Fotografia
Te zdjęcia mają klimat!
22 listopada już po raz 17. spotkaliśmy się na „Klimatach Częstochowy”, by zobaczyć, które spośród 840 nadesłanych na konkurs zdjęć najbardziej zasłużyły na nagrody, wyróżnienia i udział w wystawie.
Ego sum qui sum
„Mirror & Katharsis” to tytuł najnowszej wystawy fotograficznej Joanny Walasek, którą do końca lipca możemy oglądać w Galerii 4Arte. Tematem ekspozycji częstochowianki jest kobiecy akt.
Powidoki Jacentego Dędka
Katarzyna Dędek mówi, że jej mąż pracuje nad tematami w sposób totalny. Z częstochowskim fotografem, Jacentym Dędkiem, autorem projektu „42-200”, poświęconego Częstochowie rozmawia Sławek Domański.
Fotografie, którym warto poświęcić więcej niż moment
Do 18 stycznia w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” można oglądać najlepsze spośród blisko 3 tys. zdjęć, które zgłoszono do udziału w konkursie Fujifilm Moment Street Photo Awards.
Jaki klimat ma Częstochowa?
Wiece solidarności z walczącą Ukrainą, Jasna Góra, podziemia dworca kolejowego, sportowe emocje, częstochowskie Aleje... Takie kadry trafiły na pokonkursową wystawę podsumowującą 15. edycję „Klimatów Częstochowy”. Można ją oglądać do 29 stycznia.
Fotokreacje
„Cyberfoto” wyróżnia się na tle innych konkursów fotograficznych, głównie reporterskich. Tam decyduje moment, refleks, bycie tu i teraz. Jeśli chodzi o cyfrową fotokreację, nagrodzone prace stanowią raczej wypadkową wielu refleksji. Choć w obu przypadkach liczy się zmysł i to fotograficzne „oko”.
W pracowni fotograficznej Pawła Romana
Wizyta w pracowni Pawła Romana to podróż w czasie do fundamentów fotografii. I nie chodzi tylko o to, że metoda, jaką Paweł Roman się posługuje, ma ponad sto lat (fotografie na szkle w technice mokrego kolodionu), bo wyobrażam sobie, że we współczesnym świecie można by nawet zrobić z niej mechaniczny show biznes, oparty na sentymencie do wszystkiego, co retro. Paweł Roman zamiast tego robi magię.
Portretowy kronikarz miasta
„Portret ma być pochwałą duszy, intelektu, pochwałą człowieka w człowieku” – mówi Piotr Dłubak. Ideę tę doskonale oddają fotografie, które trafiły na łamy jego albumu „Mgnienie”.
Historie uliczne
Na początku dajmy się „przygnieść” statystyce: na trzecią edycję konkursu Fujifilm Moment Street Photo Awards 445 fotografek i fotografów, z 43 krajów, nadesłało 2117 zdjęć. Częstochowski Moment coraz mocniej zaznacza się wśród prestiżowych konkursów fotograficznych. Ale zapewniam Was, że nie jest to frajda wyłącznie dla specjalistów, czy wyrafinowanych smakoszy właściwej kompozycji kadru i natężenia światła. Fotografia uliczna ma bowiem tę zaletę, że opowiada niezwykłe historie i potrafi oczarować każdego.