Nieśmiertelne tajemnice Roberta Johnsona
W przypadku biografii Roberta Johnsona pewne są tylko trzy daty: dwóch sesji nagraniowych i śmierci. Reszta owiana jest legendą. O faktach i mitach opowiadał w Częstochowie Jan Chojnacki.
Przeszłość w dużym stopniu stanowi o nas
- Nie jest to tylko przegląd najnowszych trendów i ostatnich premier, ale wpisuje się w tkankę miasta, w jego tożsamość. W sumie chciałabym, aby nawet jeszcze bardziej w nią wrósł i widzę kilka takich przestrzeni do zaanektowania – tak mówi o Festiwalu Tańca Współczesnego „Pamięć miasta” jego kuratorka, częstochowianka Anna Królica. W rozmowie dla CGK wraca wspomnieniami do swojego rodzinnego domu.
Kieślowski, Wajda, Morgenstern na nowo i nie tylko
Autor blisko 2 tys. plakatów pokaże w Miejskiej Galerii Sztuki dokładnie 125 z nich. Powstały do filmów Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy i Janusza Morgensterna. Wernisaż już w czwartek, 12 września. Powodów, by zajrzeć do galerii jest jednak więcej, bo tego dnia otworzy ona nie tylko wystawę Andrzeja Pągowskiego, ale także Anny Bochenek.
To była bardzo fajna eFKA!
Czwarta z kolei eFKA – zgodnie z hasłem przewodnim - zachęcała do tego, by wziąć głęboki „Oddech”. W oddychaniu sztuką pomagały liczne koncerty, warsztaty, spektakle czy spotkania. Dwudniowy program był naprawdę bogaty i aż żal, że nie sposób było uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach.
PO-MOSTY łączące 184 twórców z 41 krajów
Piąta edycja, trzy miejsca wystawowe, pięć paneli tematycznych, cztery wernisaże, a na nich prace 184 twórców z 41 krajów. Tak w liczbach prezentuje się trwający Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych PO-MOSTY Wielokulturowości.
Nie płacz, Nemeczku
- Ten spektakl jest takim głośnym „stop” wobec przemocy i wobec legitymizowania jej w przestrzeni kultury i teatru – mówią twórcy „Nie płacz, Nemeczku”. Wspólna produkcja Fundacji Teatr PAPAHEMA i Teatru im. Adama Mickiewicza 7 września otworzy nowy sezon na częstochowskiej scenie.
Tak naprawdę zawsze gram dramat
Nie jest tak, że my, aktorzy, możemy sobie wybierać role i tak sobie tą swoją karierą dyrygować. Byłoby cudownie, ale tak nie jest. Aktorstwo to loteria – mówi Artur Barciś. Rozmowa dla CGK powstała przy okazji sierpniowej edycji „Terapii śmiechem”, którą poprowadził. Teraz pora na kolejne spotkanie. Już 8 września aktora zobaczymy w komediowym spektaklu „Między łóżkami”.
Pierwszy tangista II RP
Nagrał prawie 3 tys. piosenek, na estradzie spędził sześć dekad, w trakcie powstania warszawskiego zagrał aż 104 koncerty, ale w rodzinnym gronie nie zaśpiewał nawet „Sto lat” (nie licząc „Góralu, czy ci nie żal”, który niestrudzenie wykonywał w dzieciństwie). A to tylko kilka ciekawostek z 89-letniego życia Mieczysława Fogga.
W lipcu była Frytka, w sierpniu będzie eFKA
W pierwszej połowie wakacji Frytka OFF, a na ich zakończenie (niemal!) – eFKA. To impreza, którą już po raz czwarty zorganizuje w Częstochowie Fundacja Oczami Brata.
Bez pokory dziennikarstwo staje się wyłącznie ścieżką na skróty
- Nie nauczyłem się wymyślać świata, bo wystarczyło mi się mu przyglądać i opisywać – mówił Wojciech Jagielski podczas spotkania w Bibliotece Publicznej w Częstochowie. Pretekstu do rozmowy dostarczyła licząca 1100 stron „Wojna. Antologia reportażu wojennego”, która ukazała się pod jego redakcją.