SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Fotografia

 • Ego sum qui sum

  ​„Mirror & Katharsis” to tytuł najnowszej wystawy fotograficznej Joanny Walasek, którą do końca lipca możemy oglądać w Galerii 4Arte. Tematem ekspozycji częstochowianki jest kobiecy akt.

 • Powidoki Jacentego Dędka

  Katarzyna Dędek mówi, że jej mąż pracuje nad tematami w sposób totalny. Z częstochowskim fotografem, Jacentym Dędkiem, autorem projektu „42-200”, poświęconego Częstochowie rozmawia Sławek Domański.​

 • Fotografie, którym warto poświęcić więcej niż moment

  ​Do 18 stycznia w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” można oglądać najlepsze spośród blisko 3 tys. zdjęć, które zgłoszono do udziału w konkursie Fujifilm Moment Street Photo Awards.

 • Jaki klimat ma Częstochowa?

  Wiece solidarności z walczącą Ukrainą, Jasna Góra, podziemia dworca kolejowego, sportowe emocje, częstochowskie Aleje... Takie kadry trafiły na pokonkursową wystawę podsumowującą 15. edycję „Klimatów Częstochowy”. Można ją oglądać do 29 stycznia.

 • Fotokreacje

  ​„Cyberfoto” wyróżnia się na tle innych konkursów fotograficznych, głównie reporterskich. Tam decyduje moment, refleks, bycie tu i teraz. Jeśli chodzi o cyfrową fotokreację, nagrodzone prace stanowią raczej wypadkową wielu refleksji. Choć w obu przypadkach liczy się zmysł i to fotograficzne „oko”.

 • W pracowni fotograficznej Pawła Romana

  ​Wizyta w pracowni Pawła Romana to podróż w czasie do fundamentów fotografii. I nie chodzi tylko o to, że metoda, jaką Paweł Roman się posługuje, ma ponad sto lat (fotografie na szkle w technice mokrego kolodionu), bo wyobrażam sobie, że we współczesnym świecie można by nawet zrobić z niej mechaniczny show biznes, oparty na sentymencie do wszystkiego, co retro. Paweł Roman zamiast tego robi magię.

 • Portretowy kronikarz miasta

  ​„Portret ma być pochwałą duszy, intelektu, pochwałą człowieka w człowieku” – mówi Piotr Dłubak. Ideę tę doskonale oddają fotografie, które trafiły na łamy jego albumu „Mgnienie”.

 • Historie uliczne

  Na początku dajmy się „przygnieść” statystyce: na trzecią edycję konkursu Fujifilm Moment Street Photo Awards 445 fotografek i fotografów, z 43 krajów, nadesłało 2117 zdjęć. Częstochowski Moment coraz mocniej zaznacza się wśród prestiżowych konkursów fotograficznych. Ale zapewniam Was, że nie jest to frajda wyłącznie dla specjalistów, czy wyrafinowanych smakoszy właściwej kompozycji kadru i natężenia światła. Fotografia uliczna ma bowiem tę zaletę, że opowiada niezwykłe historie i potrafi oczarować każdego.