SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Robert Jodłowski

Jubileusz kina nie tylko dla urodzonych 11 marca

8 marca 2024
Udostępnij

Wszyscy urodzeni 11 marca (bez względu na rocznik) tego dnia oglądają filmy w OKF-ie za darmo. Wystarczy, że wybiorą sobie jeden tytuł, zgłoszą się z dokumentem do kasy i dostaną bilet. To jeden ze sposobów na uczczenie 35-lecia częstochowskiego kina.

middle-DSC_7001(1).JPG

Historia OKF-u sięga roku 1989. To wówczas, 11 marca, odbyły się pierwszy projekcje. Do południa była premiera filmu „Gwiazda Piołun” Henryka Kluby (urodzonego zresztą w Przystajni koło Częstochowy), wieczorem - „Okrągłego tygodnia” z 1977 r. w reżyserii Tadeusza Kijańskiego z debiutem Arkadiusza Jakubika w roli 8-letniego Gustlika, syna górnika.

Pierwszym kierownikiem kina był Tadeusz Piersiak, który do współpracy zaprosił Iwonę Kwincińską. W kolejnym roku instytucję włączono w struktury Biura Wystaw Artystycznych (aktualnie Miejskiej Galerii Sztuki i stan ten trwa do dziś), a do zespołu dołączyła Małgorzata Stasikowska-Lis. Obie absolwentki kulturoznawstwa ze specjalizacją filmoznawstwo niezmiennie pracują w gmachu przy Al. NMP 64. Pierwsza z wymienionych jest kierowniczką miejskiego kina, druga - specjalistką ds. filmu. Warto dodać, że pod koniec ubiegłego roku częstochowianki otrzymały honorowe nagrody Stowarzyszenia „Kina Polskie” za zasługi dla rozpowszechniania filmów w naszym kraju.

Zamykając temat ekipy kina, tę tworzą dziś również: Artur Lecybil, st. specjalista ds. edukacji filmowej (to on wciela się w Oskara Ziluzji w naszym „rolkowym” cyklu CGK) oraz operatorzy - Franciszek Gaweł i Piotr Łebek. Bilety w kasie kina sprzedają zaś: Izabela Kępa i Agnieszka Wójcicka.

OKF istnieje „od zawsze”

middle-71736.jpg

Wróćmy jednak do przełomowego roku 1989 r. – W czerwcu tego samego roku odbyły się pierwsze wolne wybory. Także w 1989 r. zniesiono kartki na mięso, rozwiązano ZOMO, upadł Mur Berliński… Było to już tak dawno, że wielu naszych młodszych widzów pewnie postrzega te wydarzenia jako archeologię. Aby nas prawidłowo umieścić na osi czasu, pomogą może takie fakty, że dopiero pięć lat później, czyli w 1994 r. powstała firma dystrybucyjna Gutek Film, WOŚP gra od 1993 r., a 10 lat później, czyli 12 marca 1999 r. weszliśmy do NATO. Dla wielu naszych widzów istniejemy więc „od zawsze” – żartuje Małgorzata Stasikowska-Lis. - Piękne i budujące jest to, że mamy wiernych widzów, którzy są z nami od początku. Niejednokrotnie przychodzą do nas już ze swoimi dziećmi, a nawet wnukami. Niewątpliwie świadczy to o sympatii, którą darzą nasze kino.

Przez 35 lat OKF dorobił się nie tylko solidnej marki, ale też rozmaitych form działalności. Stąd przeglądy tematyczne, problemowe czy monograficzne, repliki festiwali, spotkania z ludźmi kina, konkursy, plebiscyt „Złota Piątka”, cykle: „Młody Iluzjonista”, „Kino Seniora”, „Wielka sztuka na ekranie” (transmisje oper czy retransmisje sztuk teatralnych, baletów, koncertów).

A jak z nazwą? W Częstochowie niezmiennie chodzimy „do OKF-u”, choć nazwa szybko stała się nieadekwatna do działalności. Od 2009 r. kino nosi nazwę „Iluzja” (a właściwie Kino Studyjne OKF „Iluzja”). To nawiązanie do Gabinetu Iluzji pionierów kina - braci Krzemińskich. Nazwę wybrano podczas konkursu ogłoszonego z okazji 20-lecia instytucji.

middle-DSC_7002.JPG- Nasze kino ma bogatą, różnorodną tematycznie oraz gatunkowo ofertę programową. ale priorytetem w ofercie repertuarowej jest kinematografia europejska i fil my polskie. Co nie znaczy, że nie trafiają do nas produkcje kina azjatyckiego oraz południowoamerykańskiego. Zobaczyć można u nas i film z festiwalu kina niezależnego w Soundance, i tak oryginalne dla Europejczyka kino z dalekiego Iranu. Przypominamy obrazy minionej epoki, a jednocześnie przyglądamy się temu, co w kinie nowatorskie i oryginalne – zaznacza specjalistka ds. filmu.

Więcej o historii pisać jednak nie będziemy, bo tekst jubileuszowy szykuje dla czytelników CGK – Joanna Skiba (ukaże się pod koniec miesiąca w ramach cyklu „Żółte kalendarze. I gazety”).

Urodzeni 11 marca

Pracownicy kina podkreślają, że bez kinomanów nie ma obchodów 35-lecia. - To nie tylko jubileusz kina, ale także święto naszych widzów. Dziękujemy za każdy moment, który razem przeżyliśmy i za to, że są częścią naszej historii – podkreśla Stasikowska-Lis. - Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania ! Przygotowaliśmy przedpremiery oraz Złotą Dziesiątkę, czyli najlepsze filmy ubiegłego roku. Pokażemy na dużym ekranie archiwalne zdjęcia nadesłane przez widzów. Chcemy także podzielić się naszym archiwum plakatów, więc zorganizujemy „Plakatobranie”. Najmłodszym widzom zaproponujemy warsztaty plastyczne. Poczęstujemy was okolicznościowymi krówkami i rozdamy jubileuszowe gadżety. Nie zabraknie również facebookowych konkursów – wylicza.

middle-431166087_965186841645742_7505025519167573709_n.jpg

Wyniki 31. Plebiscytu „Złota Piątka” zamieszczaliśmy już na portalu CGK. Z racji 35-lecia kino przypomina jednak nie tylko tytuły, które zajęły pierwsze pięć pozycji w rankingu widzów, ale dodaje też drugą piątkę. Oto rozkład dziesięciu „złotych” seansów: „Poprzednie życie” (8 marca, godz. 20.30), „Ferrrari” (9 marca, godz.13.15), „Blisko” (10 marca, godz. 16.10), „Aftersun” (11 marca, godz.16.30), „Duchy Inisherin” (11 marca, godz. 20.30), „Czas krwawego księżyca” (12 marca, godz. 17.00), „Barbie” (13 marca, godz. 15.45), „Zielona granica” (13 marca, godz. 18.00), „Chłopi” (14 marca, godz. 15.15) i „Oppenheimer” (14 marca, godz. 19.40).

Dwa z tych seansów przypadają na poniedziałek, 11 marca. Wszyscy urodzeni tego dnia (nie muszą kończyć 35 lat) mogą obejrzeć wybrany film za darmo. Tego dnia wyświetlone zostaną również obrazy „Sami swoi. Początek” i „Strefa interesów”. By skorzystać z promocji, wystarczy okazać się w kasie dokumentem potwierdzającym datę urodzenia i odebrać bezpłatny bilet.

Na jubileuszowy marzec przewidziano także przedpremiery. 10 marca wyświetlony zostanie „Bękart” (duński kandydat do Oscara z Madsem Mikkelsenem w roli głównej), 17 marca – „Do usług Szanownej Pani” (najnowsze filmowe wcielenie Johna Malkovicha), a 24 marca – „Monster” (nagrodzony za scenariusz na festiwalu w Cannes film Japończyka Hirokazu Kore-edy).

A jak jubileusz, to i życzenia. Z odpowiedzią o marzenia pracownicy kina nie mają jednak problemów. - Najpilniejsza jest druga sala. Niestety, przez 35 lat działamy w jednej. W każdym miesiącu, układając repertuar, mamy ogromne problemy z wyborem filmów spośród bogatej oferty dystrybutorów. Zazwyczaj nie możemy zmieścić w repertuarze wszystkich filmów, które chcielibyśmy, których projekcje objęte są obowiązującymi nas umowami z siecią Europa Cinemas czy Stowarzyszeniem Kin Studyjnych. Jesteśmy zmuszeni dokonywać niełatwych wyborów i z bólem serca rezygnować z wielu znakomitych tytułów – tłumaczy Małgorzata Stasikowska-Lis.

Fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki, archiwum OKF

Cykle CGK - Autorzy