SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Fot. NEXT FILM

„Kulej. Dwie strony medalu”. Pokaz specjalny w rodzinnym mieście legendy boksu

25 września 2024
Udostępnij

Nazwisko Jerzego Kuleja zna każdy, kto choć odrobinę interesuje się sportem. Dla Częstochowy jest ono szczególnie ważne, bowiem to w naszym mieście rozpoczęła się kariera bokserska mistrza. I to właśnie tutaj – w Cinema City Wolność - odbędzie się pokaz specjalny filmu „Kulej. Dwie strony medalu” w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Wydarzenie z udziałem reżysera, gwiazd i gości specjalnych odbędzie się już 10 października.

middle-Kulej.jpg

Jerzy Kulej urodził się i wychował w Częstochowie. Tu, w klubie Start Częstochowa rozpoczęła się jego kariera bokserska. Ktoś policzył, że w jej trakcie stoczył 348 walk, wygrał 317 z nich. Zdobywał „złoto” na Mistrzostwach Europy i na Igrzyskach Olimpijskich (Tokio 1964, Meksyk 1968), a za wybitne osiągnięcia uhonorowano go m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Gdy zszedł z ringu również nie próżnował. Był komentatorem sportowym, konsultantem przy produkcji „Ogniem i mieczem” i funkcjonował w kulturze masowej. Świadczy o tym choćby taki przykład: w pierwszym odcinku serialu telewizyjnego „Sposób na Alcybiadesa” z 2001 r., jeden z bohaterów Jacek „Słaby” Słabiński, zapytany przez psychologa o najpiękniejszy dzień w życiu, odpowiedział, że był to dzień zdobycia przez Jerzego Kuleja złotego medalu na igrzyskach olimpijskich w 1968.

Swoje wspomnienia bokser opublikował w 1996 r. w autobiografii „Jerzy Kulej – dwie strony medalu”. Zmarł w 2012 r. Jego legenda jest jednak wiecznie żywa. 11 października – jako „Kulej. Dwie strony medalu” - trafi na ekrany kin w całym kraju (dodajmy, że obecnie obraz uczestniczy w Konkursie Głównym 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni).

middle-Kulej1.jpg

Nim film zobaczymy w kinach studyjnych i multipleksach, odbędzie się jego częstochowska premiera, którą zaplanowano na czwartek, 10 października. Chcąc uhonorować korzenie sportowca, twórcy zdecydowali się na organizację tego wydarzenia w jego rodzinnym mieście. Jako miejsce wybrali kino Cinema City Wolność.

Oto historia z lat 60.

Za reżyserię filmu „Kulej. Dwie strony medalu” odpowiada Xawery Żuławski. Opowiada on historię Jerzego i Heleny Kulejów – najbardziej barwnego małżeństwa Polski lat 60. On – legendarny polski pięściarz, podwójny mistrz Europy i ośmiokrotny mistrz Polski, który jako jedyny wywalczył dwa złota olimpijskie i choć nigdy nie leżał na deskach, to w życiu upadał nie raz. Ona – silna kobieta, która niezmiennie stała u jego boku, ale nie chciała na zawsze pozostać w jego cieniu.

- „Kulej. Dwie strony medalu” koncentruje się na okresie między 1964 a 1968 r., kiedy Jerzy Kulej zdobył złoto na igrzyskach olimpijskich w Tokio, by następnie powtórzyć ten wyczyn w Meksyku. To wielowymiarowa historia sportowca, jego triumfów na ringu, kolorytu epoki, ale także opowieść o burzliwych losach małżeństwa Kulejów, w którym wielka miłość była wystawiona na próbę radzenia sobie z wielkim sukcesem – zapowiada dystrybutor obrazu NEXT FILM.

middle-Kulej4.jpg

W roli głównej: Tomasz Włosok

W główną rolę wciela się Tomasz Włosok. Dodajmy, że rozchwytywany aktor (w ostatnich latach występował w m.in. „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” czy „Zielonej granicy”) w początek swojej kariery również wpisaną ma Częstochowę. Pod koniec 2015 r. w Teatrze im. Adama Mickiewicza odbyła się bowiem premiera głośnego spektaklu „Proca” w reżyserii André Hübnera-Ochodlo (Włosok zagrał w nim Antona).

- Wiedziałem, jaką legendą w naszym kraju jest Jerzy Kulej. Kiedy ten projekt pojawił się na horyzoncie, chyba pierwszy raz w życiu miałem w sobie taki rodzaj determinacji, żeby się udało. Kiedy już zaczęliśmy próbować, pierwszy raz w życiu poczułem, że to jest moje miejsce w tym momencie. Nie zastanawiałem się, kto inny mógłby wcielić się w rolę Jurka, tylko podskórnie czułem, że jestem odpowiednim człowiekiem, by to zrobić – mówi aktor.

middle-Kulej2.jpg

W obsadzie m.in. Olszańska, Chyra, Kot

Helenę Kulej gra Michalina Olszańska. Jako trenera reprezentacji Polski Feliksa Stamma zobaczymy Andrzeja Chyrę. Z kolei Tomasz Kot występuje w roli Pułkownika, szefa klubu sportowego Gwardia. W obsadzie znaleźli się również m.in. Bartosz Gelner, Konrad Eleryk i Monika Mikołajczak.

Za scenariusz wspólnie z Rafałem Lipskim odpowiada Xawery Żuławski. Wśród twórców znalazły się największe nazwiska rodzimej branży filmowej, to m.in. Marian Prokop (zdjęcia), Anna Englert (kostiumy), Jan Komar, Mikołaj Majkusiak (muzyka) oraz Agnieszka Hodowana (charakteryzacja).

Producentem jest Krzysztof Terej, Watchout Studio (które ma na koncie takie przeboje kinowe jak „Bogowie” i „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”).

middle-Kulej3.jpg

10 października o godz. 18.30

I tu przechodzimy do gratki dla częstochowskich fanów kina i legendy Kuleja. Podczas październikowego pokazu w „Wolności” gościć będą reżyser, aktorzy: Tomasz Włosok, Andrzej Chyra i Tomasz Kot oraz gość specjalny – Waldemar Kulej, syn sportowca, który poszedł w ślady ojca i sam został trenerem boksu. To on był inicjatorem powstania filmu. – Muszę się przyznać, że uznałem ten projekt za najważniejszy w moim życiu – podkreśla.

Pokaz zaplanowano na godz. 18.30. Sprzedaż biletów na to wydarzenie trwa! Są dostępne na stronie: www.cinema-city.pl

Partnerem wydarzenia jest Miasto Częstochowa. A sam film „Kulej. Dwie strony medalu” został objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Komitet Olimpijski.

Fot. materiały NEXT FILM

Cykle CGK - Autorzy