SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Ilustrowany portret Rafała Kwaska

Ucieczka od FOMO
Rafał Kwasek

FOMO (fear of missing out) to chroniczny strach przed tym, że coś ważnego nas omija. Choroba cywilizacyjna, która sprawia, że ludzie przykuci są do cyfrowych ekranów. Nieustannie scrollują media społecznościowe w przekonaniu, że już tylko jeden ruch palca dzieli ich od tej najważniejszej informacji, którą trzeba znać, by być kimś. Rafał Kwasek na łamach CGK namawia, by stanąć do tego w kontrze. Podpowiada, w jakie kulturalne rewiry można bezpiecznie uciekać.

Muzyka

Hip-hopowy karnawał

​W tym roku hip-hopowy karnawał w Częstochowie obrodził w klimatyczne imprezy. Właściwie został przedłużony do końca marca, bo muzyczne kluby przez cały miesiąc zapewniły nam masę atrakcji z czarnymi brzmieniami w roli głównej.

Literatura

Historia braku nadziei na lepsze i pogłębiającej się erozji miejsc

Wyjątkowo ciepły piątkowy wieczór, 10 marca zachęcał, by ruszyć w miasto. W Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” odbywał się właśnie spotkanie autorskie z Magdaleną Okraską, promującą swoją ostatnią książkę „Nie ma i nie będzie”. Już wcześniej planując udział w spotkaniu, zacząłem czytać niniejszy tom – więc, mimo że lekko spóźniony czułem się przygotowany na odbiór tematu.

Miejskie zjawiska

Wizyta w Śródziemiu

W sobotę, 18 lutego odbyła się druga edycja Częstochowskiego Dnia Fantastyki organizowanego przez Częstochowski Klub Fantastyki. Nie brakło elfów i hobbitów, a wśród gości znalazł się pisarz Jacek Komuda.

Literatura

Dorysowywanie biografii. Wrażenia z lektury „Repliki i fikcje” Konrada Ludwickiego

​„O Schulzu. Egzystencji, erotyzmie i myśli… Repliki i fikcje” łączy dar imaginacji z doskonałą znajomością tematu. Dzięki temu udało się ukazać autora „Sklepów Cynamonowych” w całej złożoności: wycofanego, pełnego natręctw i dziwactw.

Literatura

Nie tylko o Schulzu…

​Twórczość Brunona Schulza Konrad Ludwicki czyta nie z estymą, a z empatią. Twórcę „Sklepów cynamonowych” nazywa jednym ze swoich literackich mentorów, choć adoruje go w sposób dość krytyczny. W rozmowie opowiada nie tylko o książce „O Schulzu. Egzystencji, erotyzmie i myśli… Repliki i fikcje”, która niedawno ukazała się na rynku.

Literatura

Traumy konserwowane w tajemnicy

​W piątek, 20 stycznia w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” odbyło się spotkanie autorskie z Rafałem Hetmanem. Autor dwóch reportaży: „Izbica, Izbica” oraz „Las zbliża się powoli” podnosi trudne i bolesne tematy sprzed osiemdziesięciu lat.

Muzyka

Dwie twarze Dziorgi

Tym weekendem zawładnie hop-hop. Będzie alternatywnie, będzie ciekawie, z zabawą muzycznymi konwencjami, onirycznie, a może znowu jakiś tłuściutki i oryginalny bit się trafi .

Sztuki wizualne

„Igrawitacja” rzeźbiarza

Jerzy Kędziora to jeden z artystów, którzy – dla przeciętnego odbiorcy – są najbardziej obecni w przestrzeni naszego miasta.

Sztuki wizualne

Malarstwo pogruppowane

Przeważająca część wystawy zajmuje się człowiekiem, jego postacią, ale i psychiką, którą artyści starają się wydobyć przez różne zabiegi techniczne. Spacer śladem obrazów daje poczucie dużej różnorodności. Prace Gruppy Siedem można oglądać do końca roku w Konduktorowni.

Teatr

Imponujące improwizacje

Jedno jest pewne: żeby to zrozumieć, trzeba to zobaczyć i przeżyć. Dlatego warto zajrzeć do kawiarni Alternatywa 21 w najbliższą sobotę o godzinie 19.00.