SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Ilustrowany portret Rafała Kwaska

Ucieczka od FOMO
Rafał Kwasek

FOMO (fear of missing out) to chroniczny strach przed tym, że coś ważnego nas omija. Choroba cywilizacyjna, która sprawia, że ludzie przykuci są do cyfrowych ekranów. Nieustannie scrollują media społecznościowe w przekonaniu, że już tylko jeden ruch palca dzieli ich od tej najważniejszej informacji, którą trzeba znać, by być kimś. Rafał Kwasek na łamach CGK namawia, by stanąć do tego w kontrze. Podpowiada, w jakie kulturalne rewiry można bezpiecznie uciekać.

Muzyka

Karnawałowe wielkie jabłko

Karnawał, czy po polsku zapusty to czas, podczas którego w europejskim kręgu kulturowym ludyczne aktywności mają na celu rozświetlić i rozgrzać nas w najzimniejszy oraz najciemniejszy okres roku. Pomagać mają w tym różnego rodzaju festiwale, biesiady i korowody. Dobra zabawa w tym czasie jest pewnego rodzaju obowiązkiem, bo wróży pomyślność w przyszłym roku.

Miejskie zjawiska

Kulturalny Kot

​Salon fryzjerski, podobnie jak barber-golibroda, czy salon tatuażu naturalnie kojarzą się z dbaniem o dobry wygląd. Jest jednak w Częstochowie miejsce, które choć nominalnie serwuje na co dzień takie usługi, idzie o wiele dalej i szerzej w kwestii estetyki. Salon Black Cat, mieszczący się na ulicy Focha, to na kulturalnej mapie naszego miasta punkt nietuzinkowy. Miejscówka twórczych spotkań, wernisaży i animacji kultury.

Muzyka

Święto miejskiego Surfingu

​W sobotę, szczęśliwego 13-go stycznia, zazwyczaj mocno hip-hopowym klubem BywaSięTuiTam zawładnął rock’n’roll. Sprawcami zamieszania byli muzycy z reaktywującej się kapeli St. City Surfers.

Muzyka

Pocztówki z muzycznych podróży (daje wielką frajdę uszom i duszom)

Agata Kapalska to młoda i utalentowana częstochowianka o niezwykle sugestywnym i pięknym głosie. Udziela się od lat na lokalnej scenie występując oraz wspierając śpiewem lokalnych raperów na ich utworach. Pod koniec września wydała EP-kę „Hearthbreaks & Ego”, gdzie za część muzyki oraz mix/master odpowiada znany raper i producent - Sensi.

Muzyka

Riffy poezji, słowa muzyki

​Gitarzyści i basistka Bazy Ludzi Żywych w przyszłym roku będą zdawali maturę. Lider zespołu ma ją już dawno za sobą. To ceniony i nagradzany poeta Łukasz Jarosz. O tym, jak na scenie wypada ten muzyczny mariaż młodości i literackiego doświadczenia, można się było przekonać dzięki Festiwalowi Poezja Jest Najważniejsza.

Film

Siedemdziesiątka Wyleżałka

​Pochodzący z Częstochowy reżyser właśnie fetował swoje 70. urodziny. Na spotkaniu z kinomanami w DKF-ie nie zabrakło pokazów jego studenckich filmów, wspomnień, anegdot i gości – wśród nich Zbigniewa Zamachowskiego.

Literatura

Rozwiązłość frazeologiczna

​Debiutanckie “Manifesty” Rafała Cuprjaka to poezja oswajania trwogi. Trudnych momentów naszej bliskiej, jak i szerszej rzeczywistości. Premiera tomu wpisuje się w program zbliżającego się wielkimi krokami Festiwalu Poezja Jest Najważniejsza.

Sztuki wizualne

Wizje szamańskiej matki

„Fukkatsu” to japońskie słowo oznaczające odrodzenie. Wieloaspektowe zjawisko, które zawiera wielką twórczą energię. Takie są też obrazy Pauliny Penc. Do 8 listopada można je oglądać w Konduktorowni.

Film

Życie pisze najciekawsze scenariusze

​- Nawet nie wspomnę, ile razy ludzie myśleli, że zwariowałam, kiedy mówiłam, że w moim filmie zagra tresowany kot. Ale zagrał! I to jak! – przyznaje w rozmowie dla CGK reżyserka Maria Magdalena Jeziorowska. Egdar partneruje Andrzejowi Grabowskiemu i Małgorzacie Pieczyńskiej w najnowszym filmie częstochowianki „Wdowiec”. W przyszłym roku będzie można obejrzeć go na ekranach.

Literatura

Kraina i Zbrodnie w pogotowiu

​„Festiwal Dekonstrukcji Słowa Czytaj!” choć krótszy niż zwykle, obfitował w niezmiernie ciekawe wydarzenia, starannie wyselekcjonowane przez organizatorów. W tym roku na „Czytaj!” - z racji innych obowiązków - pojawiłem się jedynie kilka razy. Niemniej każde z tych spotkań okazało się gęste od emocji i pełne mocnych wrażeń.