SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Moment

Fotografie, którym warto poświęcić więcej niż moment

29 grudnia 2022
Udostępnij

Do 18 stycznia w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” można oglądać najlepsze spośród blisko 3 tys. zdjęć, które zgłoszono do udziału w konkursie Fujifilm Moment Street Photo Awards.

middle-zoom-11_63971f95a8007.jpg

W tym roku ten międzynarodowy konkurs doczekał się czwartej odsłony. Jego uczestnikami mogą być wszyscy, którzy przy pomocy obiektywu

aparatu fotograficznego potrafią uchwycić te najciekawsze uliczne, tytułowe momenty.

Za organizację odpowiadają Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” oraz Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy. Pomysłodawcą konkursu, a także komisarzem wystawy pokonkursowej jest Adam Markowski.

W tym roku do Częstochowy nadesłano w sumie 2838 zdjęć. Docierały m.in. z Kataru, Singapuru, Kirgistanu, Korei Południowej, Bangladeszu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Mołdawii i Boliwii. Oceniło je jury, w którym zasiedli Wojciech Barczyński, Taras Bychko, Maciej Jeziorek, Ania Kłosek i Karolina Trapp.

middle-zoom-06_63971f8e725e4.jpg

- Street to fotografia powstająca z pasji do fotografowania - uważa Ania Kłosek. - To właśnie pasja i chęć zmierzenia się z wyzwaniami, jakie stawia przed robiącym zdjęcia „ulica”, są powodem wielogodzinnych spacerów w poszukiwaniu idealnego kadru.

Fotograf uliczny jest nieustannie poddawany bodźcom, cały czas czuje lekką adrenalinę – jak na bezkrwawym polowaniu. Nie wychodzi z trybu fotografowania, często nawet nie mając przy sobie aparatu. Jest czujny, uważny. Cały czas skanuje otoczenie pod kątem ciekawego ujęcia. Nie znam streetowca, który wychodzi z domu, nie zabierając ze sobą aparatu... Na wszelki wypadek, bo żal, kiedy oczyma wyobraźni zobaczy się już prawie gotowe zdjęcie, które z braku sprzętu pozostanie tylko w naszej pamięci. Taka bowiem jest fotografia uliczna – niespodziewana i zaskakująca. Nie poddaje się planowaniu.

Obrady komisji podzielono na dwa etapy. - Pierwszym był indywidualny wybór jurorów – którzy w zaciszu swoich domów wskazali na kilkadziesiąt najlepszych zdjęć. A mieli z czego wybierać – 594 fotografów przesłało do konkursu 2838 zdjęć. 22 listopada jurorzy spotkali się twarzą w twarz – tzn. kamera w kamerę. To na tym, drugim etapie, trwającym kilka dobrych godzin, wyłoniono 55 najlepszych zdjęć 50 autorów. Ośmiu fotografiom z całej finalnej puli przyznano wyróżnienia, a trzem najlepszym nagrody – mówił Adam Markowski.

middle-zoom-28_63972018e207d.jpg

Nazwiska finalistów ogłoszone zostały wcześniej, jednak na informację, w czyje ręce trafią nagrody – w tym wysokiej klasy sprzęt fotograficzny ufundowany przez sponsora tytularnego – trzeba było poczekać aż do oficjalnego finału. Ten odbył się 10 grudnia w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”.

- Ten konkurs pozwala pokazać nasze miasto w nieco inny sposób i w nieco innym świetle niż zazwyczaj. Zwłaszcza w świecie chrześcijańskim Częstochowa postrzegana jest przez pryzmat sanktuarium, natomiast konkurs uzupełnia ten wizerunek. Pozwala pokazać miasto jako inspirującą przestrzeń, miejsce ważnych przedsięwzięć kulturalnych i takie, które przyciąga ciekawych ludzi – mówił podczas finału Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy.

Zanim poznaliśmy nazwiska autorów wyróżnionych i nagrodzonych fotografii, głos zabrał m.in. Maciej Markowski, przedstawiciel Fujifilm Poland.

- Jako Fujifilm zawsze staramy się być możliwie blisko fotografów i dawać im narzędzia, które pozwolą im tworzyć, dzielić się ze światem swoją fotografią. Konkurs Fujifilm Moment Street Photo Awards jest jedną z takich inicjatyw, dzięki którym czujemy, że jesteśmy bliżej fotografów, czujemy, że możemy im pomóc, a także promować świetną fotografię – powiedział.

middle-zoom-23_63971ffed7bf7.jpg

Potem poznaliśmy najlepszych. Triumfatorami tegorocznej edycji „Momentu” okazali się Włosi.

Massimiliano Faralli otrzymał bowiem pierwszą nagrodę, a trzecią – Alessandro Deluigi. Druga lokata powędrowała do Chalermporna Yuthongdee z Tajlandii. Z laureatami pierwszej i drugiej nagrody udało się połączyć podczas finału on-line, z kolei Deluigi przysłał organizatorom film z podziękowaniem za nagrodę.

Także trzy spośród ośmiu wyróżnień otrzymali Włosi – Gian Marco Venturi, Tommaso Vaccarezza i Fabio Magara. Oprócz nich na liście wyróżnionych znaleźli się: Aungkoon Payungrus z Tajlandii, Filip Machač z Niemiec, Chris Harrison z Wielkiej Brytanii, Stan De Zoysa ze Sri Lanki oraz Emre Çakmak z Turcji.

middle-zoom-38_63972046d102b.jpg

Finaliści reprezentują Polskę, Turcję, Włochy, Sri Lankę, Ukrainę, Chile, Indonezję, Wielką Brytanię, Niemcy, Stany Zjednoczone, Tajlandię, Malezję, Australię, Francję, Wietnam, Filipiny, Norwegię i Kazachstan.

Do 18 stycznia prace 50 autorów można oglądać w sali OPK. Nazwiska finalistów dopełniają: Kuba Abramowicz, Małgorzata Adamczyk, Gökhan Arer, Bartosz Bańka, Latife Baudet, Adriana Dovha, Francesco Fantin, Nicola Ferrara, Matias Fuentes, Erry Ginandjar, Max Gor, Peter Hilden, Maciej Holy, Alessandro Iasevoli, Jonathan Jasberg, Paweł Jędrusik, Krongrat Jindapol, Janusz Jurek, Edmond Leong, Gavin Libotte, Wenpeng Lu, Simone Mantia, Thanh Kim Nguyen, Patryk Ogorzałek, Nita Olan, Sai Min Htet Oo, Jan Thomas Pettersen, Alexey Poptsov, Piotr Przytula, Tanakorn Saetia, Emir Sevim, David Shokouhbeen, Sakulchai Sikitikul, Dmitry Stepanenko, Max Sturgeon, Jasper Julius Tejano, Tomasz Topczewski, Antonio Trogu i Sami Uçan.

Galeria Ośrodka otwarta jest dla zwiedzających w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godzinach od 10.00 do 19.00, z kolei w środy od godz. 10.00 do 15.30. Wstęp jest wolny.

Fot. Beata Karaś-Markowska


Galeria zdjęć

12 grudnia 2022
Beata Karaś-Markowska
10 grudnia, w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater otwarto wystawę pokonkursową 4. edycji międzynarodowego konkursu fotograficznego Fujifilm Moment Street Photo Awards. Na ekspozycję składa się 55 zdjęć 50 autorów nie tylko z Polski, ale także z Włoch, Tajlandii, Turcji, Kazachstanu, Wielkiej Brytanii, Sri Lanki czy Chile. Główną nagrodę zdobył Massimiliano Faralli z Włoch, drugą Chalermporn Yuthongdee z Tajlandii, a trzecia nagroda przypadła Alessandro Deluigi z Włoch. Wystawę można oglądać do 18 stycznia 2023 roku.

Cykle CGK - Autorzy