Sztuki wizualne
Suntochowa w Zwiastunie
To teatr czy ratusz, Pałacyk Brassów czy Hantkego? Do takich zgadywanek zachęca wystawa „Suntochowa. Częstochowa. Solarigrafie”. Ponad 50 prac wykonanych w technice solarigrafii do 22 grudnia prezentuje tam częstochowianin Piotr Cieślak. Kto zgadnie wszystkie miejsca, może liczyć podobno na odbitkę.
Między jajecznicą a zupą pomidorową
Ewa Powroźnik powtarza, że kocha spokój i stara się go – co się jej udaje - zawrzeć w swoich pejzażach. Jest mocno zabiegana, kalendarz ma wypełniony i sama nie wie, kiedy znajduje czas na malowanie. To, co stworzyła w tych nielicznych chwilach oddechu, można oglądać teraz w galerii Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”.
Rzeźnia talentów Waltosia
W Miejskiej Galerii Sztuki trwa „Nieprzerwany dialog”. Artystyczna rozmowa obejmuje ponad 60 artystów, którzy niemal 300 pracami wypełnili wszystkie sale: od parteru aż po dach. Łączy ich wspólny mistrz – profesor Jacek Waltoś.
Z potrzeby naprawiania sztuki i świata
Wcześniej oglądano ją wyłącznie w Paryżu, teraz trafiła do Częstochowy. „Wieczna walka” dołączyła do 60 innych dzieł Wojciecha Siudmaka, które można oglądać na wystawie „Omnis”. Miejska Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania do końca stycznia.
Sztuka w Konduktorowni
W pierwszej połowie listopada w Konduktorowni było bardzo częstochowsko. Wszystko za sprawa targów sztuki Art Price. Druga połowa będzie miała charakter międzynarodowy. Już 23 listopada o godz. 18.00 otwarta zostanie wystawa „Water Memory”, podczas której swoją twórczość zaprezentują autorzy rodem z m.in. Ekwadoru, Peru, Argentyny i USA.
„WnętrzoSłowa” na dwanaście miesięcy
W kasie w gmachu przy ul. Kilińskiego czeka kalendarz „WnętrzoSłowa 2025”. To wspólne dzieło Stowarzyszenia Daj Mi Czas i Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Bohaterami uczyniono osoby w spektrum autyzmu. Nie liczą tak biegle jak filmowy „Rain Man”. Z postacią graną przez Dustina Hoffmana łączy ich jednak to, że uczą innych nowego spojrzenia na rzeczywistość.
Archiwum chwilowych wrażeń
„We Are Only Our Monuments” to efekt gry światła i czasu. Chorwacki artysta Niko Raič wykonał je bowiem w technice cyjanotypii. Powstawały w różnych miejscach, w rozmaitych porach dnia i przy zmiennych zjawiskach atmosferycznych. Efekty do 17 listopada można oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki.
Świat najbliższy
Twórczość Jagody Markowskiej można określić czułym malowaniem. Bliskie sobie kadry oraz miejsca prezentuje w Galerii Zwiastun Miejskiej Galerii Sztuki. Nastrojowe i pełne intymności prace można oglądać do 17 listopada.
Przedrapywanie
Miejskie kadry, wycinki z urbanistycznego krajobrazu, migawki z życia... Malarską „Najbliższą rzeczywistość” Roberta Bubla można oglądać w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” do 13 listopada.
„Klasycy”, czyli od Abakanowicz do Winiarskiego
Abakanowicz, Kantor, Lebenstein, Potworowski… Wystarczą te cztery nazwiska (w sumie jest ich ponad 30!), wystarczą jako powody, by stawić się w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego. Do 12 stycznia można tam oglądać blisko 80 z liczącej ponad 2 tys. prac kolekcji Jolanty i Piotra Marców. W Częstochowie są one prezentowane publicznie po raz pierwszy.