
Ile jeszcze Madagaskarów?
Madagaskar – wyspa u wybrzeży Afryki, która w zbiorowej wyobraźni II Rzeczypospolitej była symbolem niespełnionego nigdy marzenia o Polsce kolonialnej, która wszystkich Innych, którzy nie są wystarczająco polscy (a konkretnie Żydów), wyśle właśnie tam. Polsce się nie udało, ale robią to autorka scenariusza Magdalena Drab i reżyserka spektaklu „Madagaskar” Gosia Dębska. Od razu zastrzegam, że spektakl w wykonaniu Teatru Żydowskiego i niezależnego Teatru PAPAHEMA grany był w Teatrze im. Adama Mickiewicza niestety tylko dwa razy, 10 marca. Sala była pełna i myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaprosić aktorki i aktorów do Częstochowy raz jeszcze. A wierzcie mi, naprawdę warto.

Dynamika ciszy
To. A raczej coś. A dokładniej my wobec czegoś, ale także wobec siebie samych i wobec innych. Tytuły wystaw Mirosławy Truchty-Nowickiej są coraz krótsze, ale coraz bardziej pojemne. Najpierw były „Przydrożne przenośnie” (2011), potem „W sobie” (2016). Trzecia wystawa brzmi „To”. Zagadką jest, jaki tytuł otrzyma kolejna, choć na wernisażu, który odbył się 23 lutego w Galerii Dobrej Sztuki, padły pewne propozycje.

Kolekcjoner pamiątek z podróży
W pierwszym miesiącu nowego roku możemy wraz z Pawłem Kotowiczem wybrać się w podróż w różne zakątki Polski i Europy. Wystarczy przekroczyć próg Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, czyli Konduktorowni. 7 stycznia artysta otworzył swoją wystawę, która potrwa do końca stycznia.

Matronki, czyli opowieści rodowe
„Kręć się, kręć wrzeciono, Wić się tobie wić! Ta pamięta lepiej, Czyja dłuższa nić!” - powyższa fraza z najpopularniejszej chyba pieśni Stanisława Moniuszki nie przypadkiem patronuje temu tekstowi. Metaforyczne nici łączą bowiem bohaterki najnowszej książki Katarzyny Zwolskiej-Płusy „Prząśniczki”, która już za chwilę ukaże się nakładem wydawnictwa Anagram.

Poezja jest najważniejsza, bo...
"Poezja jest najważniejsza, bo...". Swojej odpowiedzi na to pytanie szukali – przy okazji drugiej edycji Festiwalu Poezja Jest Najważniejsza, która odbyła się w Częstochowie w dniach 16-20 listopada – poeci i poetki, ale też osoby związane z literaturą na różne sposoby.

Do czterech razy sztuka
Ostatni dzień czerwca w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie obfitował w wernisaże. Otwarto aż cztery wystawy, które możemy oglądać do 21 sierpnia. Dwie z nich, to ekspozycje częstochowskich artystek i artystów, pozostałe dwie – zaproszonych do Częstochowy gościń i gości.

Powrót do korzeni
Festiwal Frytka Off świętuje w tym roku okrągłą, dziesiątą edycję. Po pandemicznej przerwie najdłużej na powrót czekały festiwale muzyczne, które zawsze ściągały ogromną publiczność. W końcu na tym polega koncert – na zebraniu w jednym miejscu jak największej ilości ludzi, aby mogli bawić się wspólnie i razem wkraczać w Bachtinowski porządek karnawału, gdzie na rzecz świętowania zawieszone są prawa rządzące codziennością. I bez wątpienia w tym roku, 25 czerwca, cała Częstochowa będzie świętować.

Pamięć miejsc czy miejsca pamięci?
Jak żydowską historię Częstochowy opowiedzieć ruchem? Będziecie mieli okazję przekonać się już w tym miesiącu podczas Festiwalu Tańca Współczesnego. Warsztaty: Pamięć ciała, Tańce żydowskie, Gaga for people, spacer performatywny, spektakle, wystawa fotograficzna i wiele innych, niekonwencjonalnych wydarzeń złożą się na projekt „Pamięć miasta”, którego pomysłodawczynią jest Anna Królica wraz z Fundacją Performa.

Biała noc
Noc Muzeów w Częstochowie to już tradycja. W tym roku odbywała się po raz jedenasty. Pierwsza edycja miała miejsce w roku 2012. To nie tylko święto placówek, ale przede wszystkim świetna okazja do spotkań towarzyskich ze sztuką, kulturą i dobrą zabawą w tle.