SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Cykle CGK - kategorie

Cykle CGK:

Poezja jest najważniejsza, bo...

"Poezja jest najważniejsza, bo...". Swojej odpowiedzi na to pytanie szukali – przy okazji drugiej edycji Festiwalu Poezja Jest Najważniejsza, która odbyła się w Częstochowie w dniach 16-20 listopada – poeci i poetki, ale też osoby związane z literaturą na różne sposoby.

Imponujące improwizacje

Jedno jest pewne: żeby to zrozumieć, trzeba to zobaczyć i przeżyć. Dlatego warto zajrzeć do kawiarni Alternatywa 21 w najbliższą sobotę o godzinie 19.00.

Konkurs im. Poświatowskiej skradła Osiecka. W dodatku po męsku

​Listopad w roku 55. rocznicy śmierci Haliny Poświatowskiej zdominowała 43. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego noszącego jej imię. Najmocniejszym chyba punktem tegorocznego wydarzenia był recital Marcina Januszkiewicza - „Osiecka po męsku”.

Człowiek roku 1929 - Dorota Hassenfeld

Kolejna odsłona cyklu "Historyczny Człowiek Roku". Tym razem opowiadamy o Dorocie Hassenfeld.

Jestem po prostu malarką…

Bohaterką listopadowego herstorycznego portretu jest Beata Bebel-Karankiewicz.

„Nasi” w „Bejbis”: Honzatko, Hutyra, Półtorak

​Na ekranie Cinema City Wolność nadal można oglądać film „Bejbis” w reżyserii Andrzeja Saramonowicza. Od piątku, 4 listopada na seanse zapraszać będzie także Kino Studyjne OKF „Iluzja”. Obsadę filmu współtworzą aktorzy Teatru im. Adama Mickiewicza: Marta Honzatko, Adam Hutyra i Maciej Półtorak. W rozmowie dla portalu CGK opowiadają o powstawaniu tej produkcji.

Kilka słów o Adamie...

„Adam nas spajał, rozładowywał atmosferę, łagodził konflikty, był głosem rozsądku i spokoju. (…) Rozsądny, silny, opanowany, mądry, elastyczny, optymista, zawsze panował nad emocjami, nie dawał się wyprowadzić z równowagi. Nie krzyczał, rozwiązywał konflikty, zamiast je napędzać”. 7 listopada miną dwa miesiące od niespodziewanej śmierci Adama Florczyka, wieloletniego redaktora miejskiego miesięcznika „Co, gdzie, kiedy” i portalu cgk.czestochowa.pl.

Rozmowa z Robertem Jasiakiem, dyrektorem OPK „Gaude Mater”

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” od wielu lat jest jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie Częstochowy. Dzieje się tam dużo, intensywnie i bardzo różnorodnie. Z Robertem Jasiakiem, dyrektorem OPK, rozmawiamy o najważniejszych obszarach działań tej instytucji, największych sukcesach i wyzwaniach oraz o aspektach, w których kultura „off-line” ma przewagę nad kulturą „on-line”.​

Taniec – Pamięć – Ciało – Miasto

Jesteśmy dopiero na półmetku roku, a ja mam już bardzo mocnego kandydata do nagrody w kategorii najciekawszego i najbardziej intrygującego wydarzenia kulturalnego sezonu. Festiwal Tańca Współczesnego „Pamięć Miasta” pojawił się w Częstochowie trochę z zaskoczenia, ale zaliczył przy tym prawdziwe wejście smoka. Pokazał taniec jako język uniwersalny i niezwykle pojemny. Język uwikłany zarówno w kontekst historyczny, jak i naszą współczesną codzienność.

Weekendowe turlanie

​​Zacznę banałem: gry planszowe od wielu lat przeżywają swój renesans. Po chwilowym zachwyceniu się elektroniczną rozrywką, wiele osób zrozumiało, że zamiast grać samemu w ciemnym pokoju w Tomb Raider, mogą iść jednak na tego Sylwestra i pobawić się wspólnie ze znajomymi w świecie gier analogowych, gdzie skala wyboru i rozmach wydawniczy często oszałamiają. Oprócz rozruszania szarych komórek, ważny jest tu aspekt społeczny. Człowiek może poznawać nowych ludzi, a nic tak nie dodaje rumieńców rywalizacji, jak siedzenie przy planszy twarzą w twarz. Myślę, że po pandemicznych latach jest to doświadczenie, które możemy docenić o wiele bardziej niż kiedyś.

Fotokreacje

​„Cyberfoto” wyróżnia się na tle innych konkursów fotograficznych, głównie reporterskich. Tam decyduje moment, refleks, bycie tu i teraz. Jeśli chodzi o cyfrową fotokreację, nagrodzone prace stanowią raczej wypadkową wielu refleksji. Choć w obu przypadkach liczy się zmysł i to fotograficzne „oko”.

Skarby Rakowa

Na tę wycieczkę po mieście nawet mieszkańcy Częstochowy będą mogli wybrać się pociągiem! Zupełnie na poważnie zachęcam, aby zapytać nasze pociechy, czy nie miałyby ochoty przejechać się pociągiem z Dworca Głównego. Gdyby jeszcze same kupiły bilet, to już byłby pierwszy poważny krok do rozpoczęcia przygody z samodzielnie organizowanymi podróżami. Tę wyprawę zaczynamy na dworcu kolejowym Raków. Warto to miejsce zapamiętać, bowiem może kiedyś skorzystamy z pieszego Szlaku Olsztyńskiego koloru żółtego, który ma swój początek po wschodniej stronie dworca. Nasze cele natomiast znajdują się po zachodniej stronie torów kolejowych.