpoczęła się w 2005 roku. Za organizację od samego początku odpowiada Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy, a współorganizatorem jest Muzeum Częstochowskie i co roku - w jednym z jego oddziałów - organizowana jest wystawa pokonkursowa.

W tym roku najlepsze spośród klimatycznych zdjęć prezentowane są w Galerii Dobrej Sztuki (Al. NMP 49). Tam też 25 listopada odbył się finał konkursu, połączony z wręczeniem nagród laureatom. O tym, w czyje ręce trafiły zadecydowali tym razem Justyna Janus, Kamila Skorek, Łukasz Stacherczak i Dariusz Gawroński. Obrady jury odbyły się 20 października. Pod ocenę wzięto 314 prac 84 autorów. Po naradach, do wystawy pokonkursowej wybrano 40 zdjęć 23 autorów.

middle-Klimaty2.jpg

Triumfatorem jubileuszowych „Klimatów” okazał się Jacek Kamiński i jego fotografia bez tytułu. Laureatowi I nagrody udało się uchwycić moment, w którym księżyc skrył się za krzyżem kopuły Kościoła Rzymskokatolickiego pw. św. Jana Kantego. Drugie miejsce zajął Maciek Skowronek i fotografia „Solidarność” dedykowana walczącej Ukrainie. Z kolei trzecia nagroda przypadła czarno-białej fotografii Wiktorii Rakocz zatytułowanej „Częstochowa”. Ten zaskakujący, refleksyjny kadr powstał na terenie dawnego, niszczejącego Parku Miniatur Sakralnych.

Jurorzy postanowili także przyznać sześć wyróżnień. Pośród nich dominowały ujęcia z jasnogórskim szczytem w roli głównej. Dwa z nich trafiły do Aleksandra Vana za utrzymane w klimacie street photo: „Wiosna 2022” i „Duch panny młodej”. Pozostałe otrzymali: Mikhail Averyn za fotografię „Mglista Jasna Góra”, Katarzyna Gwara za „Niecodzienną codzienność”, Rafał Młyńczak za „W cieniu klasztoru” oraz Grzegorz Skowronek za „Modlitwę”.

middle-Klimaty.jpg

- Piętnaście edycji „Klimatów Częstochowy” ugruntowało pozycję tego konkursu w naszym mieście. Stał się już pewną rozpoznawalną, marką. Cieszymy się, że wśród uczestników są zarówno „starzy wyjadacze”, jak i debiutanci. Dzięki temu Częstochowa odkrywana jest na nowo – powiedział Adam Markowski, pomysłodawca i kurator konkursu.

Na wystawę pokonkursową – oprócz prac nagrodzonych i wyróżnionych – trafiły również zdjęcia, których autorami są: Marcin Cekus, Piotr Cieślak, Mateusz Gonera, Rafał Kuliński, Marek Lapis, Grzegorz Libiszewski, Łukasz Majewski, Grzegorz Misiak, Kamil Pawlik, Tomasz Pietruszka, Sebastian Respondek, Piotr Tomala, Jan Ulicki, Dominik Windorpski i Tomasz Zając.

Klimatyczne kadry pozostaną w Galerii Dobrej Sztuki do 29 stycznia. Bilety normalne kosztują 9 zł, a ulgowe – 5 zł (obowiązują na wszystkie wystawy prezentowane w tym oddziale).

Fot. Artur Kucharski


Galeria zdjęć

29 listopada 2022
Artur Kucharski, Jacek Kamiński, Maciek Skowronek, Wikoria Rakocz, Aleksander Van, Grzegorz Skowronek, Rafał Młynczak, Katarzyna Gwara, Mikhail Averyn
W tym roku konkurs fotograficzny "Klimaty Częstochowy" doczekał się 15. odsłony. Jurorzy (Justyna Janus, Kamila Skorek, Łukasz Stacherczak i Dariusz Gawroński) przyznali trzy nagrody główne i sześć wyróżnień. Laureatów wybrali spośród 84 autorów, którzy nadesłali w sumie 314 prac. Ich nazwiska poznaliśmy 25 listopada podczas uroczystego finału, który odbył się w Galerii Dobrej Sztuki. Tutaj też można oglądać wystawę pokonkursową, która będzie dostępna do 29 stycznia 2023 r.

Poprzedni wpis
← Sztuka Obecności

Cykle CGK - Autorzy