SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

archiwum Teatru Nowego w Częstochowie

Powrót Teatru na Błesznie

24 stycznia 2025
Udostępnij

Przed II wojną światową na częstochowskim Błesznie działał amatorski zespół teatralny. Wystawiano w nim m.in. farsy. Po blisko stu latach artystyczna inicjatywa odżyła. Z jej inspiracji powstał narodził się bowiem Teatr na Błesznie. W niedzielę, 26 stycznia po raz kolejny zaprezentuje występy przygotowane w ramach warsztatów teatralnych.

middle-1000004294.jpg

Istnienie Amatorskiego Koła w Błesznie dokumentuje pamiątkowa fotografia datowana na 12 maja 1931 r. Sugerując się nią, można wywnioskować, że zespół pasjonatów liczył 19 osób. Przeważali panowie, bo pań naliczymy na nim zaledwie sześć. Wszystkich łączy jednak odświętny stój: panowie pod krawatami, panie w eleganckich sukienkach.

Potwierdzono też, że amatorski teatr założył Eugeniusz Żychliński, miejscowy nauczyciel. Zasłużył się nie tylko dla społeczności szkolnej, było bowiem legionistą i uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, a podczas II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej, był też więźniem NKWD i UB. Zmarł w 1973 r., został pochowany na cmentarzu na Rakowie.

Koło działało jednak nie w szkole, a w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Długiej. Amatorzy sceny wystawiali tam farsy, prezentowali też sztuki Aleksandra Fredry.

middle-1000004289.jpg

Po blisko stu latach od tych występów - idea ożyła. Amatorskie Koło zainspirowało powstanie jesienią ubiegłego roku Teatru na Błesznie. Ten siedzibę znalazł kilka ulic dalej niż dekady temu, czyli w Domu Oczami Brata. Z inicjatywą sięgnięcia do korzeni wyszedł Teatr Nowy w Częstochowie.

- Chcemy być blisko społeczności Błeszna, pracować przy artystycznych projektach z jego mieszkańcami – mówi Paweł Bilski, twórca Teatru Nowego i prezes Fundacji Oczami Brata.

We wrześniu zaproszono zainteresowanych występami na scenie. Zgłosiło się około 40 osób, nie tylko z Błeszna, ale z całej Częstochowy (projekt dostępny jest do mieszkańców wszystkich dzielnic). Przyszli licealiści i emeryci, osoby związane w różny sposób z teatrem i takie, które marzyły o występach, ale nigdy nie miały okazji lub obawiały się spróbować.

middle-551A0891.JPG

Powstały dwie grupy, które rozpoczęły warsztaty teatralne pod opieką profesjonalnych aktorek: Agnieszki Łopackiej z Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i Małgorzaty Grabary z Warszawy. Wspierali je także Paulina Kajdanowicz, twórczyni Teatru Razy Dwa z Bystrzycy Kłodzkiej i Krzysztof Berendt, aktor Teatru Miejskiego w Gdyni – aktorzy związani z częstochowskim Teatrem Nowym (można ich zobaczyć m.in. w „Umrzeć ze śmiechu” i „PorozmawiajMy o…”).

Zajęcia były bezpłatne, ponieważ organizatorzy otrzymali na ten cel z Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca blisko 100 tysięcy złotych ze środków europejskich w ramach Krajowego Planu Odbudowy dla przedsięwzięć związanych z kulturą.

Przygotowania trwały wiele tygodni. Efekty warsztatów po raz pierwszy można było zobaczyć w grudniu na scenie Teatru Nowego. Obie grupy, tworzące Teatr na Błesznie, zaprezentowały przygotowane występy. W niedzielę, 26 stycznia będzie je można zobaczyć po raz kolejny. O godz. 17 pokaz pod tytułem „Reflektory, pasja, scena – Teatr z Błeszna znów ożywa!”, a o godz. 18 – „Program kabaretowy Teatru na Błesznie – Smaki życia”. Dla publiczności wstęp jest wolny, ale obowiązują rezerwacje miejsc.

middle-551A0703.JPG

To już ostatnia okazja, żeby zobaczyć te pokazy. Chcemy kontynuować pracę, ale musimy iść dalej i wkrótce rozpoczynamy nowy cykl warsztatów – zaznacza Bilski. - W zajęciach wezmą udział obecni warsztatowicze, ale chcemy zaprosić także nowe osoby. Ponownie poprowadzą je Agnieszka Łopacka i Małgorzata Grabara. W przypadku dużego zainteresowania być może powstać jeszcze trzecia grupa.

Teatr na Błesznie prowadzi więc nabór kandydatów. Zgłoszenia przyjmowane są do czwartku, 30 stycznia pod adresem e-mail: k.biela@teatrnowy.art lub telefonicznie pod numerem: 533 947 664. Należy podać imię, nazwisko, datę urodzenia, numer telefonu i adres e-mail.

Tak jak dotychczas, warsztaty będą prowadzone przy ul. Brzezińskiej 57/59, a ich finałem ma być prezentacja nowych przedstawień w czerwcu. Następnie organizatorzy Teatru na Błesznie chcą je pokazać w ramach Festiwalu Kultury Alternatywnej „eFKA”, który tradycyjnie odbywa się w sierpniu na częstochowskim Starym Mieście.

Fot. archiwum Teatru Nowego w Częstochowie

Cykle CGK - Autorzy