SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Łukasz Kolewiński

Bez rysowania nie ma podróży

18 lutego 2025
Udostępnij

Do 4 marca w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” można oglądać wystawę „Rysunki z podróży”. Swoje prace prezentują na niej Zdzisław Wiatr, Adam Rokowski i Szymon Wiatr. To spotkanie trzech perspektyw, trzech stylów i trzech różnych, choć współgrających ze sobą wrażliwości artystycznych.

middle-ŁK-250208-OPK-03.jpg

Chociaż podróż sama w sobie może wydawać się czynnością banalną, zwyczajnym przemieszczaniem się w przestrzeni, jednak może stać się również wyprawą w głąb własnej wyobraźni. Każdy krajobraz, twarz mijanego przechodnia, czy gra świateł może stać się siłą sprawczą twórczego aktu. Podróżujący człowiek - artysta nie tylko obserwuje świat, również przetwarza, poddaje swoistemu przepuszczaniu przez filtry własnego postrzegania rzeczywistości, by w konsekwencji zapisać w liniach i cieniach ulotne wrażenia. Tworzenie staje się przedłużeniem samej podróży – szkicem wędrującego umysłu, próbą uchwycenia chwil, które bez sztuki mogłyby rozpłynąć się w niepamięci.

To właśnie podróż stała się motywem, który wyznaczył przestrzeń wystawy, którą 8 lutego w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” zaprezentowało trzech artystów:

middle-ŁK-250208-OPK-40.jpg

Zdzisław Wiatr - profesor zwyczajny na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Rysownik, grafik, malarz i pedagog. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Wydziale Grafiki w Katowicach, gdzie w 1986 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni książki profesora Adama Romaniuka oraz malarstwa profesora Macieja Bieniasza. W latach 1986 – 1987 stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Profesor Wiatr ma na koncie około 400 wystaw zbiorowych, blisko 60 wystaw indywidulanych oraz współpracę z miesięcznikiem „Res Publica” oraz wydawnictwem „Errata”

Adam Rokowski - studiował w Instytucie Plastyki WSP w Częstochowie (obecnie UJD), gdzie w 2002 roku uzyskał dyplom w pracowni malarstwa profesora Wincentego Maszkowskiego. W 2015 roku obronił pracę doktorską pod kierunkiem profesora Zbigniewa Bajka na Wydziale malarstwa ASP w Krakowie. Podstawę twórczości Rokowskiego stanowi malarstwo, rysunek i ilustracja. Jest autorem 15 wystaw indywidualnych, uczestnikiem ponad 50 wystaw zbiorowych. Na swoim koncie ma również ilustracje do kilku książek.

middle-ŁK-250208-OPK-42.jpg

Szymon Wiatr - z wykształcenia polonista i językoznawca. Prywatnie syn profesora Zdzisława Wiatra, uczeń Adama Rokowskiego. Zawodowo zajmuje się grafiką i fotografią, jednak jego pasją jest malarstwo i rysunek.

Zbiorowa wystawa prac trzech wymienionych artystów, połączona tematem podróży, to opowieść, w której każdy z nich stara się uchwycić niepowtarzalne momenty i miejsca, które stają się częścią jego osobistej artystycznej wypowiedzi. Zapisem chwil, emocji i obserwacji, wykraczających poza zwykłe ilustracje – wizualnym dziennikiem i artystycznym dialogiem zarówno między samymi artystami, jak również na styku artysta-odbiorca. Choć każdy z nich podróżuje i rysuje na swój własny sposób, zdarzyło im się wyruszyć razem, by wspólnie oddać się sztuce. Wystawa w OPK to spotkanie trzech perspektyw, trzech stylów i trzech różnych, ale jednocześnie współgrających wrażliwości artystycznych. Ukazuje zarówno indywidualne spojrzenie na świat, jak i wzajemne przenikanie się inspiracji.

middle-ŁK-250208-OPK-34.jpg

Obrazy z podróży profesora Zdzisława Wiatra to zarówno ukłon w stronę natury, przyrody, pejzażu, jak również komentarz do otaczającej nasz rzeczywistości. Eksperymentując z różnymi narzędziami tworzy prace na pozór jednoznaczne, lecz przy bliższym ich poznaniu, szczególnie podczas obcowania „na żywo” łatwo dostrzeżemy ich niebanalny charakter - głębię, która w zetknięciu z naszą wyobraźnią z łatwością przeistacza się w opowieść. Stajemy się jednym z jej bohaterów, mających nadprzyrodzoną zdolność znalezienia się w zilustrowanych sytuacjach i miejscach, by dostrzec znacznie więcej niż widzimy na papierze.

Większość prac Adama Rokowskiego powstała podczas wyjazdów samodzielnych. Jego rysunki często powstają z braku czasu, podczas obserwacji, często przez okno pociągu. Rysowanie jest dla niego nierozerwalnym elementem przemieszczania, bo jak sam twierdzi – bez rysowania nie ma podróży. Wspomina, że rysunki powstają często przy pomocy narzędzi, które na co dzień służą do pisania, więc są jak charakter pisma każdego z artystów – indywidualny i rozpoznawalny.

middle-ŁK-250208-OPK-31.jpg

Szymon Wiatr zaprezentował cykl inspirowany wyprawami na Podlasie w latach 2001, 2020 i 2022. To opowieść o ludziach tam spotkanych, ich życiu oraz silnym związku z naturą i tradycją. Prace Szymona Wiatra to przedstawienie codzienności w oryginalny sposób, wzbogacone elementami twórczości ludowej charakterystycznej dla regionu poprzez ornamentykę i detale architektoniczne.

Wspólna wystawa Zdzisława Wiatra, Szymona Rokowskiego i Szymona Wiatra to niezwykle ciekawe doświadczenie i niecodzienna możliwość odkrycia tych niezwykłych prac i wspólnej podróży śladem rysunkowych opowieści.

„Rysunki z podróży” można oglądać w Ośrodku do wtorku, 4 marca.

Fot. Łukasz Kolewiński (wernisaż wystawy)


Galeria zdjęć

18 lutego 2025
Łukasz Kolewiński
8 lutego w Ośrodku Promocji Kultury "Gaude Mater" odbył się wernisaż wystawy "Rysunki z podróży". Swoje prace prezentują na niej: Zdzisław Wiatr, Adam Rokowski i Szymon Wiatr. Ich twórczość można oglądać do 4 marca.

Cykle CGK - Autorzy