SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Rysunkowy portret Sylwii Góry

Kulturalny ferment
Sylwia Góra

Sylwia Góra przygląda się częstochowskiej kulturze z charakterystycznym, reporterskim zacięciem. Lubi zadawać trudne pytania, podnosić sobie (i innym) poprzeczkę oraz siać ferment, który zmusza do namysłu i ożywia nawet najbardziej skostniałe środowiska. Przy tym jednak od lat pozostaje wrażliwa i czuła w stosunku do wszystkich przejawów sztuki w pędzącym na oślep współczesnym świecie.

Sztuki wizualne

Kolekcjoner pamiątek z podróży

​W pierwszym miesiącu nowego roku możemy wraz z Pawłem Kotowiczem wybrać się w podróż w różne zakątki Polski i Europy. Wystarczy przekroczyć próg Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, czyli Konduktorowni. 7 stycznia artysta otworzył swoją wystawę, która potrwa do końca stycznia.

Literatura

Matronki, czyli opowieści rodowe

„Kręć się, kręć wrzeciono, Wić się tobie wić! Ta pamięta lepiej, Czyja dłuższa nić!” - powyższa fraza z najpopularniejszej chyba pieśni Stanisława Moniuszki nie przypadkiem patronuje temu tekstowi. Metaforyczne nici łączą bowiem bohaterki najnowszej książki Katarzyny Zwolskiej-Płusy „Prząśniczki”, która już za chwilę ukaże się nakładem wydawnictwa Anagram.

Literatura

Poezja jest najważniejsza, bo...

"Poezja jest najważniejsza, bo...". Swojej odpowiedzi na to pytanie szukali – przy okazji drugiej edycji Festiwalu Poezja Jest Najważniejsza, która odbyła się w Częstochowie w dniach 16-20 listopada – poeci i poetki, ale też osoby związane z literaturą na różne sposoby.

Sztuki wizualne

Do czterech razy sztuka

Ostatni dzień czerwca w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie obfitował w wernisaże. Otwarto aż cztery wystawy, które możemy oglądać do 21 sierpnia. Dwie z nich, to ekspozycje częstochowskich artystek i artystów, pozostałe dwie – zaproszonych do Częstochowy gościń i gości.

Muzyka

Powrót do korzeni

Festiwal Frytka Off świętuje w tym roku okrągłą, dziesiątą edycję. Po pandemicznej przerwie najdłużej na powrót czekały festiwale muzyczne, które zawsze ściągały ogromną publiczność. W końcu na tym polega koncert – na zebraniu w jednym miejscu jak największej ilości ludzi, aby mogli bawić się wspólnie i razem wkraczać w Bachtinowski porządek karnawału, gdzie na rzecz świętowania zawieszone są prawa rządzące codziennością. I bez wątpienia w tym roku, 25 czerwca, cała Częstochowa będzie świętować.

Taniec

Pamięć miejsc czy miejsca pamięci?

Jak żydowską historię Częstochowy opowiedzieć ruchem? Będziecie mieli okazję przekonać się już w tym miesiącu podczas Festiwalu Tańca Współczesnego. Warsztaty: Pamięć ciała, Tańce żydowskie, Gaga for people, spacer performatywny, spektakle, wystawa fotograficzna i wiele innych, niekonwencjonalnych wydarzeń złożą się na projekt „Pamięć miasta”, którego pomysłodawczynią jest Anna Królica wraz z Fundacją Performa.

Miejskie zjawiska

Biała noc

Noc Muzeów w Częstochowie to już tradycja. W tym roku odbywała się po raz jedenasty. Pierwsza edycja miała miejsce w roku 2012. To nie tylko święto placówek, ale przede wszystkim świetna okazja do spotkań towarzyskich ze sztuką, kulturą i dobrą zabawą w tle.

Literatura

Ostatnie fastrygi

Z Częstochową związanych było i jest co najmniej kilka ważnych poetek. Relacja jednej z nich z naszym miastem była wyjątkowo trudna. Częstochowa dla Irit Amiel to miejsce nostalgicznych wspomnień z dzieciństwa, ale także najtragiczniejszych wydarzeń z jej życia – wojny i Zagłady. A mimo to w biografii Irit znajdziemy ciągłe powroty do ojczyzny, tej małej - lokalnej i dużej - Polski, która ją tak mocno zawiodła.

Sztuki wizualne

Być kobietą, być kobietą...

8 marca to data, która w Częstochowie od wielu lat kojarzy się ze sztuką. I to sztuką bardzo konkretną, bo tworzoną przez kobiety. Zawsze w tym dniu odbywa się bowiem wernisaż cyklicznej wystawy „8 Kobiet”, której pomysłodawczynią jest częstochowska malarka, kuratorka i wiceprezeska Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie – Małgorzata Stępniak. W tym roku oglądamy jubileuszową, dziesiątą odsłonę ekspozycji.