SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Rysunkowy portret Sylwii Góry

Kulturalny ferment
Sylwia Góra

Sylwia Góra przygląda się częstochowskiej kulturze z charakterystycznym, reporterskim zacięciem. Lubi zadawać trudne pytania, podnosić sobie (i innym) poprzeczkę oraz siać ferment, który zmusza do namysłu i ożywia nawet najbardziej skostniałe środowiska. Przy tym jednak od lat pozostaje wrażliwa i czuła w stosunku do wszystkich przejawów sztuki w pędzącym na oślep współczesnym świecie.

Literatura

Dwa życia Yana

Kiedy zaczął mówić o przeszłości, powiedział w jednym z wywiadów: Moje dzieciństwo było podobne do tego opisanego przez Annę Frank. Jan Majzner, Jan Michalski, a może Yan Majzner-Michalski? Kim tak naprawdę był urodzony w Częstochowie ceniony krytyk teatralny i pedagog? I dlaczego jest doskonale znany w Brazylii, a nie w Polsce? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Aleksandra Pluta w książce „Dwa życia Yana. Historia Jana Majznera-Michalskiego”.

Literatura

Prywatnie pozostańmy optymistami

​Za nami 3. edycja Festiwalu Poezja jest Najważniejsza, którego gościem był zeszłoroczny laureat Nagrody Literackiej „Nike” – Jerzy Jarniewicz. Poezja była nagradzana od 1997 roku – czyli momentu kiedy nagroda powstała – dokładnie sześć razy. Nike za poezję przed Jarniewiczem otrzymali: Tadeusz Różewicz, Stanisław Barańczak, Jarosław Marek Rymkiewicz, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki oraz jedna kobieta – Bronka Nowicka.

Sztuki wizualne

Artystyczna przeprawa

Za nami kolejna edycja międzynarodowego festiwalu sztuk wizualnych „PO-MOSTY Wielokulturowości”. Festiwal pojawił się na mapie częstochowskich wydarzeń kulturalnych w 2020 roku i od samego początku jego hasłem przewodnim była właśnie wielokulturowość, czyli tytułowe „pomosty”, łączące różne narodowości i społeczności oraz podejmowane w tym kontekście wątki pacyfistyczne czy migracyjne.

Literatura

Głos kobiet

​Kobiety w Polsce do początku XX wieku nie miały właściwie żadnych praw – nie tylko nie mogły zdobywać wykształcenia na uniwersytetach, głosować w wyborach, co więcej – nie mogły się rozwieść ani wypowiedzieć posłuszeństwa mężowi (sic!). Musimy pamiętać o tym, że kobiety niczego nie dostały w prezencie, ale to wywalczyły, co nie znaczy, że nasze prawa są dane raz na zawsze, bo jak pokazują ostatnie lata w całej Europie i na świecie – to może się zmienić. Między innymi o tym rozmawiałyśmy 10 października w Bibliotece Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego z Olgą Wiechnik – autorką książek „Posełki. Osiem pierwszych kobiet” oraz „Platerówki? Boże broń!”.

Taniec

Historie opowiedziane ruchem

W sierpniu z dużym entuzjazmem zapowiadałam II edycję Festiwalu Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”, a teraz mam okazję podsumować, czy moje nadzieje się spełniły. Jak zatem wypadł tydzień imprez festiwalowych w Częstochowie?

Taniec

Pamięć do odkrycia

W zeszłym roku po raz pierwszy w naszym mieście odbył się Festiwal Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”. Miałam okazję zapowiadać to wydarzenie, a swoimi wrażeniami tuż po dzielił się Adam Florczyk. Oboje zgodnie stwierdziliśmy, że Częstochowie taki powiew świeżości był potrzebny. Dlatego tak bardzo cieszy, że już we wrześniu (od 2 do 15) będziemy mogli uczestniczyć w drugiej edycji tego projektu.

Sztuki wizualne

Madonna i madonna

„Wsiadajcie, madonny, madonny, Do bryk sześciokonnych… ściokonnych!”… To oczywiście wiersz Mirona Białoszewskiego patronuje wystawie „Karuzela z Madonnami – wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej”, którą możemy oglądać aż do 19 listopada w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku Staszica, a która została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Fotografia

Ego sum qui sum

​„Mirror & Katharsis” to tytuł najnowszej wystawy fotograficznej Joanny Walasek, którą do końca lipca możemy oglądać w Galerii 4Arte. Tematem ekspozycji częstochowianki jest kobiecy akt.

Sztuki wizualne

Kto nie jedzie za granicę, By się leczyć; ma Szczawnicę, Rymanów, albo Krynicę…

W Polsce przed II wojną światową było ponad 240 uzdrowisk, w których leczyły się, ale też odpoczywały rzesze Polek i Polaków. Dziś taki status ma dokładnie 45 miejscowości. Francuska Riwiera była dostępna nielicznym, więc większość społeczeństwa wybierała bardziej swojskie klimaty, co spowodowało, że niektóre polskie kurorty stały się popularniejsze od tych w Europie Zachodniej.

Literatura

Dlaczego czytamy biografie?

Na tytułowe pytanie próbowały odpowiedzieć 11 maja w Filii nr 9 Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego dwie autorki biografii właśnie – Sylwia Chwedorczuk oraz Monika Śliwińska.