SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Rysunkowy portret Sylwii Góry

Herstorie
Sylwia Góra

„Herstorie” to cykl tekstów o częstochowskich artystkach, poetkach, pisarkach, muzyczkach, animatorkach. Tych zapomnianych oraz tych, które dziś nadają naszemu miastu rytm i sens. To również kontrapunkt do męskiej narracji o częstochowskiej kulturze. Próba przywrócenia stanu równowagi oraz usłyszenie i przypomnienie głosu zapomnianych i niedocenianych kobiet.

Sztuki wizualne

Wdech. Wydech

​Ostatnią tegoroczną bohaterką "Herstorii" jest Anna Wójcik – artystka wizualna, której miastem rodzinnym jest Częstochowa. To tu wychowała się i uczyła, a także rozpoczęła swoją artystyczną drogę. Stworzyła wiele oryginalnych projektów w przestrzeni dla mieszkanek i mieszkańców naszego miasta, takich jak „Wcale tutaj nie jest tak słodko, jak wygląda na pierwszy rzut oka” czy „Stacja Czytaj!”.

Literatura

Świat wyostrzony

Częstochowa ma szczęście do kobiet-pisarek. Halina Poświatowska, Ludmiła Marjańska, Irit Amiel, Krystyna Kolińska, Barbara Rosiek, Katarzyna Zwolska-Płusa. Do tego grona zalicza się też bohaterka tej herstorii – Wioletta Grzegorzewska.

Literatura

Życie na własność

​Ludmiły Marjańskiej nie trzeba nikomu w Częstochowie przedstawiać. Poetka, prozaiczka, tłumaczka. Dla mnie przede wszystkim ta ostatnia. Jej tłumaczenia są w mojej opinii najważniejszymi dziełami, które wyszły spod jej pióra.

Kultowe miejsca

Tajemnice i damy

Poprzednie bohaterki tego cyklu to przede wszystkim malarki i dlatego tym razem chciałabym przypomnieć o pisarce, która choć sporo czasu spędziła w Poznaniu i Warszawie, to dorastała i kształtowała swój warsztat oraz pasje właśnie w naszym mieście.

Sztuki wizualne

Blisko natury - Adela Wiśniewska

Adeli Wiśniewskiej częstochowiankom i częstochowianom nie trzeba przedstawiać. Na mapie artystycznej naszego miasta jest bowiem obecna od ponad półwiecza. 16 czerwca w Miejskiej Galerii Sztuki otworzy swoją wystawę jubileuszową z okazji 55-lecia pracy twórczej.

Literatura

Poświatowska: córka, siostra, przyjaciółka

9 maja Halina Poświatowska skończyłaby 88 lat. Czy, gdyby nie zmarła jako zaledwie trzydziestodwulatka, nie narodziłby się jej mit? Mit o pięknej, zdolnej, romantycznej kobiecie, dla której najważniejsza w życiu była miłość.

Sztuki wizualne

Czuła obserwatorka rzeczywistości

Anna Żyła – bo to ona jest bohaterką kwietniowej herstorii – tworzy obrazy abstrakcyjne, jak również takie, które są nieco bardziej wzorowane na naturze, ale nie są jej mimetycznym naśladowaniem, raczej twórczym przetworzeniem, opartym przede wszystkim na formie i strukturalnych oraz kolorystycznych rozwiązaniach.

Sztuki wizualne

Malarstwo monumentalne

Jej nazwisko może zmylić niejedną czytelniczkę i czytelnika – Zofia Baudouin de Courtenay. Sama nieustająco łamię sobie język próbując je poprawnie wymówić. Ta malarka, która zasłynęła przede wszystkim z witraży, mozaik i polichromii, jest jednak bardzo mocno związana z Częstochową.

Sztuki wizualne

W sklepie z zabawkami…

29 stycznia minęła czwarta rocznica śmierci Małgorzaty „Balbiny” Sętowskiej, której postać chciałabym dziś przypomnieć. Sętowską trudno określić jednym słowem. Autorka książeczek dla dzieci. Malarka. Pedagożka. Społeczniczka.

Sztuki wizualne

Sztuka środka, czyli między jawą a snem

Staram się wyobrazić sobie ten dom-galerię, gdzie wiszące na ścianach obrazy i rzeźby w ogrodzie to po prostu część codzienności. Gdzie co miesiąc albo co tydzień spotyka się grupa artystów-przyjaciół i rozmawia o warsztacie, miejscach, gdzie można kupić dobre farby i płótna, czym warto się zainteresować i dokąd wyjechać na plener. Może już wiecie, kim jest bohaterka ostatniej w tym roku „Herstorii”? To Sabina Lonty – gdańszczanka z urodzenia, częstochowianka z wyboru.