SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Robert Jodłowski

Poetyka materii i poetka natury

20 czerwca 2024
Udostępnij

Ostatnia wystawa Elżbiety Kuraj określana jest „sceną wielkiej orgii barwnej”. I choć wydaje się, że malarstwo to abstrakcyjne, swoje korzenie czerpie głównie z natury. „Poetykę materii” można oglądać w Sali Poplenerowej Miejskiej Galerii Sztuki do niedzieli, 23 czerwca.

middle-zoom-Poetyka-Materii-int-16_6672d726c320c.jpg

Niemal rok temu w Sali Gobelinowej częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki swoją wystawę „Jest jak jest” otwierał Janusz Karbowniczek, teraz piętro niżej, swoje malarstwo prezentuje jego żona – Elżbieta Kuraj. Prof. Bogdan Wegner z UAP w Poznaniu określa autorkę poetką natury, która nie opisuje, wyraża jej istotę. - Już nie ogląda pejzażu z zewnątrz, to stało się na początku. Teraz jest z nim, w jego świetle, na jego polu. Doskonałe opanowanie warsztatu malarskiego pozwala jej swobodnie czuć się w obszarze płótna, celnie nazywając każdym dotknięciem narzędzia przestrzeń, formę czy zjawisko światła - zaznaczał w swojej recenzji.

Wystawę, którą przygotowała z myślą o Częstochowie, złożono z obrazów, które przyciągają wzrok przede wszystkim kolorem i kunsztem warsztatu. – Dla mnie każdy obraz, który możemy oglądać w tej sali, jest formą spektaklu barwnego. Wystawa jest sceną wielkiej orgii barwnej. Trzeba mieć wielkie umiejętności techniczne, warsztatowe, żeby móc takie dzieła stworzyć. Co ważne, trzeba mieć też poetycką duszę, żeby tę materię wyczuwać, bo materia nie jest czymś martwym, ona żyje, ona gra i należy z nią, jako podstawą dzieła, współgrać. Na tym - moim zdaniem - polega poezja – wyjaśnia Barbara Major, kuratorka ekspozycji, która odpowiadała za jej aranżację. Dodajmy tu, że profesor Kuraj nieczęsto powierza komuś te działania. – Rzadko się zdarza, że ktoś mi aranżuję wystawę. Dziękuję za to, bo dzięki temu, mogłam inaczej spojrzeć na moje prace – mówi autorka.

middle-438161898_1070128871278632_356821278430377663_n.jpg

I gdy tyle mówimy już o poezji, to tytuł wystawy nie będzie chyba zaskoczeniem. „Poetyka materii”. – Ten tytuł wydaje mi się oczywisty dla twórców, ale jednocześnie może być trochę przekorny, bo wydawałoby się, że materia, medium, farba, jakąż one mogą mieć w sobie poezję. To zmaganie się warsztatowe, cały proces budowania pierwiastka, który jest zaczerpnięty z otaczającej nas natury, ze świata, którego jesteśmy częścią i którego doświadczamy jest procesem troszkę wydzierania, wymuszania z tej materii energii i momentu ożywienia, który stanowi o zamknięciu obrazu, domknięciu kompozycji – opowiada.

Artystka podkreśla, że choć to, co widzimy na ścianach, odbieramy jako malarstwo tradycyjne, to swoje korzenie ma ono w naturze. – To hołd dla świata materii, którego stanowimy cząstkę i który jest naszym doświadczeniem od momentu narodzenia aż do końca.

Zaznacza też, że przy odrobinie szczęścia można z materiału, który pozornie wydaje się być uśpionym, wydobyć te iskrę, która działa, wydobyć ten element życia.

middle-zoom-Poetyka-Materii-int-5_6672d6f251289.jpg

Sama stawia na warsztat klasyczny, bo cały czas tworzy w obrębie farby, jednak najistotniejsze dla niej jest to, co może z tej farby wyczarować, albo wręcz z niej wymusić. I jeśli jeszcze nie mieliście zobaczyć, tego jak uległa może być w tej kwestii farba, koniecznie zajrzyjcie do Sali Poplenerowej. Obrazy Elżbiety Kuraj pozostaną tu tylko do niedzieli, 23 czerwca. Szczegóły: galeria.czest.pl.

Fot. Robert Jodłowski (wernisaż wystawy), Maciej Mąka

Elżbieta Kuraj

Urodziła się 1956 r. w Sosnowcu. Jest absolwentką katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1982 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem w zakresie projektowania książki. Była współzałożycielką Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” w Teatrze Małym w Tychach, którą prowadziła w latach 1995-1999. Od roku 1999 do 2012 była pedagogiem w ZSP w Bielsku-Białej. Równocześnie w roku 1999 rozpoczęła pracę na stanowisku pracownika naukowo- dydaktycznego UŚ w Katowicach Wydziału Artystycznego w Cieszynie. W 2012 r. uzyskała tytuł naukowy profesora.

W latach 2012-2016 pełniła funkcję wicedyrektora ds. artystyczno-naukowych w Instytucie Sztuki. Przez 22 lata pracy w IS prowadziła Pracownię Malarstwa. Twórczo zajmuje się malarstwem i emalią artystyczną. Ma na swoim koncie 72 wystawy indywidualne w Polsce i zagranicą, udział w wielu wystawach zbiorowych oraz 23 nagrody i wyróżnienia za twórczość malarską.


Galeria zdjęć

19 czerwca 2024
Maciej Mąka
Do 23 czerwca w Sali Poplenerowej Miejskiej Galerii Sztuki prezentowane jest malarstwo Elżbiety Kuraj. Wystawa składa się z obrazów, które wyróżnia wyjątkowo wrażliwe operowanie kolorem, bogactwo i kunszt warsztatu oraz siła oddziaływania na widza. Artystka przywiązuje kluczowe znaczenie do koloru – sprawdzania jego właściwości, przemyślanego układu barwnych plam, stopnia nasycenia, kontrastu.

Cykle CGK - Autorzy