Czytelnia Komiksów
Datę 7 września 2022 r. jako redakcja CGK zapamiętamy na zawsze. Tego dnia odszedł nasz kolega Adam Florczyk. Minęła druga rocznica jego śmierci, a my nie znajdujemy lepszego sposobu na to, by opowiedzieć o tym, ile Adam zrobił dla częstochowskiej kultury, promocji czytelnictwa, popkultury, czy wspierania artystycznych inicjatyw niż zachęcenie do tego, byście zajrzeli do Czytelni Komiksów.
Rok temu, o tej samej porze, zapraszaliśmy Was do wirtualnej „Czytelni Adama”. Przypomnieliśmy wtedy recenzje książek i komiksów, które w ciągu ostatnich lat, zamieszczał na swoim Facebooku. Zawsze zachęcał przy tym, by odwiedzać bibliotekę, albo by zajrzeć do czytelni komiksów…
I tym razem to my zachęcamy Was, byście odwiedzili Filię nr 13 Biblioteki Publicznej im. Władysława Biegańskiego. To tu przeprowadziły się tomy z zainicjowanej przez Adama „Czytelni Komiksów”. Przypomnijmy, że ta inicjatywa narodziła się jeszcze w Willi Generała, gdzie funkcjonowało Centrum Promocji Młodych. W 2015 r. zorganizowano tam zbiórkę komiksowych zeszytów. Dzięki niej w gablocie pojawiło się 150 albumów. I to jakich! Wśród nich był Spawn, Batman, Hitman, Sandman… Potem biblioteczka trafiła w gościnę do Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”.
Gdy w 2020 r. Adam dowiedział się, że kierowniczka bibliotecznej „trzynastki” z Rakowa - Anna Przygódzka, zaczyna tworzyć tam komiksową kolekcję, postanowił połączyć siły. – Pan Adam najpierw napisał do „Co, Gdzie, Kiedy” artykuł, że w filii przy ul. Mireckiego powstaje kolekcja komiksów, a potem postanowił przenieść do nas, zbiory z „Czytelni komików” z „Gaude Mater”. Tam też pożyczano albumy wszystkim zainteresowanym – opowiada kierowniczka filii.
I tak na Raków trafiło ok. 400 komiksów, w tym prawdziwe perełki. Nie wszystkie serie były kompletne, więc – za zgodą Adama – to, co nie weszło do księgozbioru, zostało rozdane pasjonatom. – Pan Adam przekazał nam m.in. wydawnictwa unikatowe, dziś często nie do zdobycia. W tym album „Tutaj” Richarda McGuire’a, który prezentujemy na szczególnym miejscu, pięknie wydawnictwo, nie szyte, a w formie kart - Anna Przygódzka.
Zostając przy tym unikatowym tytule, „The Guardian” pisał o nim tak: McGuire w „Tutaj” zbliżył się do granic narracji graficznej i rozszerzył wszechświat narracji wizualnej wprowadzając do niej. Jak widać, Adam znał się na rzeczy i polecał to, po co naprawdę trzeba sięgnąć! Jakie jeszcze rarytasy przekazane przez Niego, można wypożyczyć na Rakowie? To choćby „Raport Brodecka” Manu Larceneta, „V jak Vendetta” Alana Moore’a i Davida Lloyda, „Opowieści graficzne” Juliana Antoniszczaka czy „Wybrani” Igi Nowak i Łukasza Gontarza.
Dziś czytelnia na Mireckiego liczy ok. dwóch tysięcy albumów. Sporą jej część stanowią mangi (ok. 500). A Anna Przygódzka nie ukrywa, że sama mocno zaraziła się komiksowym bakcylem. Czyta (nie tylko służbowo, ale i dla przyjemności), śledzi nowości,
konsultuje zakupy z czytelnikami (którzy do
Częstochowy przyjeżdżają również z różnych zakątków regionu), a przez te kilka
lat zdążyła poznać już komiksowy rynek, każdy album, który trafia do
„trzynastki”, przechodzi przez jej ręce.
W Filii nr 13 rośnie jeszcze jedna kolekcja, która
również podobałaby się Adamowi - to planszówki, których był fanem.
Filia prężnie działa nie tylko w realu, ale i na Facebooku. Niedawno zamieszono tam 60. (!) część cyklu „Komiksowe Eldorado”, a okazją było 5-lecie kolekcji. Wpadając na pomysł stworzenia w Filii nr 13 kolekcji komiksów nie sądziliśmy, że to będzie strzał w dziesiątkę. Mieliśmy nadzieję na przyciągnięcie młodszego czytelnika i tak się stało. Pozyskaliśmy nowych użytkowników, którzy przyjeżdżają do nas z różnych stron naszego miasta i okolic. Nasza kolekcja skupia społeczność miłośników komiksów, którzy doradzają co kupować i wzbogacają nasze zbiory darami. To dzięki ich sugestiom zaczęliśmy też dwa lata temu kupować mangi, które przyciągają do biblioteki grupę „najbardziej oporną" - nastolatków. Popularność i ranga powieści graficznych rośnie. Współczesny komiks to duża różnorodność form i stylów oraz dojrzałość. Do tego dochodzi profesjonalizm rysowników i scenarzystów – dziś najlepsze komiksy to prawdziwe majstersztyki graficzne i scenariuszowe.
Dalej jest zachęta, by poszperać w katalogu on-line (katalog.biblioteka.czest.pl/), dzwonić (tel. 34 323 29 44), pisać (filia13@biblioteka.czest.pl) i – przede wszystkim – odwiedzać Czytelnię przy ul. Mireckiego 28. I pod tym także się podpisujemy!
Fot. Adam Markowski
Cykle CGK - Autorzy
-
Rafał Cuprjak
Częstonsy
-
Joanna Skiba
Żółte kalendarze. I gazety
-
Rafał Kwasek
Ucieczka od FOMO
-
Sylwia Góra
Kulturalny ferment