Rywka.jpg)
Człowiek roku 1943 – Rywka Glanc
Działaczka młodzieżowego ruchu syjonistycznego, w czasie okupacji niemieckiej współtwórczyni organizacji młodzieżowej Dror. W getcie częstochowskim utworzyła grupę bojową i należała do komendantury Żydowskiej Organizacji Bojowej. Zginęła w walce z Niemcami 26 czerwca 1943 r.

Człowiek roku 1893-Władysław Kozłowski
Pracował jako inżynier Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Częstochowie, prowadził później przedsiębiorstwo budowlane, był działaczem społecznym i dobroczynnym. W 1893 r. ufundował kamienne odrzwia, a także dębowe drzwi w głównym wejściu kościoła pw. św. Barbary, podarował też bibliotece parafialnej część księgozbioru.

Człowiek roku 1907 - Janusz Głuchowski
Był współorganizatorem strajku szkolnego w 1905 r. w rosyjskim Gimnazjum Męskim w Częstochowie, w lutym 1906 r. znajdował się w ochronie wizyty Józefa Piłsudskiego w Rakowie. W 1907 r., był najmłodszym bojowcem PPS–Frakcji Rewolucyjnej w okręgu częstochowskim. Od 1914 r. oficer Legionów Polskich, od 1927 r. generał Wojska Polskiego, od 1935 r. I wiceminister spraw wojskowych II Rzeczypospolitej.

Człowiek roku 1909 - Stanisław Jastrzębski
Założyciel i właściciel zakładu ogrodniczego w Częstochowie, członek miejscowej Rady Miejskiej, współzałożyciel (a potem także prezes) Towarzystwa Ogrodniczego w Częstochowie.

Człowiek roku 1900 - Ksiądz Sylwester Baranowicz
Jako gimnazjalista brał udział w powstaniu styczniowym 1863–1864 na Litwie, był zesłańcem syberyjskim. Po powrocie do kraju ukończył seminarium duchowne. Dzięki jego inicjatywie i aktywności w 1900 r. rozpoczęto w Częstochowie budowę kościoła pod wezwaniem Świętej Rodziny (później katedra i archikatedra Świętej Rodziny).

Człowiek roku 1932 - Ludomir Nieprzecki
Był przemysłowcem, radnym miasta Częstochowy, ławnikiem Magistratu, działaczem patriotycznym, społecznym i dobroczynnym, przewodniczącym Komitetu Obrony Śląska. W roku 1932 został przewodniczącym oddziału częstochowskiego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

Człowiek roku 1964 – Jerzy Kulej
Był pięściarzem, wielokrotnym reprezentantem Polski w boksie, nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem kadry młodzieżowej Polski, kapitanem Milicji Obywatelskiej, menedżerem boksu, działaczem sportowym, posłem na Sejm. W roku 1964 zdobył złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Człowiek roku 1946 – Józef Ślusarski
Był działaczem harcerskim i sportowym, dokumentował fotograficznie życie Harcerskiego Hufca Męskiego w Częstochowie, a także życie społeczne w Częstochowie. W 1946 r. Józef Ślusarski został prezesem Harcerskiego Klubu Sportowego „Żubr”.

Człowiek roku 1934 - Ryszard Juliusz Schmidt
Był działaczem niepodległościowym – członkiem Polskiej Organizacji Skautowej, później Polskiej Organizacji Wojskowej. Jako żołnierz Wojska Polskiego walczył w wojnie z Rosją bolszewicką. Należał do związków kombatanckich Związku Strzeleckiego i Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny. Od 1934 r. Ryszard Juliusz Schmidt (Szmidt) zasiadał w Radzie Miejskiej w Częstochowie. Był współzałożycielem, a od r. 1934 przewodniczącym oddziału częstochowskiego Związku Peowiaków.

Człowiek roku 1885 - Władysław Edward Kronenberg
Nie był częstochowianinem, pochodził ze znanego warszawskiego rodu Kronenbergów – finansistów i przemysłowców. Był inżynierem, a także kompozytorem. W latach 1883–1885, angażując ogromne środki finansowe, doprowadził do wybudowania na terenie folwarku Ostatni Grosz pod Częstochową ogromnej fabryki włókienniczej „Błeszno”.