SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Kulturoskop

 • koziorozec

  Koziorożec

  Żywiołem tego znaku jest Ziemia. Koziorożec twardo po niej stąpa. Zainteresowane Panny powinny jednak oderwać go nieco od planety, by – trochę zdezorientowany – zdecydował się na zmianę. Świetnym pomysłem będzie już 12 lutego zaciągniecie Koziorożca do Filharmonii Częstochowskiej na Narodowy Balet Gruzji Sukhishvili. Występujących w nim artystów nazywają huraganem na scenie, unikalnym fenomenem, ósmym cudem świata. Warto sprawdzić, czy można wierzyć recenzentom.

  Te jednak Koziorożce, które jakimkolwiek zmianom mówią „nie”, powinny wybrać się na wystawę malarstwa Adeli Wiśniewskiej. Bo pani Adela maluje niezmiennie od ponad pół wieku: pejzaże, portrety, delikatne, kobiece, ale charakterne, obrazy olejne, akwarele, gwasze, a przede wszystkim pastele. Wernisaż jej wystawy – w Miejskiej Galerii Sztuki, 16 lutego.

 • wodnik

  Wodnik

  Zmieniający się wokół świat pozwala na śmiałe snucie wizji, a w tym Wodnik jest nie do pobicia. Zapewne spodoba mu się historia podróży Alicji po krainie sennych wyobrażeń. Już 4 lutego, spektakl „Alicja w Krainie Czarów” w ACK Politechniki Częstochowskiej. Z realizacją wspólnych z Wodnikiem marzeń nie powinny mieć problemu kreatywne Bliźnięta, które podobno mają już kupione bilety.

  Ponieważ Wodniki są przekorne i uparte, a w kontaktach towarzyskich bywają wycofane, to zbliżające się święto zakochanych będzie doskonałym pretekstem do zaproszenia samotnej Wagi lub Strzelca na Koncert walentynkowy „Let’s Fall in Love” w Filharmonii Częstochowskiej, oczywiście 14 lutego. Prezentacja pereł światowych evergreenów, polskich ponadczasowych piosenek w wybitnych, kolorowych, premierowych aranżacjach Leszka Kułakowskiego zapewne przypadnie im do gustu, a może nawet sprawi, że tytuł koncertu przestanie być tylko tytułem.

 • ryby

  Ryby

  Empatyczne z natury Ryby, choć czasem trochę przewrażliwione na swoim punkcie, z początkiem roku mierzą się z odpowiedziami na trudne pytania o przyszłość. Czy wytrwać w związku, a może otworzyć się na nowy? A może pojechać do aśramu na tydzień albo dwa? Zamiast wyjazdu do Indii, może lepiej na chwilę oderwać się od poważnych trosk i wybrać się na koncert Michała Bajora „No, a ja?” w Filharmonii Częstochowskiej, już 5 lutego? Artyście (Bliźnięta) towarzyszyć będą Grupa MoCarta i Chór Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Być może właśnie w budynku przy ul. Wilsona Ryby spotkają swoje przeznaczenie albo chociaż odpowiedź na pytania? Jeśli nie, to przynajmniej będą się dobrze bawić.

  Do alegorycznych przemyśleń przyczyni się też na pewno „Mały Książę. Opowieść. Na spektakl zaprasza 22 lutego Teatr im. Adama Mickiewicza. Pani w kasie zdradziła, że miejsca mają już zarezerwowane cztery Raki i trzy Skorpiony obu płci. Ryby nie powinny się więc ociągać.

 • Znak zodiaku Baran

  Baran

  Wojownicze Barany miały ostatnio pod górkę, ale zmieni się to już w tym miesiącu. Dość kłopotów ze zdrowiem, na horyzoncie nowe wyzwania, a to zawsze mobilizowało Barana do działań. Może w rytm nieśmiertelnych melodii z „Metra”? 25 lutego w Hali Sportowej Częstochowa zobaczymy pasję i entuzjazm, taniec i śpiew, miłość, szaleństwo i młodość, czyli wszystko to, co dodaje Baranom energii. Legendarny musical Studia Buffo, który kończy właśnie 30 lat, przyciągnie zapewne wszystkie znaki, ale Barany niech zwrócą szczególną uwagę na Bliźnięta.

  Barany znane są ze swojego temperamentu i przebojowości, a czasem nawet wybuchowości i gwałtowności. Dla uspokojenia, ale też wysłuchania kilku znakomitych przebojów, powinny znaleźć się 26 lutego w Filharmonii Częstochowskiej na koncercie Kult Akustik. Jest szansa na spotkanie tam niejednego uroczego Lwa, gustującego w temperamentnej rogaciźnie.

 • byk

  Byk

  Byki, których planetą jest Wenus, a żywiołem Ziemia, są najczęściej materialistami, dla których ważne jest poczucie bezpieczeństwa, a więc także praca. Co zrobi Byk, kiedy ją utraci? Na pewno znajdzie nową! Jaką? Może wpadnie na podobny pomysł, jak bohaterowie „Ostrej jazdy” – trochę niebezpieczny, ale jednak z szansą na powodzenie, bowiem postanawiają zrealizować… film erotyczny. 12 lutego spektakl „Ostra jazda” do obejrzenia w Teatrze im. Adama Mickiewicza. Podobno zainteresowana zmianą pracy Panna też się wybiera, więc przedsiębiorcze Byki są mile widziane.

  Byki nie stronią oczywiście od przyjemności, przecież rządzi nimi Wenus. To esteci, dla których piękno i kultura mają znaczenie. Tymczasem na szklanym ekranie trudno w ostatnim czasie dopatrywać się urody. Cała prawda o kłamstwach telewizji w wybuchowej mieszance teatru i kabaretu w spektaklu „Telewizja kłamie” – 10 lutego w ACK Politechniki Częstochowskiej. Będą widzowie wszystkich stacji, Ryby i Koziorożce też.

 • bliznieta

  Bliźnięta

  Towarzyskie i pełne energii Bliźnięta potrzebują silnych bodźców na początek roku. Spacer to za mało, raczej triathlon albo chociaż squash. Pobudzić je do działania powinien też „Testosteron”. By poznać intymne szczegóły, wystarczy 5 lutego pójść do Teatru im. Adama Mickiewicza. Zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem jest już tylko gorzej albo może raczej – ciekawiej. Głównym bohaterem zamieszania jest Kornel, któremu w życiu nie wyszło. Konkretnie – nie wyszło mu małżeństwo.

  Bliźnięta lubią popisywać się wiedzą, a w swoich poglądach nie zawsze są stałe. Czasem to pragmatyzm, czasem faktycznie głęboka analiza. Zapewne spodoba im się spektakl „Ludzie inteligentni” w Filharmonii Częstochowskiej (3 lutego). Choć odkrywczych mądrości tam nie będzie, to zawsze warto pośmiać się z nieudolnych prób poznawania obcych sobie planet, bo przecież mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus... Bliźnięta na widowni powinny oglądać się przede wszystkim za Lwami i Baranami, ale podobno nawet Wodnik może się tym razem sprawdzić.

 • rak

  Rak

  Raki są czułe i troskliwe. Są miłe, chociaż chodzą do tyłu. Tak naprawdę zbyt często żyją przeszłością, wspominają dawnych znajomych, zbierają stare zdjęcia, rozpamiętują niespełnione miłości. Ale z nowym rokiem powinny popatrzeć bardziej w przyszłość. A więc, Raki, rozejrzyjcie się, zwróćcie szczególną uwagę na Skorpiony, Ryby, Koziorożce. Pamiętajcie – żeby mieć wspomnienia, najpierw musi się coś dziać!

  Na początek, by Raków nie deprymować, proponujemy niewinny stand up Waldemara Błaszczyka „Sex w Małym Mieście”? To już 3 lutego w ACK Politechniki Częstochowskiej.

  Z czterech ścian pełnych wspomnień Raki może też wyrwać JAZZtochowa. JAZZ Beatles. Koncert formacji Imienowski Jazz Set, w przytulnych i kameralnych wnętrzach OPK „Gaude Mater” (4 lutego).

 • lew

  Lew

  Lwy mają przekonanie, że są królami zwierząt i nikt im tego tytułu nie odbierze. I bardzo dobrze! Charyzmatyczne, przyciągające do siebie ludzi, jednocześnie pracowite i lubiące rozmach. Życie z królem nie jest zbyt łatwe, ale Barany chętnie podejmą rękawicę, podobnie jak wietrzące w codzienności wygodę Wagi. Prawdopodobnie wzorem do naśladowania dla wielu Lwów była największa gwiazda showbiznesu XX w. – wokalista, aktor, zdobywca Oskara, czyli nieodżałowany Frank Sinatra (Strzelec). Spektakl o nim – „Sinatra 100+” to muzyczna podróż śladami wybitnego artysty, do obejrzenia 11 lutego w Filharmonii Częstochowskiej.
  Wcześniej – 5 lutego – Lwy, te w parach i te wciąż poszukujące, powinny znaleźć się w Kinie Studyjnym OKF „Iluzja” na recitalu Zbigniewa Zamachowskiego (Rak), zatytułowanym „Nastroje we dwoje”. Zapowiada się klimatyczny, karnawałowy wieczór z piosenką…

 • panna

  Panna

  Inteligentne Panny są rozsądne i bardzo logiczne. Raczej plan niż improwizacja. A gdyby tak z żywiołowego pomysłu stworzyć plan? To zadanie dla Panny, ona przewidzi najdrobniejsze szczegóły i dopnie wszystko na ostatni guzik. Dlatego Panny powinny koniecznie zobaczyć spektakl „Goło i wesoło”. To historia kilku bezrobotnych z Tomaszowa Mazowieckiego, którzy wpadają na pomysł, by założyć grupę striptizerów. Pod nazwą „Napalone Nosorożce” planują zrealizować marzenie o wielkiej karierze, która przerwałaby pasmo życiowych porażek. By się przekonać, czy im się uda, trzeba pojawić się 12 lutego w ACK Politechniki Częstochowskiej. Może i inni napaleńcy tam będą? Spod znaku Byka albo Skorpiona?
  Ciekawskie świata Panny powinna też zainteresować druga edycja Częstochowskiego Dnia Fantastyki w Amnesia Caffe Club (18 lutego). Będzie można zagłębić się w Śródziemie, czyli w magiczny świat J. R. R. Tolkiena. A nuż jakiś zodiakalny brat autora „Władcy pierścieni” (Koziorożec) spodoba się na spotkaniu samotnej Pannie?

 • waga

  Waga

  Atrakcyjna i przyjazna Waga zaczęła rok od niewielkich problemów, ale niebawem powinna je mieć już za sobą i złapać swoją ulubioną równowagę. By niejako rozpocząć raz jeszcze, tym razem lepiej i bez kłopotów, Wagi powinny wybrać się 5 lutego do Kina Studyjnego OKF „Iluzja” na retransmitowany koncert „André Rieu w Dublinie. Dobry koncert na Nowy Rok”. Siedząc przed wielkim ekranem, raz jeszcze będzie można zacząć rok 2023 wspólnie z André i jego orkiestrą, przy dźwiękach walczyków, marszy, słynnych operowych i operetkowych arii oraz największych przebojów muzyki popularnej.

  By jeszcze bardziej kameralnie posłuchać muzyki na znakomitym sprzęcie, Wagi powinny znaleźć się 16 lutego w OPK „Gaude Mater” na spotkaniu z cyklu Winylowe i Muzyczne Delicje Zbigniewa Burdy.

  Delicje przyciągają podobno Lwy, a walczyków z Irlandii przyjdą posłuchać Bliźnięta i jeden Wodnik. A nuż to para dla Wagi?

 • skorpion

  Skorpion

  Skorpiony to indywidualiści. Przepadają za własnym towarzystwem, bo przecież nikt im nie dorówna. Ale prawda jest taka, że faktycznie mało kto potrafi, bo Skorpiony są niezwykle kreatywne, nierzadko drzemie w nich także artystyczna dusza. Może się im więc spodobać wizja „Makbeta”, stworzona na deskach częstochowskiego teatru przez André Hübner-Ochodlo, znanego naszej publiczności m.in. z realizacji „Hamleta” (widać reżyser ten lubi reżyserować w naszym mieście Szekspirowskie dramaty). „Makbet” do zobaczenia 28 lutego w Teatrze im. Adama Mickiewicza.

  Dla Skorpiona życie to pole bitwy i nieustannej walki. Najbliższy czas także da o sobie znać i Skorpiony znów rozpoczną ważną batalię. Dla relaksacji powinny wybrać się 20 lutego do Filharmonii Częstochowskiej na „Jezioro łabędzie”. Historia miłości księcia i zaklętej w łabędzia księżniczki od dziesięcioleci wzbudza wielkie emocje, a w wykonaniu Royal Ukrainian Ballet z Charkowa jest podobno nie do zapomnienia. W pierwszym rzędzie miejsca zarezerwowały już wrażliwe Ryby, a Rak jeszcze się zastanawia.

 • strzelec

  Strzelec

  Radosny i optymistyczny Strzelec miał na początku roku trochę zmartwień, ale powinien je teraz zostawić w tyle, nadszedł bowiem czas na nowe rozdanie. Niech rozejrzy się za harmonijną Wagą albo dynamicznym Baranem. Dobrą okazją będzie stand-up Daniela Midasa w Miejskim Domu Kultury, 18 lutego. Midas prywatnie to podobno bardzo pozytywny i zawsze uśmiechnięty chłopak. Może też Strzelec? W każdym razie w MDK ma być sporo ludzi i śmiechu.
  Aby bystry Strzelec miał jeszcze lepszy humor, powinien wybrać się 19 lutego do Teatru im. Adama Mickiewicza na „Cudowną terapię”. Po spektaklu można zabrać znajomych na małe co nieco (nie zapominajmy o kręcącym się Wodniku). A gdyby w tym zestawie było jeszcze za mało radości, to 17 lutego na śmiałków czeka „Berek czyli upiór w moherze 2 w Filharmonii Częstochowskiej. Co tam się będzie działo!


  Wróżka Cegieka