Jeden Skowronek a wiosnę czyni

Wernisaż wystawy „okiemSkowronka: Gdzieś w Częstochowie” pobił frekwencyjne rekordy Galerii 4Arte. Kto się nie dopchał na otwarcie, może miejskie kadry Grześka Skowronka oglądać do 3 marca. Do podziwiania aż 100 ujęć!
Takich tłumów Galeria 4Arte dotąd nie widziała. Rekord padł wieczorem, 7 lutego. Należał do Grzegorza Skowronka, który, gdy mówi się o nim per „Grzegorz”, zazwyczaj się denerwuje, stąd w poniższym tekście pozostanie Grześkiem.
Wystawy spod szyldu „okiemSkowronka” już bywały. W 2019 r. w Miejskiej Galerii Sztuki, gdy – jako fotoreporter „Wyborczej” świętował 25-lecie pracy, potem w 2023 r., w podczęstochowskim Olsztynie, gdy wieszał zdjęcia na płotach posesji mieszkańców przy ul. Kühna.
Teraz pora na trzecią odsłonę serii i jednocześnie pierwszą wystawę, którą przygotował jako pracownik Urzędu Miasta Częstochowy. Stąd same nowości, bo odkąd w kwietniu ubiegłego roku dołączył do naszego zespołu (także redakcji CGK) opublikował na miejskich portalach (i nie tylko) kilka tysięcy zdjęć.
Z tych wszystkich lokalnych kadrów wybrał dokładnie 79 (plus trzy nieco starsze), które zawisły w klimatycznej, piwnicznej przestrzeni 4Arte. Zdjęć prezentuje tam jednak równo setkę, bo dołożył 18 z podróży. Można się więc ogrzać ujęciami z Chorwacji, Bułgarii, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, ale także mniej upalnych Czech.
Wszystkie dalekie od typowych, wymykające się schematom, poszukujące… Wszystkie do oglądania nie w biegu (choć Grzesiek jest maratończykiem), bo trzeba poświęcić im chwil kilka, bo kuszą detalami.
Wystawę w imieniu organizatorów otworzył Maciej Żelasko, podkreślając gigantyczną frekwencję i życząc podobnej kolejnym wydarzeniom proponowanym przez Galerię.
O poprowadzenie piątkowego wieczoru, Grzesiek poprosił Annę Paleczek-Szumlas, na co dzień dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki. – Jeden Skowronek wiosny może nie czyni, ale Grzesiek Skowronek już tak! [zwyczajowo to jaskółka, ale fakt, po wernisażu zrobiło się jakoś bardziej słonecznie – red.] Za każdym razem oczarowuje nas swoją fotograficzną wrażliwością, uporem w poszukiwaniu kadrów, wytrwałością w czekaniu na najlepsze ujęcie – mówiła. – Grzesiek widywany jest wszędzie, biega z aparatem i znajduje takie zakamarki, o istnieniu których nie mieliśmy pojęcia i potem głowimy się, gdzie to „Gdzieś w Częstochowie” wynalazł. Widać, że kocha to miasto. I nie tylko mówi o tym, ale pokazuje w każdym zdjęciu.
Ale nie tylko Paleczek-Szumlas zdradziła, że jest wielbicielką talentu Skowronka. Szacunku dla jego pracy nie krył również zastępca prezydenta miasta Łukasz Kot, zakładając jednak, że najpiękniejsze zdjęcia są jeszcze przed nim.
O głos poproszony został również Jacek Noszczyk, historyk, dziennikarz, a od niedawna również współpracownik CGK. Za to z Grześkiem przyjaźnią się od bardzo dawna, a ta zażyłość rozpoczęła się jeszcze w I LO im. Juliusza Słowackiego, gdy Jacek uczył Grześka… historii. – Z Grześkiem przepracowałem pół życia. Gdy przestał być fotoreporterem prasowym, zacząłem się martwić. Obawiałem się, że on się w tym urzędzie zanudzi. Ale widzę, że znalazł na to sposób, po prostu rusza w miasto. Efekty są równie dobre, jeśli nie lepsze, co widzimy wszyscy na tej wystawie. Wystarczy spojrzeć w jedną stronę, czy drugą - wszędzie typowe kałuże Skowronka i odbite w nim autobusy, ludzie, budynki – opowiadał Noszczyk.
A sam bohater wieczoru? Śmiał się z żartów o własnym gwiazdorstwie, dziękując tym, bez których wystawa nie doszłaby do skutku (w tym m.in. żonie – Agnieszce). I jak to ma w zwyczaju, myślał o innych, ponieważ z wernisażowej frekwencji najbardziej ucieszyli się podopieczni Fundacji Psia Duszka. Grzesiek postanowił zadedykować im ten wieczór. Jak pamiętacie, na Facebooku CGK przeprowadziliśmy głosowanie na te zdjęcia, które autor powieli i udostępni zwiedzającym. Odbitek była setka i rozeszły się w mgnieniu oka (a konkretnie w kwadrans). Kto chciał je zdobyć, musiał wrzucić do puszki przynajmniej dwie dyszki. W sumie dla czworonogów zebrano prawie 3 tys. zł!
„okiemSkowronka: Grześ w Częstochowie” pozostanie w 4Arte do 3 marca.
Fot. Łukasz Kolewiński
Galeria zdjęć
Boska Jolie? →
Cykle CGK - Autorzy
-
Sylwia Góra
Herstorie
-
Magda Fijołek
Energiczna eksploratorka
-
Kacper Kapsa
Z notatek kryptooptymisty
-
Jacek Noszczyk
Widok na miasto