SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Film

 • Tam chodzimy „na film”, a nie „do kina”

  ​Zawsze coś się dzieje w częstochowskim OKF-ie. Ostatnio na przykład: rano dzieciaki przychodziły na seanse dla szkół, po nich - całe wycieczki z parafii, by obejrzeć film "Wandei", wieczorem na ekranie szalał słynny skrzypek David Garrett, a pośród tego wszystkiego kręcili się zwykli widzowie.

 • Jubileusz kina nie tylko dla urodzonych 11 marca

  ​Wszyscy urodzeni 11 marca (bez względu na rocznik) tego dnia oglądają filmy w OKF-ie za darmo. Wystarczy, że wybiorą sobie jeden tytuł, zgłoszą się z dokumentem do kasy i dostaną bilet. To jeden ze sposobów na uczczenie 35-lecia częstochowskiego kina.

 • Janosik, komendant, gadżeciarz

  W lipcu minie 50 lat od premiery serialu Jerzego Passendorfera, który zapewnił zbójnicką ekranową nieśmiertelność Markowi Perepeczce. To dobry moment, by opowiedzieć o „Janosiku, jakiego nie znacie”. Zadania podjął się DKF „Rumcajs”, który 5 lutego zorganizował specjalny pokaz filmu dokumentalnego o byłym dyrektorze Teatru im. Adama Mickiewicza.

 • Siedemdziesiątka Wyleżałka

  ​Pochodzący z Częstochowy reżyser właśnie fetował swoje 70. urodziny. Na spotkaniu z kinomanami w DKF-ie nie zabrakło pokazów jego studenckich filmów, wspomnień, anegdot i gości – wśród nich Zbigniewa Zamachowskiego.

 • Życie pisze najciekawsze scenariusze

  ​- Nawet nie wspomnę, ile razy ludzie myśleli, że zwariowałam, kiedy mówiłam, że w moim filmie zagra tresowany kot. Ale zagrał! I to jak! – przyznaje w rozmowie dla CGK reżyserka Maria Magdalena Jeziorowska. Egdar partneruje Andrzejowi Grabowskiemu i Małgorzacie Pieczyńskiej w najnowszym filmie częstochowianki „Wdowiec”. W przyszłym roku będzie można obejrzeć go na ekranach.

 • Igranie z Bergmanem

  We wrześniu studyjne kino OKF rozpoczęło nowy cykl. Retrospektywa filmów jednego z najważniejszych reżyserów światowej kinematografii. „Ingmar Bergman. Bóg Kina” będzie prezentować większość dzieł tego niezwykłego twórcy. Wszystkie zostały odpowiednio zremasterowane, dzięki czemu jeszcze lepiej można doceniać ich estetyczne walory.​

 • Słodziutka żenada

  ​Wakacje to dobry pomysł, żeby zaczerpnąć trochę z przaśności i żenady. Z lekkim dystansem, odrzucając snobizm, spotkać się z czymś nieoczekiwanym, a często nieoczekiwanie głupim. Takie doświadczenie oferuje nam kino - OKF Iluzja, w którym zainaugurowano cykl „Najlepsze z najgorszych”.

 • Moja pierwsza Barbie

  „Barbie” podbija kina na całym świecie, jedni wróżą filmowi Grety Gerwig Oscary, inni nie widzą w tym niczego poza różowym plastikiem, który przyciąga tłumy. Ja plasuję się w dogodnym środku lalkowej burzy.

 • Sen na ekranie

  ​Projekcją dzieła Wojciecha Jerzego Hasa „Sanatorium pod klepsydrą” swój półmetek przekroczył właśnie w OKF Kinie Studyjnym „Iluzja” cykl „Krótka historia polskiego kina”. Co miesiąc, w świątyni dziesiątej muzy, wyświetlane są arcydzieła, które pozostawiły niezatarty ślad w rodzimej kinematografii.

 • Trudne początki kina. Braci Krzemińskich droga do Częstochowy

  16 czerwca, w samo południe w częstochowskich Alejach zostanie odsłonięta tablica poświęcona Antoniemu Krzemińskiemu który - razem ze starszym bratem Władysławem - zapisał się w historii, jako prekursor polskiej kinematografii. Z tej okazji przypominamy drogę, którą przebyli wizjonerzy, zanim otworzyli legendarne kino Odeon.