SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Ilustrowany portret Rafała Kwaska

Ucieczka od FOMO
Rafał Kwasek

FOMO (fear of missing out) to chroniczny strach przed tym, że coś ważnego nas omija. Choroba cywilizacyjna, która sprawia, że ludzie przykuci są do cyfrowych ekranów. Nieustannie scrollują media społecznościowe w przekonaniu, że już tylko jeden ruch palca dzieli ich od tej najważniejszej informacji, którą trzeba znać, by być kimś. Rafał Kwasek na łamach CGK namawia, by stanąć do tego w kontrze. Podpowiada, w jakie kulturalne rewiry można bezpiecznie uciekać.

Sztuki wizualne

Macanki. Można dotknąć

Wyjście sztuki poza ramy, zarówno te w jakich zamyka się klasyczny obraz, jak i te mentalne - określające to co znane i bezpieczne, wzbudza ciekawość, buduje więź z dziełem i jego autorem. Cieszy mnie, że ten oryginalny pomysł spotkał się z takim zainteresowaniem.

Literatura

Boczny tor sławy

Przez lata był dobrym duchem poezji, pomagającym na różnych łamach wypływać kolejnym debiutantom i kolegom po piórze. Najnowsza książka Arkadiusza Frani - Tadeusz Gierymski „pisanie wierszy to umieranie po kawałku” jest chyba najobszerniejszą publikacją dotyczącą postaci przez dekady obecnej na częstochowskiej scenie literackiej.

Literatura

Przyszłość tuż za rogiem

„Impneurium. Sygnały z kosmosu” to licząca ok. 500 stron debiutancka powieść częstochowianina Andrzeja Miszczaka, która ukazała się zaledwie przed miesiącem. Autor roztacza przed czytelnikami wizję świata za kilkanaście lat i nie jest to świetlana przyszłość...

Muzyka

Wymatisowana muza

​„Monochromatism” zapisuje się jako kolejny mocny rozdział w dyskografii częstochowskiego rapera Matisa. Na album trafiło dziesięć numerów zbudowanych na klasycznych samplowanych bitach, z dużą dawką funku i energii.

Rozmowy

By odreagować zamknięcie w mikroskali

„Genus Triplex” to tytuł wystawy częstochowskiego tatuatora, artysty sztuk plastycznych i - jak mówi o sobie - sybaryty- Szymona Maliszewskiego, znanego szerzej jako Saper. Zanim będzie ją można obejrzeć – wernisaż w piątek, 21 czerwca w Konduktorowni - spotkałem się z autorem w jego salonie tatuażu.

Literatura

Pokalane poczęcia

Książka „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, autorstwa Jakuba Gałęziowskiego, to opasła kniga. Choć pierwotnie napisana została jako praca doktorska, to czyta się ją jak dobrze skrojoną powieść. Jest tu wszystko czego potrzeba, by przykuć czytelnika do danej historii: dramaty czasów wojny, moralne dylematy, zawiłe ludzkie losy i tajemnice.

Literatura

Czubaj, Chandler i mroczna strona stolicy

Warszawska Praga, zbrodnia sprzed lat, atmosfera spisków, mylne tropy i podbramkowe, niebezpieczne sytuacje. Najnowsza książka Mariusza Czubaja to hołd złożony twórczości Raymonda Chandlera. Jej promocja odbyła się również w Częstochowie.

Literatura

Powroty do żywych

​„Bardzo martwa kobieta” to tytuł najnowszego tomu poezji Katarzyny Zwolskiej-Płusy. Forma jest zwięzła, nie padają zbędne słowa, za to ich pojemność emocjonalna jest naprawdę spora.

Literatura

Szary Wilk z aparatem

​Częstochowę odwiedził Biebrzański Indianin, który wraz z rodziną i zwierzętami mieszka we własnoręcznie wybudowanym "domu trapera”. Na co dzień jest strażnikiem parku narodowego. U nas pojawił się jako gość „Literackiego Piątku”.

Teatr

Ostatni dzień – pierwszy seans

​Do Ośrodka Kultury Filmowej zawsze wracam z wielką chęcią. Kameralność kina zapewnia bardziej uważny odbiór, szczególnie, gdy sam film nie raczy nas „fajerwerkami” rodem z blockbusterów. Tu uwypuklają się detale i srebrny ekran roztacza magię bardziej subtelną niż w multipleksach. Większe jest też prawdopodobieństwo, że będę otoczony przez prawdziwych kinomanów i nie będę musiał rozdzielać uwagi pomiędzy ekranem, a gruchającą głośno parą lub wrzaskami kabotyńskich żartownisiów.