SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Cykle CGK - kategorie

Cykle CGK:

Spóźniony pean

To miało być podsumowanie roku, ale wyszło „popopodsumowanie”. Przespałem ten styczeń – przyznaję się. Zaczepię zatem jeszcze o 2022 rok, ale wchodząc już mocno w ten 2023, który wciąż brzmi dziwacznie i nieznajomo.

Traumy konserwowane w tajemnicy

​W piątek, 20 stycznia w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” odbyło się spotkanie autorskie z Rafałem Hetmanem. Autor dwóch reportaży: „Izbica, Izbica” oraz „Las zbliża się powoli” podnosi trudne i bolesne tematy sprzed osiemdziesięciu lat.

W sklepie z zabawkami…

29 stycznia minęła czwarta rocznica śmierci Małgorzaty „Balbiny” Sętowskiej, której postać chciałabym dziś przypomnieć. Sętowską trudno określić jednym słowem. Autorka książeczek dla dzieci. Malarka. Pedagożka. Społeczniczka.

Po raz 31. i do końca świata...

Niedziela, 29 stycznia będzie miała symbol czerwonego serduszka. Nie jedno, a wiele ich zagra w jedynej takiej na świecie Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. 31. Finał odbędzie się również w Częstochowie. Tu rytm będzie rozbujany, bo tuż przed „Światełkiem do Nieba” zagra Habakuk.

Każdej roli ofiarowuję coś z siebie

​Na częstochowskiej scenie był Panem Młodym z „Wesela”, Gustawem ze „Ślubów panieńskich” czy Cliffem Lewisem z „Miłości i gniewu”. Wygłaszał monodram „Pamiętnik wariata”, wystąpił nawet jako… Sakramencki Kazek-król rock’n’rolla i Potwór Liściożerca. W sobotę, 28 stycznia Antoni Rot świętować będzie 35-lecie pracy artystycznej.

Człowiek roku 1896 – Władysław Wrześniowski

Chirurg, działacz społeczny i samorządowy - Władysław Wrześniowski - Człowiek Roku 1896.

Nieśmiertelny, rockowy kosmita

Rockman, aktor, malarz, multiinstrumentalista, outsider, innowator, performer... David Robert Jones miał wiele wcieleń. Jednym z nich był David Bowie. Genialnemu artyście poświęcono nieszablonowy dokument „Moonage Daydream”. Na ekranie „Iluzji” mogliśmy go obejrzeć m.in. podczas pokazu specjalnego, poprzedzonego prelekcją Piotra Metza.​​

Fotografie, którym warto poświęcić więcej niż moment

​Do 18 stycznia w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” można oglądać najlepsze spośród blisko 3 tys. zdjęć, które zgłoszono do udziału w konkursie Fujifilm Moment Street Photo Awards.

„Sztuka Dobra”. Razem zrobiliśmy coś niesamowitego!

​Charytatywna aukcja dzieł sztuki na rzecz najbliższych Adama Florczyka „Sztuka Dobra” już za nami. Piątek, 16 grudnia zapamiętamy na zawsze. W sali Ośrodka Kultury Filmowej – Kina Studyjnego „Iluzja” wydarzyły się rzeczy wielkie. To był wieczór tytułowego dobra, pełen wzruszeń, emocji i refleksji.

Rozmowa z Robertem Jasiakiem, dyrektorem OPK „Gaude Mater”

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” od wielu lat jest jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie Częstochowy. Dzieje się tam dużo, intensywnie i bardzo różnorodnie. Z Robertem Jasiakiem, dyrektorem OPK, rozmawiamy o najważniejszych obszarach działań tej instytucji, największych sukcesach i wyzwaniach oraz o aspektach, w których kultura „off-line” ma przewagę nad kulturą „on-line”.​

Taniec – Pamięć – Ciało – Miasto

Jesteśmy dopiero na półmetku roku, a ja mam już bardzo mocnego kandydata do nagrody w kategorii najciekawszego i najbardziej intrygującego wydarzenia kulturalnego sezonu. Festiwal Tańca Współczesnego „Pamięć Miasta” pojawił się w Częstochowie trochę z zaskoczenia, ale zaliczył przy tym prawdziwe wejście smoka. Pokazał taniec jako język uniwersalny i niezwykle pojemny. Język uwikłany zarówno w kontekst historyczny, jak i naszą współczesną codzienność.

Skarby Rakowa

Na tę wycieczkę po mieście nawet mieszkańcy Częstochowy będą mogli wybrać się pociągiem! Zupełnie na poważnie zachęcam, aby zapytać nasze pociechy, czy nie miałyby ochoty przejechać się pociągiem z Dworca Głównego. Gdyby jeszcze same kupiły bilet, to już byłby pierwszy poważny krok do rozpoczęcia przygody z samodzielnie organizowanymi podróżami. Tę wyprawę zaczynamy na dworcu kolejowym Raków. Warto to miejsce zapamiętać, bowiem może kiedyś skorzystamy z pieszego Szlaku Olsztyńskiego koloru żółtego, który ma swój początek po wschodniej stronie dworca. Nasze cele natomiast znajdują się po zachodniej stronie torów kolejowych.