SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Łukasz Kolewiński

Najlepsze spośród 3416 momentów

16 grudnia 2024
Udostępnij

W Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego można zobaczyć pokonkursową wystawę Fujifilm Moment Street Photo Awards. Trafiło na nią 55 spośród blisko 3,5 tys. fotografii, które wysłało 707 autorów z różnych zakątków świata. Wśród nich są trzy prace nagrodzone i trzy wyróżnione.

middle-ŁK241214-MOMENT-08.jpg

Za nami szósta edycja konkursu fotografii ulicznej Fujifilm Moment Street Photo Awards. I tym razem padł rekord, bo swój udział w nim zgłosiło się dokładnie 707 autorów (wydarzenie adresowane było do wszystkich fotografujących – zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko). W sumie nadesłali aż 3416 prac (rok temu było ich 3 235). Zdjęcia przysyłano m.in. z Indonezji, Filipin, Izraela, Rumuni, Japonii, Kanady, Brazylii, Egiptu, Ukrainy, Grecji, Hong Kongu, Bułgarii, Armenii, Wietnamu, Bośni i Hercegowiny, Luksemburga, Nowej Zelandii, Chorwacji, Węgier czy Estonii.

55 fotografii 53 autorów

Jeśli chodzi o statystyki, to najwięcej prac nadesłano z Polski (350), Włoch (58) i Stanów Zjednoczonych (35). Wszystkie oceniła komisja. Werdykt wydawali tym razem: Latife Solak Baudet, Anna Kłosek, Ewa Meissner, Valérie Six, Bert De Busschere (triumfator ubiegłorocznej edycji konkursu) oraz Maciej Jeziorek. - To były bardzo fajne, bardzo żywe obrady. Było dużo dyskusji, ale też śmiechu. Myślę, że finalny zestaw fotografii, które można zobaczyć na wystawie jest mocno różnorodny, kolorowy. Przyznam, że to prace, które osobiście mi się podobają – mówił Adam Markowski, pomysłodawca wydarzenia.

middle-ŁK241214-MOMENT-01.jpg

Członkowie jury postanowili nagrodzić i wyróżnić po trzech autorów, a na samą na wystawę pokonkursową zakwalifikować 55 fotografii 53 autorów. O ile nazwiska finalistów znane były już wcześniej, to te laureatów poznaliśmy w sobotę, 14 grudnia podczas wielkiego finału organizowanego w Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego.

Wyłuskiwanie nieoczywistych momentów

Na zwycięzców czekały nagrody finansowe oraz wysokiej klasy sprzęt fotograficzny ufundowany przez sponsora wydarzenia – Fujifilm. Wyniki oficjalnie ogłaszał Adam Markowski, a najlepsze zdjęcia odsłaniali i wręczali nagrody: zastępca prezydenta Częstochowy Jarosław Marszałek, naczelnicy miejskich wydziałów: Informacji i Komunikacji oraz Kultury i Sportu – Aleksander Wierny i Robert Jasiak, dyrektor Muzeum Częstochowskiego Katarzyna Ozimek oraz dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” Ewa Kłosińska.

Zanim przejdziemy do podium, zacznijmy od równorzędnych wyróżnień honorowych. W tym roku otrzymali je: David Niu oraz Gavin Libotte pochodzący z Australii, a także Luis Oliván Tenorio, reprezentujący Hiszpanię.

I tak „brąz” zdobył Paul Murray z Irlandii (zdjęcie „Irlandzkie spojrzenie”), „srebro” Kantaya New z Singapuru (praca „Pomocne dłonie”), a „złoto” zgarnął Włoch Gian Marco Venturi (fotografia „Głowy dziewcząt”). Laureatka drugiej nagrody otrzyma ją pocztą, a pozostali triumfatorzy stawili się w muzeum osobiście.

middle-ŁK241214-MOMENT-12.jpg

- Fotografowie uliczni mają unikalną zdolność wyłuskiwania nieoczywistych momentów z codziennego życia, które często umykają naszej uwadze (…). Czasami jest to niespodziewane spojrzenie, tak jak to uchwycone na zwycięskiej fotografii, gdzie pierwszoplanowe sylwetki trzech kobiet tworzą subtelną ramę dla centralnej postaci stojącej samotnie w tle, która magnetycznym spojrzeniem przyciąga naszą uwagę. (…) Wzrok kobiety jest przenikliwy, jakby znała tajemnice, które umykają innym. (…) Fotograf umiejętnie uchwycił ten moment tworząc obraz, który przyciąga i intryguje, zmuszając nas do refleksji nad historią i emocjami, ukrytymi za tym jednym spojrzeniem – napisała w tekście, który można przeczytać w katalogu, Ewa Meissner, jurorka konkursu i ambasadorka Fujifilm Polska.

By dołożyć swoją małą cząstkę

Okazuje się, że zwycięskie zdjęcie Gian Marco Venturi wykonał na Placu Hiszpańskim w Rzymie. - To magiczne miejsce. Światło w niektórych porach roku, zwłaszcza zimą, jest tam fantastyczne. Tworzy duże obszary światła i cienia, w których pojawiają się twarze i różne sytuacje codziennego życia. Ludzie często pozują tam do selfie lub pamiątkowych zdjęć. Zauważyłem wśród nich bardzo ciekawą dziewczynę, która idealnie wpasowała się w tłum. Dzięki silnym kontrastom cieni i świateł głowy innych, znajdujących się przed nią dziewczyn, wyglądały jak wiele peruk otaczających tę piękną i interesującą twarz. Zrobiłem co najmniej 20 zdjęć, żeby znaleźć odpowiednie ujęcie. Na szczęście to jedno wyszło tak, jak chciałem –opowiadał zwycięzca międzynarodowej fotograficznej rywalizacji.

middle-ŁK241214-MOMENT-27.jpg

Przy okazji Włoch przyznał, że Konkurs Moment Street Photo Awards jest wydarzeniem bliskim jego sercu. Nie jest w nim debiutantem, bo swoich sił próbował już trzy lata temu. Wtedy był to pierwszy fotograficzny konkurs, w którym uczestniczył. – Bardzo się cieszę, że pierwszą nagrodę otrzymał właśnie Gian Marco Venturi. Jego zdjęcia prezentowaliśmy już na tym konkursie, był wyróżniony. I tak powolutku, po szczeblach doszedł na podium. I to z przepiękną, bardzo włoską fotografią, na której ta „złota godzina” cudownie oświetla głowy kobiet – podkreślał Adam Markowski.

Venturi samą fotografią - jako wynikową swojej pracy, jest bowiem dziennikarzem (pracuje w mediach społecznościowych) - zainteresował się w 2018 r.. – O mały włos w tym roku nie wziąłbym udziału w konkursie. Dwa lata temu zostałem ojcem i ostatnie dwanaście miesięcy było dla mnie trudne. Nie miałem zbyt wiele czas na robienie zdjęć. Wolne chwile wykorzystywałem na krótkie drzemki, oczywiście w tajemnicy przed żoną, która była pewna, że w tym czasie pracuję – zdradził. - Ostatecznie postanowiłem jednak wziąć udział w tym roku w konkursie, ponieważ chciałam dołożyć swoją małą cząstkę do tego wyjątkowego wydarzenia.

Ten moment to kwestia intuicji

middle-ŁK241214-MOMENT-22.jpg

Co ciekawe, również Paul Murray nie zajmuje się zawodowo fotografią. Na co dzień jest projektantem, który specjalizuje się m.in. w tworzeniu stron internetowych. Fotografię uliczną odkrył w pandemii. Przyznaje, że na trzy lata stała się jego nałogiem. Obecnie ta pasja przełożyła się na współorganizację Festiwalu Fotografii Ulicznej w Dublinie. Za Paulem pierwsza, tegoroczna edycja, a w planach są już kolejne.

Nagrodzone w Częstochowie zdjęcie powstało podczas obchodów irlandzkiego Dnia Świętego Patryka. – Zrobiłem je naprzeciwko autokaru, który zabierał uczestników parady. Człowiek w zielonym swetrze i rudej brodzie jest kierowcą autobusu. Fotografowałem go przez przednią szybę. To był przypadek, ludzie, którzy przechodzili, odbijali się w szybie, wyglądając, jakby wychodzili z chmur – opowiadał Irlandczyk.

Jak trafić na ten jeden najlepszy moment? – To bardzo trudne. Myślę, że to jest kwestia intuicji. Kiedy idę na moje spacery, widzę fotografie dosłownie wszędzie. Czasami muszę się powstrzymywać od robienia zbyt dużej ilości zdjęć, ponieważ moje dyski są po prostu przepełnione – żartował zdobywca trzeciej nagrody.

Na oglądanie wystawy mamy ponad miesiąc

Zdjęcia nagrodzone, wyróżnione i po prostu finałowe można oglądać w Galerii Dobrej Sztuki do 2 lutego 2025 r. Gorąco polecamy tę wystawę!

Za organizację wydarzenia odpowiadały Muzeum Częstochowskie, Urząd Miasta Częstochowy oraz Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”

middle-ŁK241214-MOMENT-29.jpg

Finaliści Fujifilm Moment Street Photo Awards 2024:

Andres Ramos Palacios / Hiszpania

Anna Biret / Francja

Anna Piłat / Polska

Arez Prod / Włochy

Arianna Speranza / Włochy

Bartłomiej Jurecki / Polska

Bartosz Świątnicki / Polska

Chris Yan / Chiny

Christine Kemp / Stany Zjednoczone

Christophe Chailloux / Belgia

Cristiano Bartoli / Włochy

Darja Mitrovic / Niemcy

David Niu / Australia

Eduardo Ortiz / Chile

Elsa Lebaratoux / Francja

Emir Sevim / Turcja

Eric Davidove / Stany Zjednoczone

Fabio Renzi / Włochy

Fabrizio Gandini / Włochy

France Leclerc / Stany Zjednoczone

Gavin Libotte / Australia

Gian Marco Venturi / Włochy

Gil Kreslavsky / Izrael

Giorgio Mannari / Włochy

James Howard / Polska

Janusz Jurek / Polska

Jeffrey De Keyser / Belgia

Jeremiasz Gądek / Polska

Julachart Pleansanit / Tajlandia

Kantaya New / Singapur

Kuba Abramowicz / Polska

Leone Von Dizic / Włochy

Luis Oliván Tenorio / Hiszpania

Marco Cajazzo / Włochy

Maria Luisa Malheiro Rodrigues / Portugalia

Noel Rojo / Meksyk

Patrizia Calí / Dania

Paul Murray / Irlandia

Pierluigi Meduri / Włochy

Puttipong Nipatutit / Tajlandia

Rakkeat Poosomsri / Tajlandia

Robert Jeszke / Polska

Roman Kalinowski / Polska

Rudolf Sulgan / Stany Zjednoczone

Sally Coggle / Australia

Sebastian Szczepanowski / Polska

Sittichai Maikupandin / Tajlandia

Suvam Saha / Indie

Toby Binder / Niemcy

Tolga Taçmahal / Turcja

Victor Vargas Villafuerte / Meksyk

Vito Dell’Orto / Włochy

Wenpeng Lu / Francja

Fot. Łukasz Kolewiński


Galeria zdjęć

16 grudnia 2024
Łukasz Kolewiński
14 grudnia w Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego podsumowano szóstą edycję międzynarodowego konkursu fotografii ulicznej Fujifilm Moment Street Photo Awards.

Cykle CGK - Autorzy