SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Cykle CGK - kategorie

Cykle CGK:

Turlanie przygód

​W przyciemnionym pokoju, przy stole siedzi kilka postaci. Pochylają się nad porozrzucanymi wśród rozstawionych świec arkuszami papieru i żywo dyskutują. Na twarzach widać ekscytację, a co chwila słychać odgłos turlających się kości, jęki zawodu lub okrzyki triumfu. Właśnie grupa śmiałków, pod przewodnictwem Mistrza Gry, przeżywa kolejne przygody w grze fabularnej.

„Seks” z listą rezerwową

Walentynkowa premiera częstochowskiego teatru bije rekordy popularności. By obejrzeć „Seks dla opornych” widzowie zapisują się na długiej liście rezerwowej. Kto upoluje miejsca, na pewno tej przygody nie pożałuje.

45 martwych natur w fotografii

W Miejskiej Galerii Sztuki podsumowano jubileuszowy Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii”. Wernisaż cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a kto się na niego nie załapał, ma okazję nadrobić zaległości. Fotografie czekają do 7 kwietnia.

Bądź moim natchnieniem

Bądź moim natchnieniem - pod takim tytułem świętowano Walentynki w Filharmonii Częstochowskiej. Przeboje, w wykonaniu Patrycji i Jacka Kotlarskich pochodziły z repertuaru m.in. Andrzeja Zauchy (tytułowy), Zbigniewa Wodeckiego, Krystyny Prońko, Grzegorza Ciechowskiego i Bogusława Meca.

Człowiek roku 1881 - Jan Grosman

​Był przemysłowcem, działaczem społecznym i kulturalnym, kolekcjonerem sztuki. W roku 1881 w Częstochowie utworzył (wraz z bratem Stanisławem) fabrykę guzików – największy tego typu zakład w Królestwie Polskim.

Janosik, komendant, gadżeciarz

W lipcu minie 50 lat od premiery serialu Jerzego Passendorfera, który zapewnił zbójnicką ekranową nieśmiertelność Markowi Perepeczce. To dobry moment, by opowiedzieć o „Janosiku, jakiego nie znacie”. Zadania podjął się DKF „Rumcajs”, który 5 lutego zorganizował specjalny pokaz filmu dokumentalnego o byłym dyrektorze Teatru im. Adama Mickiewicza.

Pomimo grafomanii, wyszło chyba całkiem znośnie

​31 stycznia Kuba Bociąga skończył 43 lata. Połowę życia spędził w podróży, na liczniku ma już ponad 100 krajów. W swojej dwutomowej książce opowiada m.in. o kąpieli w Toi Toiu, łosiach na Alasce i uwięzieniu w budce z frytkami.

Właściwie mógłbym siedzieć i nie kończyć tych obrazów

​Adam Patrzyk pracuje nad obrazami miesiącami, żartuje, że nie oszczędza na farbach. Nie ukrywa, że cały czas się uczy i ciągle zastanawia jak np. malować zieleń (bo drzewa od liceum wychodzą mu jakieś czerwone). Jego prace (w tym te wielkoformatowe) do 11 lutego prezentowane są w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego. O „Poza realnością” w rozmowie dla portalu CGK opowiadają autor i kuratorka ekspozycji Katarzyna Sucharkiewicz.

Historie opowiedziane ruchem

W sierpniu z dużym entuzjazmem zapowiadałam II edycję Festiwalu Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”, a teraz mam okazję podsumować, czy moje nadzieje się spełniły. Jak zatem wypadł tydzień imprez festiwalowych w Częstochowie?

Czytelnia Adama: Prosto z piekła

​Komiks Alana Moore’a liczy prawie 600 stron. Po jego przeczytaniu Adam Florczyk nie miał wątpliwości: „Prosto z piekła” to dzieło wybitne. To również ósma pozycja w tej wyjątkowej Czytelni.

Paganini kaca, siekana pietruszka i weselne szlagiery

Podczas sierpniowego występu Kabaretu Hrabi robienie zdjęć i nagrywanie było zabronione. Dozwolone było jedynie robienie notatek. Pisanie po ciemku ma pewne minusy, więc nie jestem pewna czy kochany z weselnej pieśni jechał spychaczem, czy może traktorem i co dokładnie pewna Grażyna robiła na drabinie. Na pewne nieścisłości warto przymknąć oko. Zresztą Hrabi wszystkim zaleca naukę życiowego dystansu.

eFKA po sąsiedzku

Choć piątkowy ranek był deszczowy, festiwalowa eFKA przegoniła chmury, zapewniając sobie upalną pogodę, dobrą frekwencję i pozytywną energię. Widać, że impreza już na dobre zakorzeniła się na ul. Mielczarskiego.

Tajemnice i damy

Poprzednie bohaterki tego cyklu to przede wszystkim malarki i dlatego tym razem chciałabym przypomnieć o pisarce, która choć sporo czasu spędziła w Poznaniu i Warszawie, to dorastała i kształtowała swój warsztat oraz pasje właśnie w naszym mieście.

Ego sum qui sum

​„Mirror & Katharsis” to tytuł najnowszej wystawy fotograficznej Joanny Walasek, którą do końca lipca możemy oglądać w Galerii 4Arte. Tematem ekspozycji częstochowianki jest kobiecy akt.

Skarby Rakowa

Na tę wycieczkę po mieście nawet mieszkańcy Częstochowy będą mogli wybrać się pociągiem! Zupełnie na poważnie zachęcam, aby zapytać nasze pociechy, czy nie miałyby ochoty przejechać się pociągiem z Dworca Głównego. Gdyby jeszcze same kupiły bilet, to już byłby pierwszy poważny krok do rozpoczęcia przygody z samodzielnie organizowanymi podróżami. Tę wyprawę zaczynamy na dworcu kolejowym Raków. Warto to miejsce zapamiętać, bowiem może kiedyś skorzystamy z pieszego Szlaku Olsztyńskiego koloru żółtego, który ma swój początek po wschodniej stronie dworca. Nasze cele natomiast znajdują się po zachodniej stronie torów kolejowych.