SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Z archiwum CGK:

STYPENDYŚCI: ANNA TARNOWSKA

Z młodą artystką Anną Tarnowską, zeszłoroczną stypendystką Prezydenta Miasta Częstochowy, rozmawiamy o wymyślonej przez nią wystawie „Autokomentarz”, wyzwaniach kuratorki, komunikacji międzyludzkiej i naukach ścisłych.

1/2020

DWORZEC KOLEJOWY CZĘSTOCHOWA

W tym roku minie 175 lat od rozpoczęcia budowy pierwszego dworca kolejowego w Częstochowie. W połowie lat 70. XX wieku, w wyniku nieodpowiedzialnych decyzji ówczesnych władz, został on rozebrany.

1/2020

BIBLIOTEKI WIELOFUNKCYJNE

Towarzyszą człowiekowi od blisko trzech tysięcy lat. Egipskie, chińskie, greckie i te najsłynniejsze w Aleksandrii – Ptolemeuszów oraz Serapeion przy świątyni Serapisa. Biblioteki. Świątynie dostojności, gromadzące wielkie zakurzone księgi, które kryją niezbadane tajemnice, opisują nieznane lądy i historie niemożliwe. Ale czy tylko? Przez wieki funkcje, jakie spełniały biblioteki, uległy diametralnym zmianom.

1/2020

TIE BREAK POWRACA

Ćwierć wieku czekali fani Tie Break na nową płytę. Jej wydanie zbiega się z 40-leciem nadania nazwy zespołowi. Legenda Tie Break wykracza daleko poza Częstochowę, choć w rodzinnym mieście muzyków: Janusza Yaniny Iwańskiego, Ziuta Gralaka, Mateusza i Marcina Pospieszalskich, ma szczególne znaczenie.

1/2020