SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Film

  • Czerwone maki i sanitariuszka

    ​Przygoda uwierzył, że będzie na planie grał z prawdziwym niedźwiedziem i był tym trochę przestraszony. Tymczasem słynnego Wojtka, towarzysza żołnierzy gen. Andersa, zdobywających Monte Cassino grał pan… z Anglii (siedział w środku i ruszał łapami). Naturalności scenom dodały efekty specjalne.

  • Tam chodzimy „na film”, a nie „do kina”

    ​Zawsze coś się dzieje w częstochowskim OKF-ie. Ostatnio na przykład: rano dzieciaki przychodziły na seanse dla szkół, po nich - całe wycieczki z parafii, by obejrzeć film "Wandei", wieczorem na ekranie szalał słynny skrzypek David Garrett, a pośród tego wszystkiego kręcili się zwykli widzowie.

  • Jubileusz kina nie tylko dla urodzonych 11 marca

    ​Wszyscy urodzeni 11 marca (bez względu na rocznik) tego dnia oglądają filmy w OKF-ie za darmo. Wystarczy, że wybiorą sobie jeden tytuł, zgłoszą się z dokumentem do kasy i dostaną bilet. To jeden ze sposobów na uczczenie 35-lecia częstochowskiego kina.

  • Janosik, komendant, gadżeciarz

    W lipcu minie 50 lat od premiery serialu Jerzego Passendorfera, który zapewnił zbójnicką ekranową nieśmiertelność Markowi Perepeczce. To dobry moment, by opowiedzieć o „Janosiku, jakiego nie znacie”. Zadania podjął się DKF „Rumcajs”, który 5 lutego zorganizował specjalny pokaz filmu dokumentalnego o byłym dyrektorze Teatru im. Adama Mickiewicza.

  • Siedemdziesiątka Wyleżałka

    ​Pochodzący z Częstochowy reżyser właśnie fetował swoje 70. urodziny. Na spotkaniu z kinomanami w DKF-ie nie zabrakło pokazów jego studenckich filmów, wspomnień, anegdot i gości – wśród nich Zbigniewa Zamachowskiego.

  • Życie pisze najciekawsze scenariusze

    ​- Nawet nie wspomnę, ile razy ludzie myśleli, że zwariowałam, kiedy mówiłam, że w moim filmie zagra tresowany kot. Ale zagrał! I to jak! – przyznaje w rozmowie dla CGK reżyserka Maria Magdalena Jeziorowska. Egdar partneruje Andrzejowi Grabowskiemu i Małgorzacie Pieczyńskiej w najnowszym filmie częstochowianki „Wdowiec”. W przyszłym roku będzie można obejrzeć go na ekranach.

  • Igranie z Bergmanem

    We wrześniu studyjne kino OKF rozpoczęło nowy cykl. Retrospektywa filmów jednego z najważniejszych reżyserów światowej kinematografii. „Ingmar Bergman. Bóg Kina” będzie prezentować większość dzieł tego niezwykłego twórcy. Wszystkie zostały odpowiednio zremasterowane, dzięki czemu jeszcze lepiej można doceniać ich estetyczne walory.​

  • Słodziutka żenada

    ​Wakacje to dobry pomysł, żeby zaczerpnąć trochę z przaśności i żenady. Z lekkim dystansem, odrzucając snobizm, spotkać się z czymś nieoczekiwanym, a często nieoczekiwanie głupim. Takie doświadczenie oferuje nam kino - OKF Iluzja, w którym zainaugurowano cykl „Najlepsze z najgorszych”.

  • Moja pierwsza Barbie

    „Barbie” podbija kina na całym świecie, jedni wróżą filmowi Grety Gerwig Oscary, inni nie widzą w tym niczego poza różowym plastikiem, który przyciąga tłumy. Ja plasuję się w dogodnym środku lalkowej burzy.

  • Sen na ekranie

    ​Projekcją dzieła Wojciecha Jerzego Hasa „Sanatorium pod klepsydrą” swój półmetek przekroczył właśnie w OKF Kinie Studyjnym „Iluzja” cykl „Krótka historia polskiego kina”. Co miesiąc, w świątyni dziesiątej muzy, wyświetlane są arcydzieła, które pozostawiły niezatarty ślad w rodzimej kinematografii.