SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Film

 • Bo w kinie nie chodzi o to, by nadążać za popularnymi trendami

  ​Na powrót Festiwalu Filmowego im. Braci Krzemińskich czekało wielu. Reaktywacja odbyła się w Klubie Politechnik, a jej termin był szczególny – 50 lat temu oddano do użytku tutejszą salę kinową, a Dyskusyjny Klub Filmowy (który organizował tegoroczną imprezę) otrzymał nazwę „Rumcajs". Jednym z jego pierwszych gości był Krzysztof Zanussi, który w tym roku ponownie spotkał się z częstochowskimi miłośnikami kina.

 • Henryk Kluba. Nie tylko częstochowskie wątki

  Reżyser filmowy, aktor, momentami dziennikarz, ceniony pedagog i wieloletni rektor łódzkiej filmówki, absolwent II LO im. R. Traugutta oraz Studium przy Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Był m.in. jednym z „ludzi z szafą” i jednym z „ssaków” w szkolnych etiudach Romana Polańskiego, zagrał też u Jerzego Skolimowskiego i Stanisława Barei.

 • 238 minut, by pomyśleć „o tym jutro”

  ​Wytykali sobie, że on nie jest dżentelmenem, a ona – damą, tworząc przy tym jedną z najbardziej wyrazistych par. Najpierw na łamach powieści Margaret Mitchell, potem na ekranie. Z okazji 100-lecia wytwórni Warner Bros Scarlett O’Harę i Rhetta Butlera przypomni OKF Kino Studyjne „Iluzja”. Seans odbędzie się 30 kwietnia i potrwa blisko cztery godziny.

 • W częstochowskim „starym kinie”

  Sławek Domański ma wiele pasji, a jedną z nich od bardzo dawna jest film, zwłaszcza ten z dużego ekranu (najlepiej OKF-u). Teraz postanowił przypomnieć czasy, gdy w naszym mieście działało blisko 50 kin. O początkach X muzy rozmawia z Agnieszką Pobratyn, autorką książki o kulturze teatralnej i filmowej w Częstochowie.

 • Nieśmiertelny, rockowy kosmita

  Rockman, aktor, malarz, multiinstrumentalista, outsider, innowator, performer... David Robert Jones miał wiele wcieleń. Jednym z nich był David Bowie. Genialnemu artyście poświęcono nieszablonowy dokument „Moonage Daydream”. Na ekranie „Iluzji” mogliśmy go obejrzeć m.in. podczas pokazu specjalnego, poprzedzonego prelekcją Piotra Metza.​​

 • „Nasi” w „Bejbis”: Honzatko, Hutyra, Półtorak

  ​Na ekranie Cinema City Wolność nadal można oglądać film „Bejbis” w reżyserii Andrzeja Saramonowicza. Od piątku, 4 listopada na seanse zapraszać będzie także Kino Studyjne OKF „Iluzja”. Obsadę filmu współtworzą aktorzy Teatru im. Adama Mickiewicza: Marta Honzatko, Adam Hutyra i Maciej Półtorak. W rozmowie dla portalu CGK opowiadają o powstawaniu tej produkcji.

 • Andrzej Saramonowicz o premierowym „Bejbis”

  Od piątku, 21 października na ekranach kin w całej Polsce rządzi film „Bejbis” w reżyserii Andrzeja Saramonowicza. W obsadzie znalazło się troje aktorów częstochowskiego teatru – Marta Honzatko, Adam Hutyra i Maciej Półtorak. - Cała trójka wywiązała się ze swoich ról w fantastyczny sposób - opowiada reżyser w rozmowie z portalem CGK.

 • Hongkong pełen miłości

  Pięć marcowych wieczorów w kinie studyjnym OKF „Iluzja” - brzmi jak plan idealny. Szczególnie w tych niespokojnych czasach, gdy nie do przecenienia są wszelkie sprawdzone metody na chwilę wytchnienia, oczyszczenie głowy i higienę psychiczną. Warto się skusić, bo chodzi o prawdziwą kinową ucztę, czyli retrospektywę filmów Wong Kar-Waia.

 • Filmy złoto!

  Każdego roku z ciekawością czekam na wyniki „Złotej Piątki”, plebiscytu widzów mojego ulubionego Kina Studyjnego OKF Iluzja. Sama czasem głosuję, czasem nie – ale nie ukrywam, że wybór innych oglądających zawsze porównuję ze swoimi faworytami. Czasami się dziwię, niejeden raz czymś pozytywnym zaskoczę, innym razem wybór jest dla mnie oczywisty – bo film w szerokim tego słowa znaczeniu jest po prostu popularny.

 • Dokument w kinie

  Przyznaję. Lubię oglądać filmy dokumentalne. Dzięki nim poznaję ludzi, świat, wydarzenia, zjawiska takimi, jakimi są - bez słodyczy, bez wygładzeń. Dokumenty czasami rozczulają, czasami złoszczą i budzą bunt, ale przede wszystkim uczą.