SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
Ilustrowany portret Zuzanny Suligi

Balansująca stabilizacja
Zuzanna Suliga

Zuzanna Suliga od lat pisze o częstochowskiej kulturze i zna ją jak nikt inny. Zajrzała we wszystkie zakamarki instytucji kultury, poznała mnóstwo lokalnych artystów i animatorów, zdarła niejedną parę butów, wędrując po wernisażach, koncertach, spotkaniach oraz przedstawieniach. Na łamach CGK dzieli się swoimi obserwacjami (a nawet emocjami) na temat tego, co w naszym mieście warto zobaczyć, usłyszeć i poczuć.
Muzyka

Konkurs im. Poświatowskiej skradła Osiecka. W dodatku po męsku

​Listopad w roku 55. rocznicy śmierci Haliny Poświatowskiej zdominowała 43. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego noszącego jej imię. Najmocniejszym chyba punktem tegorocznego wydarzenia był recital Marcina Januszkiewicza - „Osiecka po męsku”.

Sztuki wizualne

Wrażliwa obserwatorka życia

​– To „Fragmenty” mojej twórczości, tego, co na przestrzeni lat „zmalowałam” – mówi Małgorzata Stępniak. Jej najnowszą wystawę można oglądać do końca listopada w Konduktorowni.

Literatura

Trzeba dużo czytać, mało pisać

Spotkaniem z Kariną Caban, dedykowanym jej debiutanckiej książce poetyckiej „Dużo drobnych”, rozpoczęła się druga edycja Festiwalu Poezja Jest Najważniejsza.

Literatura

Dzięki poezji stajemy się lepszymi ludźmi

​Przed nami pięciodniowy 2. Festiwal Poezja Jest Najważniejsza. O jego idei opowiadają: Aleksander Wierny, jego pomysłodawca i jednocześnie naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy; Bogdan Knop, prezes Towarzystwa Galeria Literacka oraz Robert Jasiak, dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”.

Sztuki wizualne

Zanim zaczniemy oceniać, nauczmy się patrzeć

Rozmowa z Pauliną Domagalską i Szymonem Motylem - nie tylko o wystawie "Chmura".

Muzyka

Z "Revolverem" do galerii

31 października udowodnił, że w Częstochowie Beatlemania ma się dobrze. Fanów Wielkiej Czwórki z Liverpoolu przyciągnął do Miejskiej Galerii Sztuki Piotr Metz i wieczór dedykowany zremasterowanej płycie „Revolver”.​

Film

„Nasi” w „Bejbis”: Honzatko, Hutyra, Półtorak

​Na ekranie Cinema City Wolność nadal można oglądać film „Bejbis” w reżyserii Andrzeja Saramonowicza. Od piątku, 4 listopada na seanse zapraszać będzie także Kino Studyjne OKF „Iluzja”. Obsadę filmu współtworzą aktorzy Teatru im. Adama Mickiewicza: Marta Honzatko, Adam Hutyra i Maciej Półtorak. W rozmowie dla portalu CGK opowiadają o powstawaniu tej produkcji.

Film

Andrzej Saramonowicz o premierowym „Bejbis”

Od piątku, 21 października na ekranach kin w całej Polsce rządzi film „Bejbis” w reżyserii Andrzeja Saramonowicza. W obsadzie znalazło się troje aktorów częstochowskiego teatru – Marta Honzatko, Adam Hutyra i Maciej Półtorak. - Cała trójka wywiązała się ze swoich ról w fantastyczny sposób - opowiada reżyser w rozmowie z portalem CGK.