SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Ilustrowany portret Zuzanny Suligi

Balansująca stabilizacja
Zuzanna Suliga

Zuzanna Suliga od lat pisze o częstochowskiej kulturze i zna ją jak nikt inny. Zajrzała we wszystkie zakamarki instytucji kultury, poznała mnóstwo lokalnych artystów i animatorów, zdarła niejedną parę butów, wędrując po wernisażach, koncertach, spotkaniach oraz przedstawieniach. Na łamach CGK dzieli się swoimi obserwacjami (a nawet emocjami) na temat tego, co w naszym mieście warto zobaczyć, usłyszeć i poczuć.

Muzyka

Jaka Chorwacja, taka Abba

Artur Andrus swoimi piosenkami odpowiada na braki polskiego rynku muzycznego. Zapełnił lukę wśród szant narciarskich, wprowadził polską turecką piosenkę i żeński odpowiednik "psa na baby". Braki językowe nie są dla niego barierą, nie znając chorwackiego, przetłumaczył (zachowując poziom literacki) przebój tamtejszej grupy Novi Fosili. Dowody tej rozległej działalności zabrzmiały niedawno w częstochowskim teatrze.

Film

Janosik, komendant, gadżeciarz

W lipcu minie 50 lat od premiery serialu Jerzego Passendorfera, który zapewnił zbójnicką ekranową nieśmiertelność Markowi Perepeczce. To dobry moment, by opowiedzieć o „Janosiku, jakiego nie znacie”. Zadania podjął się DKF „Rumcajs”, który 5 lutego zorganizował specjalny pokaz filmu dokumentalnego o byłym dyrektorze Teatru im. Adama Mickiewicza.

Teatr

To było takie duże dziecko z brodą. Wspomnienia o Bońku Dymarczyku [CZEŚĆ II]

Przyjaźnił się z ludźmi z różnych środowisk, nie odmawiał pomocy także tym, których nie chcielibyśmy spotkać w ciemnej ulicy. Uprawiał tzw. hazard kontrolowany, uważał robotę Mikołaja za niezwykle niebezpieczną i nigdy nie spóźniał się na próby. Wśród kolejnych opowieści o Bonifacym Dymarczyku zdradzamy też m.in. jak zrobić… grzańca w teatrze.

Teatr

Był Wiesławem Dymnym częstochowskiego teatru. Wspomnienia o Bońku Dymarczyku [CZEŚĆ I]

​- O Bońku krótko się nie da – zaznacza Ewa Oleś, która wraz z Krzysztofem Niedźwieckim zorganizowała w częstochowskim teatrze „Salon poezji”, poświęcony pamięci Bonifacego Dymarczyka. Oprócz piosenek i wierszy niezapomnianego artysty, nie brakowało też wspomnień i anegdotek, m.in. o tym czeskim cyrku.

Teatr

„Seks dla opornych”, czyli negliż emocjonalny

​To pierwsza premiera w nowym roku i już jest hitem. Bilety na wszystkie zaplanowane do marca terminy zostały wyprzedane. Widzowie dopytują o kolejne daty. Tak działa magia seksu w tytule, choć ten konkretny jest dla… opornych.

Teatr

Chcemy być teatrem, który rozmawia

- Nie ma co ukrywać, nie przyszłam do Częstochowy z monopolem na prawdę i z odpowiedziami na wszystko – przyznaje Agata Biziuk-Brajczewska, która w tym sezonie objęła stanowisko konsultantki ds. programowo-artystycznych Teatru im. Adama Mickiewicza. W rozmowie dla CGK opowiada o tym, jaki teatr chce współtworzyć i zdradza nieco premierowych ciekawostek.

Muzyka

Jak wysiedzieć, gdy gra Ira?

​Tegoroczną trasę akustyczną Ira rozpoczęła w naszym mieście. W Filharmonii Częstochowskiej zrobiło się tłumnie. Przebój gonił przebój, ale na finał to zespół klaskał publiczności.

Literatura

Pomimo grafomanii, wyszło chyba całkiem znośnie

​31 stycznia Kuba Bociąga skończył 43 lata. Połowę życia spędził w podróży, na liczniku ma już ponad 100 krajów. W swojej dwutomowej książce opowiada m.in. o kąpieli w Toi Toiu, łosiach na Alasce i uwięzieniu w budce z frytkami.

Teatr

„Zemsta” show, czyli everybody Mocium Panie!

Gdyby Fredro miał trafić na Broadway, myślę że postawiono by na musicalową wręcz adaptację Joanny Drozdy. To najnowszy tytuł na afiszu Teatru im. Adama Mickiewicza.

Rozmowy

Właściwie mógłbym siedzieć i nie kończyć tych obrazów

​Adam Patrzyk pracuje nad obrazami miesiącami, żartuje, że nie oszczędza na farbach. Nie ukrywa, że cały czas się uczy i ciągle zastanawia jak np. malować zieleń (bo drzewa od liceum wychodzą mu jakieś czerwone). Jego prace (w tym te wielkoformatowe) do 11 lutego prezentowane są w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego. O „Poza realnością” w rozmowie dla portalu CGK opowiadają autor i kuratorka ekspozycji Katarzyna Sucharkiewicz.