SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Łukasz Stacherczak

Łączy nas pasja

7 lutego 2025
Udostępnij

W Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku im. Staszica trwa 43. Doroczna Wystawa Malarstwa i Rzeźby Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. To największa prezentacja prac zrzeszonych w nim twórców.

middle-DSC_6211.JPG

Stowarzyszenie powstało w 1981 r. jako Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków Nieprofesjonalnych. Obecną nazwę nosi od 2005 r. Zrzesza ponad 70 twórców. Są to osoby w różnym wieku – emeryci i studenci, malarze i rzeźbiarze, profesjonaliści z artystycznym wykształceniem i tak zwani amatorzy, na co dzień lekarze, nauczyciele, inżynierowie, rzemieślnicy…

Cechą wspólną naszych członków jest miłość do sztuki i potrzeba tworzenia piękna – można przeczytać w materiałach stowarzyszenia.

- Łączy nas pasja – mówi Ewa Maria Powroźnik, która od 14 lat jest jego prezesem.

Stowarzyszenie w statucie jako swój cel zapisało m.in. integrację osób uzdolnionych artystycznie, podnoszenie poziomu ich twórczości poprzez organizowanie plenerów, warsztatów, wycieczek do muzeów i galerii, udział w wykładach o sztuce i działalność wystawienniczą. Największa i najważniejsza z tych wystaw tradycyjnie raz do roku odbywa się w salach Muzeum Częstochowskiego.

middle-DSC_6165.JPG

Na piętrze Pawilonu Wystawowego w Parku im. Staszica można zobaczyć 62 obrazy i trzy rzeźby. Jak zapewnia prezes stowarzyszenia, jest to rekord, ponieważ na poprzednich wystawach swoich prac nie pokazywało aż tylu artystów.

- Cieszy mnie, że mamy takich aktywnych i ambitnych członków – zapewnia Powroźnik. Zwraca również uwagę, że jej koleżanki i koledzy tworzą dzieła w coraz większych formatach.

Odmienność zainteresowań, wrażliwości i doświadczeń twórców, których łączy Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza, przełożyło się na charakter wystawy. Eksponowane prace są niezwykle zróżnicowane pod względem tematyki, stylu i technik plastycznych. Obok siebie są powieszone obrazy olejne, grafiki i rysunki. Portrety i martwe natury. Abstrakcyjne formy i klasyczne pejzaże.

Joanna Bochaczek-Trąbska, Jadwiga Kowalska, Elżbieta Żabińska sięgnęły po motywy sakralne. Ewa Maria Powroźnik, Katarzyna Głębocka, Teresa Malczewska, Joanna Kałużny, Małgorzata Kasprzak zaprezentowały bardzo różnorodne spojrzenia na pejzaż. Portrety namalowały między innymi Aleksandra Skrzypczak i Żaneta Wójcik, a Agata Orzińska narysowała autoportret. Fakturą i kolorystyką wyróżnia się „Żółta kompozycja” Izabelli Sowier-Kasprzyk.

middle-DSC_6129.JPG

Twórcy często odnoszą się do swojego hobby i życia prywatnego. Na obrazie Romana Antonowicza – miłośnika lotnictwa i działacza Aeroklubu Częstochowskiego - znalazł się szybowiec, a smutne Arlekiny namalowane przez Halinę Osadnik są artystycznym nawiązaniem do osobistych dramatów autorki.

Wśród rzeźb szczególnie przyciąga uwagę srebrzysty okrąg wykonany przez Waldemara Bartosiewicza. Podczas wernisażu był chyba najczęściej fotografowanym obiektem. Aż kusił, aby pozować do portretów w jego centrum.

Tradycją jest, że Stowarzyszenie co roku przyznaje swoje nagrody. W tym roku, na wniosek Zarządu, Kapituła ds. Odznaczeń nagrodą im. Jadwigi Plucińskiej-Zembrzuskiej za całokształt pracy artystycznej uhonorowała Jerzego Klimczaka. Natomiast Honorową Nagrodę Zarządu CSP im. Jerzego Dudy-Gracza za aktywną pracę na rzecz stowarzyszenia otrzymały Krystyna Puch i Anna Żelechowska.

middle-DSC_6285.JPG

Otwarta 4 lutego wystawa jest najważniejszą, ale nie jedyną okazją do podziwiania prac twórców z częstochowskiego Stowarzyszenia. Co roku organizuje ono kilka ekspozycji tematycznych, a jego członkowie uczestniczą w wielu plenerach malarskich, konkursach plastycznych oraz wystawach indywidualnych i zbiorowych. W weekendy od maja do października prezentują swoje dzieła także w plenerowej ,,Galerii pod Kasztanem” - na skwerze przed IV Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w III Alei.

Stowarzyszenie często i chętnie włącza się również w akcje charytatywne. W ostatnim roku przekazało 25 obrazów na aukcje organizowane przez różne instytucje i fundacje. Ta aktywność jest doceniana. W 2016 r. przyznano mu Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie pomocy społecznej - tytuł „Mecenasa Pomocy Społecznej”. W tym samym otrzymało też Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

43. Doroczną Wystawę Malarstwa i Rzeźby Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza, której współorganizatorami są Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy oraz Muzeum Częstochowskie, można oglądać w pawilonie w Parku im. Staszica do 30 marca.

Fot. Łukasz Stacherczak


Galeria zdjęć

5 lutego 2025
Łukasz Stacherczak
We wtorek, 4 lutego w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego odbył się wernisaż 43. Dorocznej Wystawy Stowarzyszania Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza.

Cykle CGK - Autorzy