SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Kulturoskop

 • koziorozec

  Koziorożec

  Marzec to miesiąc, w którym Koziorożce mogą się poczuć jak gwiazdy, będą miały wiele okazji do pokazania swojego talentu, uroku i inteligencji. Skromność zostawcie na boku, niech wszyscy zobaczą, jacy jesteście fajni. Możecie zaprezentować swoje umiejętności na scenie, na ekranie, pochwalić się swoją wiedzą na temat sztuki, historii lub polityki.


  W marcu Koziorożce nie powinny zapominać o swoim życiu uczuciowym i otworzyć się na nowe znajomości i relacje. Warto zwrócić uwagę na romantyczne Ryby, albo na pewne siebie Lwy.


  Zapewne mogą je odnaleźć na „Grupie krwi” w Teatrze im. Adama Mickiewicza (27 marca). To brawurowy komediodramat, mający coś z ducha dzieł Witkacego i Mrożka. Na scenie dwie pary rodzeństwa, które spotykają się po raz pierwszy w życiu, aby podzielić się majątkiem. To nie jest typowa komedia rodzinna, tylko sztuka pełna ironii, absurdów i tajemnic. To także refleksja nad tym, co nas definiuje i jak daleko sięgają nasze korzenie.
 • wodnik

  Wodnik

  W marcu Wodniki będą bardziej niż zwykle odkrywać świat - nowe miejsca, ludzi i kultury. To dobry czas na podróż do innego kraju, odwiedziny galerii (sztuki, a nie handlowej), albo zapisanie się do chóru (dla odważniejszych - na zajęcia z gry na ukulele). W tym miesiącu Wodniki powinny też zwróć uwagę na swoje życie towarzyskie. Zainteresowane intensyfikacją relacji są kreatywne i zabawne Bliźnięta oraz jeden charyzmatyczny Lew.


  Zabawy nie zabraknie zapewne 25 marca na stand-upie aktora Pawła Domagały „Zresztą nieważne” w Filharmonii Częstochowskiej. To będzie jazda bez trzymanki, pełna radykalnych żartów, uzupełnionych jednak sporą dawką ironii, absurdów i spostrzeżeń. To także refleksja nad tym, co nas śmieszy i co nas boli.


 • ryby

  Ryby

  Marzec to dla Ryb artystyczny czas, z wieloma okazjami do wyrażania swojej kreatywności, wrażliwości i emocji. Przedwiośnie to idealny moment na zapisanie się na kurs malowania, fotografii albo pisania powieści onirycznych (jeśli takiego nie ma, to Ryby mogą poprowadzić).


  Aktualnie Ryby powinny choć trochę skupić się na swoim życiu miłosnym, otworzyć się na nowe znajomości i relacje. Jeden tajemniczy i magnetyczny Skorpion chętnie by się zdecydował, ale i Rak ma przestrzeń na nowości.


  W sam raz dla Ryb będzie transmisja „Romeo i Julia” z Metropolitan Opera w Kinie Studyjnym OKF Iluzja (23 marca). Tytułowi bohaterowie to najbardziej znani kochankowie świata, w operowej wersji ich miłość nabiera nowego wymiaru (dzięki muzyce Charlesa Gounoda). Na scenie Met wystąpią dwie gwiazdy –sopranistka Nadine Sierra i tenor Benjamin Bernheim, a Orkiestrę Met poprowadzi Yannick Nézet-Séguin, dyrektor muzyczny tej prestiżowej sceny.

 • Znak zodiaku Baran

  Baran

  W marcu Barany znów poczują się jak liderzy (którymi przecież są z urodzenia). Ich odwaga, inicjatywa i energia są, jak powszechnie wiadomo, legendarne. To dobry czas na podejmowanie decyzji, działanie, a nawet rywalizację. Nie ma co się obawiać swoich pomysłów, nowych projektów i wystąpień publicznych. Czeka was uznanie, szacunek i podziw.


  U progu wiosny Barany powinny zainteresować się komunikatywnymi Bliźniętami, albo… dążącym do przygód Strzelcem. I niech nie zapominają o poczuciu humoru!


  By podładować baterie, niech wybiorą się 11 marca na koncert Kult Akustik 2024 w Filharmonii Częstochowskiej. Czy jeszcze coś dodać? Baranom nie potrzeba! Podobno i tym razem w repertuarze legendarnego zespołu znajdzie się „Baranek”, czyli… mały Baran… Obecność rogacizny więc obowiązkowa!

 • byk

  Byk

  Dla praktycznych Byków, których żywiołem Ziemia, ważne jest poczucie komfortu i bezpieczeństwa. W marcu niech jednak Byki nie boją się ryzyka i podejmują odważne decyzje, a z drugiej strony - będą elastyczne i skłonne do kompromisów. Ich planeta, Wenus, sprzyja miłości i finansom, a te na przedwiośniu będą się miały całkiem dobrze u Byków. Do miłości świetnie nada się Panna, a do finansów Skorpion. Byki nie mogą jednak zapominać o swoim zdrowiu i odpoczynku. W marcu czyhają przeziębienia i alergie. Trzeba zadbać o dietę, ćwiczenia i sen.


  Zanim się jednak Byki na dobre się wyśpią niech zajrzą 20 marca do OKF „Iluzja” na spotkanie z zespołem The Doors, które poprowadzi Piotr Metz, który w roku 1999 spotkał się z trójką żyjących członków grupy. Niezwykła historia zespołu, który - wraz z największymi postaciami lat 60-tych - w kilka lat zmienił na zawsze muzykę rockową.


 • bliznieta

  Bliźnięta

  Marzec to miesiąc, w którym Bliźnięta będą miały sporo okazji do błyszczenia, gadania i zmieniania zdania. Nie ma się co bać, pokazywać swojej prawdziwej osobowości. To dobry moment, żeby zapisać się na kurs stand-upu, improwizacji teatralnej albo chociaż stawiania baniek. Na końcu czekają nowe umiejętności, dowcipy i znajomości. Bliźnięta będą mogły też podzielić się swoimi zabawnymi historiami z kimś, kto doceni ich poczucie humoru.


  Na horyzoncie energetyczny Baran i nieprzewidywalny Wodnik. Któremuś z nich trzeba dać szansę. Może nawet już 13 marca, na wernisażu w Miejskiej Galerii Sztuki „Obraz i słowo” Tomka Sikory i Artura Wolskiego. Ich pomysł był genialny w swej prostocie. Do rąk artystów, głównie literatów, trafiło 57 fotografii Sikory z propozycją wyboru jednego ze zdjęć i napisania tekstu nim inspirowanego. Powstały historie fabularne, strofy poetyckie lub prozatorskie impresje. W efekcie, jak pisze Artur Wolski, „autor fotografii i autorzy tekstów tworzą poruszającą opowieść – o życiu, świecie i o sobie".

 • rak

  Rak

  Marzec będzie dla Raków szansą na wzbogacenie kolekcji. Niech łapią okazję i gromadzą kolejne, tak lubiane przez nich pamiątki, zdjęcia i wspomnienia. Warto odwiedzić antykwariat, targ staroci lub wystawę fotografii i zdobyć nowe skarby.


  Teraz Raki powinny także zwrócić uwagę na swoje życie miłosne. Nie ma co zamykać się w swoim kokonie, trzeba otworzyć się na nowe znajomości i relacje. Może spotkają kogoś, kto doceni troskę o przeszłość? Może namiętny Skorpion, albo romantyczne Ryby?


  Dla oderwania się od wspomnień niech Raki zajrzą do OKF na Barbie (13 marca). Mieszkająca w cukierkowo-różowej krainie Barbie Land tytułowa bohaterka (Robbie) pewnego dnia traci swoje supermoce. Spada z dachu, zamiast lekko sfruwać z niego na ziemię, a jej stopy, do tej pory stale ustawione tak, jakby podtrzymywał je obcas, stają się kompletnie płaskie. Zaczyna myśleć i mówić o sprawach dotyczących zwykłych ludzi, jak śmierć, czym wprawia w osłupienie inne lalki. Staje się nieidealna, przez co wyrusza z Barbie Land do prawdziwego świata...

 • lew

  Lew

  W marcu Lwy będą jeszcze większymi królami niż zwykle. Silne, dumne i pełne wdzięku. Trochę stęsknione za słońcem, jednak w całkiem niezłej formie – intelektualnej i fizycznej – będą oczekiwać nowych wyzwań.


  W tym miesiącu Lwy powinny zastanowić się nad swoim życiem uczuciowym. Jest szansa na znalezienie drugiej połówki, albo przynajmniej dobrą zabawę. Nie ma to poromansować z elegancką Wagą lub optymistycznym Strzelcem.


  Pretekstem może być wizyta w OKF Iluzja i wspólne obejrzenie „Noża w wodzie”, w ramach cyklu "Krótka Historia Polskiego Kina" (28 marca). Będą dzikie namiętności, jacht, samochód, piękna kobieta (Jolanta Umecka) i duże pieniądze. I ich dwóch, młodość (Zygmunt Malanowicz) kontra pozerstwo (Leon Niemczyk). To jeden z najgłośniejszych debiutów w historii polskiego kina, początek artystycznej drogi Romana Polańskiego (Lew!). Trzeba znać.


 • panna

  Panna

  W marcu Panny będą miały szansę na pełne wykorzystanie swoich umiejętności organizacyjnych - analityczności, skrupulatności i efektywności. Nie ma co obawiać się podejmować wyzwań, planować, a przede wszystkich - realizować. Na starcie wiosny zdobędą uznanie, zaufanie i podziw.


  Warto zwrócić uwagę na Byki, albo na namiętne Skorpiony. Przedstawiciele obu znaków podobno wybierają się na Częstochowski Dzień Fantastyki, którego gościem będzie m.in. Mikołaj Kołyszko, który opowie o… śmiertelnych egzorcyzmach, czyli o tym kiedy zamiast demonów, giną ludzie. Pozostałe wydarzenia, 2 marca, będą oscylowały w klimatach CyberPunku, SF oraz gier elektronicznych, ale nie zabraknie konkretnych propozycji dla fanów klasycznej fantastyki, czy horroru, będących nieodłącznymi elementami konwentu. Strach się bać.

 • waga

  Waga

  Dla Wag marzec to czas nawiązywania kontaktów, współpracy i kompromisów. Warto wyrażać swoje opinie, a nuż odkryją coś, co je zrównoważy i uspokoi. Mogą się zapisać na kurs jogi, medytacji lub relaksacji. Są Lwy, które już potrząsają grzywami na samą myśl o Wadze. A do wspólnej zabawy świetnie nadadzą Bliźnięta.


  Pokontemplować Wagi mogą odrobinę podczas wernisażu 49. Ogólnopolskiego pleneru malarskiego Jurajska Jesień w Miejskiej Galerii Sztuki (14 marca). Od pół wieku niezmienna dla artystów pozostaje fascynacja pejzażem jurajskim, a co za tym idzie – niewyczerpane impresje, wątki i motywy czerpane z tego krajobrazu oraz umiejętność przekładania ich na indywidualny język każdego z twórców.
 • skorpion

  Skorpion

  Swoją inteligencję, pasję i siłę Skorpiony świetnie wykorzystają w marcu. Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana, a początek wiosny to dobry czas na taki trunek. Niekoniecznie w samotności, bo wspólnym świętowaniem zainteresowana jest co najmniej jedna Panna.


  Interesująca rozmowa może też wciągnąć Ryby, które czekają na dobre propozycje. Jedną z nich być może będzie zaproszenie na spektakl „Jak zostać smokiem” (20 marca), niby bajkę, ale tak naprawdę opowieść dla każdego, zainspirowaną japońskimi baśniami, wierzeniami i filozofią. To historia Harukiego – chłopca, który wyrusza w pełną przygód podróż, aby odnaleźć swojego tatę. Ale pytania, na które twórcy szukają odpowiedzi, wcale nie dotyczą tylko świata dzieci. Co oznacza być dzielnym? Czy emocje trzeba tłumić? Co to znaczy sobie z nimi radzić? Czy płacz to coś złego? Czy chłopakom wolno płakać?


 • strzelec

  Strzelec

  Strzelec lubi poznawać nowe miejsca, kultury i ludzi. To typ podróżnika. Bliskie jest mu wychodzenie poza własną strefę komfortu, odkrycia, znajdowanie nowych inspiracji i zaskoczeń. Marzec to dobry moment na zaplanowanie podróży do innego kraju, ale też wizyty w muzeum czy udziału w interesującym artystycznym warsztacie. A nuż da się na niego zaciągnąć także Baran, albo Wodnik?


  Jakby Strzelce miały również ochotę na trochę romantyzmu, to niech zajrzą koniecznie - 8 i 9 marca – do Teatru im. Adama Mickiewicza na koncert „ Ukochany spod poduszki”. Zaśpiewają i zaimprowizują Marta Honzatko oraz Iwona Chołuj, a towarzyszyć im będzie dwóch muzyków: Michał Rorat i Sebastian Janik. Wspólnie z aktorkami będzie się można zastanowić „Gdzie ci mężczyźni?". Rozwiązanie innych dylematów też jest w planie...