Historia
Spotkania z przeszłością
Wiecie, że w Ratuszu można zobaczyć kieł mamuta i czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego? Taką możliwość stwarza otwarta hucznie w listopadzie nowa wystawa stała „Częstochowa – spojrzenie w przeszłość”. Ta zmiana to najlepszy prezent, jaki Muzeum Częstochowie mogło wymarzyć sobie na inaugurację obchodów 120-lecia działalności.
Człowiek roku 1932 - Ludomir Nieprzecki
Był przemysłowcem, radnym miasta Częstochowy, ławnikiem Magistratu, działaczem patriotycznym, społecznym i dobroczynnym, przewodniczącym Komitetu Obrony Śląska. W roku 1932 został przewodniczącym oddziału częstochowskiego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.
Częstochowa – spojrzenie w przeszłość
Otwarciem nowej wystawy stałej, prezentującej historię miasta i regionu od pradziejów do II rozbioru Polski, Muzeum Częstochowskie zainauguruje obchody 120-lecia działalności.
Człowiek roku 1964 – Jerzy Kulej
Był pięściarzem, wielokrotnym reprezentantem Polski w boksie, nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem kadry młodzieżowej Polski, kapitanem Milicji Obywatelskiej, menedżerem boksu, działaczem sportowym, posłem na Sejm. W roku 1964 zdobył złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Tokio.
Człowiek roku 1946 – Józef Ślusarski
Był działaczem harcerskim i sportowym, dokumentował fotograficznie życie Harcerskiego Hufca Męskiego w Częstochowie, a także życie społeczne w Częstochowie. W 1946 r. Józef Ślusarski został prezesem Harcerskiego Klubu Sportowego „Żubr”.
Hitlerowsko-polska harmonia
Od napaści Niemiec na Polskę 85 lat temu zaczęła się II wojna światowa. Jakie były jej pierwsze dni w Częstochowie?
Człowiek roku 1934 - Ryszard Juliusz Schmidt
Był działaczem niepodległościowym – członkiem Polskiej Organizacji Skautowej, później Polskiej Organizacji Wojskowej. Jako żołnierz Wojska Polskiego walczył w wojnie z Rosją bolszewicką. Należał do związków kombatanckich Związku Strzeleckiego i Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny. Od 1934 r. Ryszard Juliusz Schmidt (Szmidt) zasiadał w Radzie Miejskiej w Częstochowie. Był współzałożycielem, a od r. 1934 przewodniczącym oddziału częstochowskiego Związku Peowiaków.
Ostatnie wakacje przed wojną [CZĘŚĆ CZWARTA]
Jeszcze raz wróćmy do wydarzeń sprzed 110 lat. 28 lipca 1914 r. Austria wypowiedziała wojnę Serbii, dając początek I wojnie światowej. I co dalej?
Ostatnie wakacje przed wojną [CZĘŚĆ TRZECIA]
Pielgrzymki do Częstochowy to nie było nic nowego. W lipcu 110 lat temu też nie. Inne nowinki w naszym mieście opisywała prasa: prawdziwy teatr, ogród botaniczny, łaźnia i mleczarnia „pasterelizująca” mleko.
Ostatnie wakacje przed wojną [CZĘŚĆ DRUGA]
Lipiec 110 lat temu w Częstochowie był burzowy i burzliwy. Prasa zanotowała większy niż we wcześniejszych latach urodzaj na spadające z nieba... samoloty. Policja też miała co robić.