Cykle CGK - kategorie
- Autorzy
- Kategorie
Gdy skarpetka wybiera wolność…
„Niesamowite przygody skarpetek” to najnowsza propozycja Teatru im. Adama Mickiewicza. Przygotowano ją oczywiście dla najmłodszych, ale z tą opowieścią identyfikował będzie się każdy, komu skarpetki dały z prania nogę.
Dobry tłumacz musi wniknąć w duszę autora
Ta pasja zaczęła się od telefonicznej rozmowy z włoską koleżanką cioci. Dziś częstochowianka Magdalena Ryder ma na koncie przekład dwóch książek. Najnowsza „Frankenstein z Neapolu. Na tropie tajemnicy Percy’ego i Mary Shelleyów” niedawno się ukazała. W rozmowie dla CGK tłumaczka opowiada m.in. o tym, jak nie przywłaszczyć sobie za bardzo tekstu autora i nie zatracić jego charakteru, myśli i stylu.
573 lata w 50 minut
„Częstochowa 1220-1793” to pierwszy w mieście film wyprodukowany przy użyciu sztucznej inteligencji. 573 lata zamknięto w 50-minutowej opowieści. Premiera już 9 grudnia o godz. 18.00 w Klubie Politechnik. O wyjątkowym przedsięwzięciu opowiadają Krzysztof Kasprzak oraz Robert i Mateusz Nawrotowie.
Suntochowa w Zwiastunie
To teatr czy ratusz, Pałacyk Brassów czy Hantkego? Do takich zgadywanek zachęca wystawa „Suntochowa. Częstochowa. Solarigrafie”. Ponad 50 prac wykonanych w technice solarigrafii do 22 grudnia prezentuje tam częstochowianin Piotr Cieślak. Kto zgadnie wszystkie miejsca, może liczyć podobno na odbitkę.
I Love You
Bilety na ten koncert wyprzedały się do ostatniej sztuki. Klub Stacherczak wypełnił się fanami T.Love. Nic w tym dziwnego, „Kinga” czy „IV LO” śpiewają w Częstochowie kolejne już pokolenia.
Spotkania z przeszłością
Wiecie, że w Ratuszu można zobaczyć kieł mamuta i czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego? Taką możliwość stwarza otwarta hucznie w listopadzie nowa wystawa stała „Częstochowa – spojrzenie w przeszłość”. Ta zmiana to najlepszy prezent, jaki Muzeum Częstochowie mogło wymarzyć sobie na inaugurację obchodów 120-lecia działalności.
Te zdjęcia mają klimat!
22 listopada już po raz 17. spotkaliśmy się na „Klimatach Częstochowy”, by zobaczyć, które spośród 840 nadesłanych na konkurs zdjęć najbardziej zasłużyły na nagrody, wyróżnienia i udział w wystawie.
By zjednoczyć fanów fantastyki
Z edycji na edycję Częstochowski Dzień Fantastyki nabiera coraz większego rozpędu. Najbliższa, dziewiąta odsłona, która odbędzie się 23 listopada w lokalu Lucky Saloon, będzie okazją do spotkania z takimi autorami jak Istvan Vizvary i Anna Kańtoch. Co jeszcze zaplanowano? Opowiada o tym jeden z organizatorów imprezy – Alex Czichos – animator kultury, DJ, nauczyciel akademicki.
Mamy kolejny mural, „Kobyłkę” przy filharmonii
Rok po śmierci częstochowskiego malarza Jarosława Kobyłkiewicza powstał w mieście mural poświęcony temu artyście. To praca młodego twórcy Łukasza Włodarczyka. Zainspirował go ostatni autoportret „Kobiego”.
Finalne In-struna-lności
Finał tegorocznego Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana odbył się z przytupem. I myślę, że nie jednym, bo występ Adama Bałdycha z zespołem i towarzystwem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej, widocznie poruszał niejedną stopą wśród publiczności.
Przeszłość w dużym stopniu stanowi o nas
- Nie jest to tylko przegląd najnowszych trendów i ostatnich premier, ale wpisuje się w tkankę miasta, w jego tożsamość. W sumie chciałabym, aby nawet jeszcze bardziej w nią wrósł i widzę kilka takich przestrzeni do zaanektowania – tak mówi o Festiwalu Tańca Współczesnego „Pamięć miasta” jego kuratorka, częstochowianka Anna Królica. W rozmowie dla CGK wraca wspomnieniami do swojego rodzinnego domu.
Czytelnia Komiksów
Datę 7 września 2022 r. jako redakcja CGK zapamiętamy na zawsze. Tego dnia odszedł nasz kolega Adam Florczyk. Minęła druga rocznica jego śmierci, a my nie znajdujemy lepszego sposobu na to, by opowiedzieć o tym, ile Adam zrobił dla częstochowskiej kultury, promocji czytelnictwa, popkultury, czy wspierania artystycznych inicjatyw niż zachęcenie do tego, byście zajrzeli do Czytelni Komiksów.
Maciej Stuhr, stand-up i Wikinda
Niedawno na Netflixie zadebiutowała komedia „Spadek” z Maciejem Stuhrem w jednej z głównych ról. Opowieść o walce o fortunę pozostawioną przez ekscentrycznego wynalazcę (porównywana do amerykańskiego hitu „Na noże”), dzieli krytyków i publiczność. Przyznam, że filmu jeszcze nie obejrzałam i nie wiem, czy warto, za to wiem bankowo, że gdy tylko przeczytacie, że do Częstochowy powraca stand-up Stuhra, bilety możecie kupować w ciemno.
Jezus z Filipin, rozkalibrowany aparat intelektualny i inne opowieści
Ruben już 34 razy pozwolił się przybić do krzyża. Zawsze w Wielki Piątek. W marcu postanowił zawisnąć kolejny raz, a Przemysław Kossakowski pojechał na Filipiny, by porozmawiać z nim i podjąć – jak sam twierdzi – beznadziejną próbę zrozumienia, jak człowiek może sobie robić coś takiego.
Tajemnice i damy
Poprzednie bohaterki tego cyklu to przede wszystkim malarki i dlatego tym razem chciałabym przypomnieć o pisarce, która choć sporo czasu spędziła w Poznaniu i Warszawie, to dorastała i kształtowała swój warsztat oraz pasje właśnie w naszym mieście.
Skarby Rakowa
Na tę wycieczkę po mieście nawet mieszkańcy Częstochowy będą mogli wybrać się pociągiem! Zupełnie na poważnie zachęcam, aby zapytać nasze pociechy, czy nie miałyby ochoty przejechać się pociągiem z Dworca Głównego. Gdyby jeszcze same kupiły bilet, to już byłby pierwszy poważny krok do rozpoczęcia przygody z samodzielnie organizowanymi podróżami. Tę wyprawę zaczynamy na dworcu kolejowym Raków. Warto to miejsce zapamiętać, bowiem może kiedyś skorzystamy z pieszego Szlaku Olsztyńskiego koloru żółtego, który ma swój początek po wschodniej stronie dworca. Nasze cele natomiast znajdują się po zachodniej stronie torów kolejowych.