SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Rysunkowy portret historyka Juliusza Sętowskiego

Historyczny Człowiek Roku
Juliusz Sętowski

Historyczne teksty Juliusza Sętowskiego od wielu lat cieszą się popularnością wśród czytelników CGK. Najnowsze wcielenie tych tekstów to zabawa w przyznawanie tytułu „Człowieka Roku” postaciom zasłużonym dla Częstochowy. Będziemy skakać po strzałce czasu, poznawać wybitne osobowości i odsłaniać zapomniane karty historii.

Historia

Człowiek roku 1943 – Rywka Glanc

​Działaczka młodzieżowego ruchu syjonistycznego, w czasie okupacji niemieckiej współtwórczyni organizacji młodzieżowej Dror. W getcie częstochowskim utworzyła grupę bojową i należała do komendantury Żydowskiej Organizacji Bojowej. Zginęła w walce z Niemcami 26 czerwca 1943 r.

Historia

Człowiek roku 1893-Władysław Kozłowski

​Pracował jako inżynier Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Częstochowie, prowadził później przedsiębiorstwo budowlane, był działaczem społecznym i dobroczynnym. W 1893 r. ufundował kamienne odrzwia, a także dębowe drzwi w głównym wejściu kościoła pw. św. Barbary, podarował też bibliotece parafialnej część księgozbioru.

Historia

Człowiek roku 1907 - Janusz Głuchowski

Był współorganizatorem strajku szkolnego w 1905 r. w rosyjskim Gimnazjum Męskim w Częstochowie, w lutym 1906 r. znajdował się w ochronie wizyty Józefa Piłsudskiego w Rakowie. W 1907 r., był najmłodszym bojowcem PPS–Frakcji Rewolucyjnej w okręgu częstochowskim. Od 1914 r. oficer Legionów Polskich, od 1927 r. generał Wojska Polskiego, od 1935 r. I wiceminister spraw wojskowych II Rzeczypospolitej.

Historia

Człowiek roku 1909 - Stanisław Jastrzębski

Założyciel i właściciel zakładu ogrodniczego w Częstochowie, członek miejscowej Rady Miejskiej, współzałożyciel (a potem także prezes) Towarzystwa Ogrodniczego w Częstochowie.

Historia

Człowiek roku 1900 - Ksiądz Sylwester Baranowicz

Jako gimnazjalista brał udział w powstaniu styczniowym 1863–1864 na Litwie, był zesłańcem syberyjskim. Po powrocie do kraju ukończył seminarium duchowne. Dzięki jego inicjatywie i aktywności w 1900 r. rozpoczęto w Częstochowie budowę kościoła pod wezwaniem Świętej Rodziny (później katedra i archikatedra Świętej Rodziny).

Historia

Człowiek roku 1932 - Ludomir Nieprzecki

​Był przemysłowcem, radnym miasta Częstochowy, ławnikiem Magistratu, działaczem patriotycznym, społecznym i dobroczynnym, przewodniczącym Komitetu Obrony Śląska. W roku 1932 został przewodniczącym oddziału częstochowskiego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

Historia

Człowiek roku 1964 – Jerzy Kulej

Był pięściarzem, wielokrotnym reprezentantem Polski w boksie, nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem kadry młodzieżowej Polski, kapitanem Milicji Obywatelskiej, menedżerem boksu, działaczem sportowym, posłem na Sejm. W roku 1964 zdobył złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Historia

Człowiek roku 1946 – Józef Ślusarski

Był działaczem harcerskim i sportowym, dokumentował fotograficznie życie Harcerskiego Hufca Męskiego w Częstochowie, a także życie społeczne w Częstochowie. W 1946 r. Józef Ślusarski został prezesem Harcerskiego Klubu Sportowego „Żubr”.

Historia

Człowiek roku 1934 - Ryszard Juliusz Schmidt

​Był działaczem niepodległościowym – członkiem Polskiej Organizacji Skautowej, później Polskiej Organizacji Wojskowej. Jako żołnierz Wojska Polskiego walczył w wojnie z Rosją bolszewicką. Należał do związków kombatanckich Związku Strzeleckiego i Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny. Od 1934 r. Ryszard Juliusz Schmidt (Szmidt) zasiadał w Radzie Miejskiej w Częstochowie. Był współzałożycielem, a od r. 1934 przewodniczącym oddziału częstochowskiego Związku Peowiaków.

Historia

Człowiek roku 1885 - Władysław Edward Kronenberg

Nie był częstochowianinem, pochodził ze znanego warszawskiego rodu Kronenbergów – finansistów i przemysłowców. Był inżynierem, a także kompozytorem. W latach 1883–1885, angażując ogromne środki finansowe, doprowadził do wybudowania na terenie folwarku Ostatni Grosz pod Częstochową ogromnej fabryki włókienniczej „Błeszno”.