Literatura
Historia braku nadziei na lepsze i pogłębiającej się erozji miejsc
Wyjątkowo ciepły piątkowy wieczór, 10 marca zachęcał, by ruszyć w miasto. W Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” odbywał się właśnie spotkanie autorskie z Magdaleną Okraską, promującą swoją ostatnią książkę „Nie ma i nie będzie”. Już wcześniej planując udział w spotkaniu, zacząłem czytać niniejszy tom – więc, mimo że lekko spóźniony czułem się przygotowany na odbiór tematu.
Lucja Słotka. Kobieta, która potrafi wszystko
Marta Guzowska i Leszek Talko razem studiowali. Nie byle co - archeologię. Ich drogi zawodowe się rozeszły, ale przyjaźń pozostała. Po 36 latach znajomości wpadli na to, by coś razem napisać. I tak powstało sześć tomów w jeden rok. Ich bohaterką jest Lucja Słotka - Home Disaster Manager, czyli specjalistka od katastrof wszelakich.
Dorysowywanie biografii. Wrażenia z lektury „Repliki i fikcje” Konrada Ludwickiego
„O Schulzu. Egzystencji, erotyzmie i myśli… Repliki i fikcje” łączy dar imaginacji z doskonałą znajomością tematu. Dzięki temu udało się ukazać autora „Sklepów Cynamonowych” w całej złożoności: wycofanego, pełnego natręctw i dziwactw.
Nie tylko o Schulzu…
Twórczość Brunona Schulza Konrad Ludwicki czyta nie z estymą, a z empatią. Twórcę „Sklepów cynamonowych” nazywa jednym ze swoich literackich mentorów, choć adoruje go w sposób dość krytyczny. W rozmowie opowiada nie tylko o książce „O Schulzu. Egzystencji, erotyzmie i myśli… Repliki i fikcje”, która niedawno ukazała się na rynku.
Bardzo wielu, bardzo dobrych książek nie doczytałem do końca…
Na pokładzie transatlantyku spotykają się m.in. genialni szachiści i ekscentryczny pisarz Witold Gombrowicz. W luksusowych wnętrzach nie brakuje tajemnic, intryg i kryminalnego wątku. O pracy nad „Półmistrzem” Mariusz Czubaj opowiedział podczas piątkowego spotkania w Hotelu Arche. Nie zdradził jednak tego, „kto zabił”.
Czy rzeczywiście kartkowanie rąk nie brudzi?
W lutym zadebiutował podcast „Kartkowanie” Roberta Jasiaka. Premiera nowego przedsięwzięcia, sygnowanego przez „Wspieraj Kulturę”, odbyła się w Klubokawiarni Bank. Prowadzący spotkanie Rudanacja zadał słynne już pytanie: Jaki jest Twój ulubiony bohater literacki?
Traumy konserwowane w tajemnicy
W piątek, 20 stycznia w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” odbyło się spotkanie autorskie z Rafałem Hetmanem. Autor dwóch reportaży: „Izbica, Izbica” oraz „Las zbliża się powoli” podnosi trudne i bolesne tematy sprzed osiemdziesięciu lat.
Matronki, czyli opowieści rodowe
„Kręć się, kręć wrzeciono, Wić się tobie wić! Ta pamięta lepiej, Czyja dłuższa nić!” - powyższa fraza z najpopularniejszej chyba pieśni Stanisława Moniuszki nie przypadkiem patronuje temu tekstowi. Metaforyczne nici łączą bowiem bohaterki najnowszej książki Katarzyny Zwolskiej-Płusy „Prząśniczki”, która już za chwilę ukaże się nakładem wydawnictwa Anagram.
Poezja jest najważniejsza, bo...
"Poezja jest najważniejsza, bo...". Swojej odpowiedzi na to pytanie szukali – przy okazji drugiej edycji Festiwalu Poezja Jest Najważniejsza, która odbyła się w Częstochowie w dniach 16-20 listopada – poeci i poetki, ale też osoby związane z literaturą na różne sposoby.
Trzeba dużo czytać, mało pisać
Spotkaniem z Kariną Caban, dedykowanym jej debiutanckiej książce poetyckiej „Dużo drobnych”, rozpoczęła się druga edycja Festiwalu Poezja Jest Najważniejsza.