SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Sztuki wizualne

  • Suntochowa w Zwiastunie

    To teatr czy ratusz, Pałacyk Brassów czy Hantkego? Do takich zgadywanek zachęca wystawa „Suntochowa. Częstochowa. Solarigrafie”. Ponad 50 prac wykonanych w technice solarigrafii do 22 grudnia prezentuje tam częstochowianin Piotr Cieślak. Kto zgadnie wszystkie miejsca, może liczyć podobno na odbitkę.

  • Między jajecznicą a zupą pomidorową

    Ewa Powroźnik powtarza, że kocha spokój i stara się go – co się jej udaje - zawrzeć w swoich pejzażach. Jest mocno zabiegana, kalendarz ma wypełniony i sama nie wie, kiedy znajduje czas na malowanie. To, co stworzyła w tych nielicznych chwilach oddechu, można oglądać teraz w galerii Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”.

  • Rzeźnia talentów Waltosia

    W Miejskiej Galerii Sztuki trwa „Nieprzerwany dialog”. Artystyczna rozmowa obejmuje ponad 60 artystów, którzy niemal 300 pracami wypełnili wszystkie sale: od parteru aż po dach. Łączy ich wspólny mistrz – profesor Jacek Waltoś.

  • Z potrzeby naprawiania sztuki i świata

    Wcześniej oglądano ją wyłącznie w Paryżu, teraz trafiła do Częstochowy. „Wieczna walka” dołączyła do 60 innych dzieł Wojciecha Siudmaka, które można oglądać na wystawie „Omnis”. Miejska Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania do końca stycznia.

  • Sztuka w Konduktorowni

    W pierwszej połowie listopada w Konduktorowni było bardzo częstochowsko. Wszystko za sprawa targów sztuki Art Price. Druga połowa będzie miała charakter międzynarodowy. Już 23 listopada o godz. 18.00 otwarta zostanie wystawa „Water Memory”, podczas której swoją twórczość zaprezentują autorzy rodem z m.in. Ekwadoru, Peru, Argentyny i USA.

  • „WnętrzoSłowa” na dwanaście miesięcy

    W kasie w gmachu przy ul. Kilińskiego czeka kalendarz „WnętrzoSłowa 2025”. To wspólne dzieło Stowarzyszenia Daj Mi Czas i Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Bohaterami uczyniono osoby w spektrum autyzmu. Nie liczą tak biegle jak filmowy „Rain Man”. Z postacią graną przez Dustina Hoffmana łączy ich jednak to, że uczą innych nowego spojrzenia na rzeczywistość.

  • Archiwum chwilowych wrażeń

    „We Are Only Our Monuments” to efekt gry światła i czasu. Chorwacki artysta Niko Raič wykonał je bowiem w technice cyjanotypii. Powstawały w różnych miejscach, w rozmaitych porach dnia i przy zmiennych zjawiskach atmosferycznych. Efekty do 17 listopada można oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki.

  • Świat najbliższy

    ​Twórczość Jagody Markowskiej można określić czułym malowaniem. Bliskie sobie kadry oraz miejsca prezentuje w Galerii Zwiastun Miejskiej Galerii Sztuki. Nastrojowe i pełne intymności prace można oglądać do 17 listopada.

  • Przedrapywanie

    Miejskie kadry, wycinki z urbanistycznego krajobrazu, migawki z życia... Malarską „Najbliższą rzeczywistość” Roberta Bubla można oglądać w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” do 13 listopada.

  • „Klasycy”, czyli od Abakanowicz do Winiarskiego

    Abakanowicz, Kantor, Lebenstein, Potworowski… Wystarczą te cztery nazwiska (w sumie jest ich ponad 30!), wystarczą jako powody, by stawić się w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego. Do 12 stycznia można tam oglądać blisko 80 z liczącej ponad 2 tys. prac kolekcji Jolanty i Piotra Marców. W Częstochowie są one prezentowane publicznie po raz pierwszy.