SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Ilustrowany portret Zuzanny Suligi

Balansująca stabilizacja
Zuzanna Suliga

Zuzanna Suliga od lat pisze o częstochowskiej kulturze i zna ją jak nikt inny. Zajrzała we wszystkie zakamarki instytucji kultury, poznała mnóstwo lokalnych artystów i animatorów, zdarła niejedną parę butów, wędrując po wernisażach, koncertach, spotkaniach oraz przedstawieniach. Na łamach CGK dzieli się swoimi obserwacjami (a nawet emocjami) na temat tego, co w naszym mieście warto zobaczyć, usłyszeć i poczuć.

Sztuki wizualne

Z komody babci do sali galerii

​Najczęściej powtarzanym słowem, dotyczącym wystawy „Nieobecni? Obrazy utkane ze wspomnień”, jest „poruszające”. Trudno o lepsze, gdy myślimy o tęsknotach, potrzebie bliskości, bycia dla kogoś ważnym, bycia skądś. Prace Pauliny Bobak są bardzo osobiste, a jednocześnie niezwykle uniwersalne. W Miejskiej Galerii Sztuki można (i naprawdę warto) oglądać je do 8 kwietnia.

Muzyka

Tylko proszę, nie płacz, kupię ci chechłacz

​Brawa jak na narodowym, „Miś” na miarę możliwości, wspomnienia rodem z wypożyczalni VHS i tankowania na CPN-ie, pytania o tytułowy „chechłacz”… Niedzielny koncert Jacka Stęszewskiego miał wiele barw, niczym PAL i SECAM (czyli standardy nadawania kolorów w sygnale telewizji), o których również śpiewał artysta.

Muzyka

Makabunda już od 10 lat robi rejwach!

​W piątek, 10 marca częstochowska grupa Makabunda fetować będzie swoje 10. urodziny. Okazja do świętowania będzie zresztą podwójna, bowiem zgodnie z piosenką „Dla pani wszystko”, uczczony zostanie również niedawny Dzień Kobiet.

Muzyka

Kult Akustik: trzy godziny, goście i świeckie tradycje

​Trzy godziny grania, 40 piosenek, dziewięciu muzyków i trzech unikających szufladkowania gości, których wysłuchało kilkaset osób. Tak w liczbach można zamknąć niedzielny koncert „Kult Akustik”. A i jeszcze jedna pozycja do statystyki: był to drugi koncert na liczącej 18 pozycji mapie trasy „bez prądu”.

Sztuki wizualne

Teraz czuję się, jakbym odkrył sztukę na nowo

​Ściany i sufit Sali Śląskiej Miejskiej Galerii Sztuki wypełnia wystawa „Mental rape”. To jednak nie jedyne spotkanie z twórczością Dominika Cierpiała, które zaplanowano w Częstochowie. W sobotę, 4 marca zaplanowano kolejny wernisaż. Tym razem w OPK „Gaude Mater”.

Muzyka

Czekają na prawie 40 piosenek…

​Tej zapowiedzi nie potrafiłabym zamknąć w „Szczególnie polecamy”. Rok dopiero się zaczął, a ja ten najbardziej wyczekiwany prywatnie koncert mam już teraz. „Kult Akustik” już w niedzielę, 26 lutego!

Teatr

Z kopyta kulig rwie, hej kulig rwie

Na scenie ośmioro aktorów, troje muzyków, a także tytułowy skandal (i to nie jeden!). A to wszystko w rytm takich przebojów jak m.in. „Jesteśmy na wczasach", „Mamona", „Poszłabym za tobą" czy „Za ostatni grosz". ​

Muzyka

„Gdzie jest Twój dom?"

​Dziesięć lat, dwie studyjne płyty, dwa winyle, dziesięć teledysków, koncerty zagrane w małych klubach i na dużych scenach… Tak wygląda urodzinowy licznik AmperA. Jubileusz grupa uczciła w rodzinnym mieście. W „Stacherczaku” zrobiło się tłumnie.

Literatura

Bardzo wielu, bardzo dobrych książek nie doczytałem do końca…

Na pokładzie transatlantyku spotykają się m.in. genialni szachiści i ekscentryczny pisarz Witold Gombrowicz. W luksusowych wnętrzach nie brakuje tajemnic, intryg i kryminalnego wątku. O pracy nad „Półmistrzem” Mariusz Czubaj opowiedział podczas piątkowego spotkania w Hotelu Arche. Nie zdradził jednak tego, „kto zabił”.

Sztuki wizualne

Zmieniło się wiele, został kolor

Soczystość kolorów przełamuje niepokój. „Wieloświat” Justyny Warwas odczytywać należy wielowymiarowo. Doskonała wystawa do 15 lutego gości w galerii OPK „Gaude Mater”.​