SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

7/2020

Pobierz PDF

HONOROWI OBYWATELE: ZYGMUNT ROLAT

Z okazji obchodów 800-lecia dziejów pisanych Częstochowy przypominamy sylwetki Honorowych Obywateli naszego miasta. Kluczem będą tu Wielkie Liczby, które zabiorą nas w błyskawiczną podróż po życiu wybitnych jednostek, w sposób szczególny złączonych z Częstochową i dla niej zasłużonych. W tym miesiącu piszemy o ocalałym z Zagłady nowojorskim biznesmenie, filantropie, mecenasie kultury, działaczu na rzecz dialogu polsko-żydowskiego, prezesie Światowego Stowarzyszenia Żydów Częstochowian i Ich Potomków – Zygmuncie Rolacie.


90 lat temu w Częstochowie urodził się Zygmunt Rolat. Dzieciństwo spędził w I alei Najświętszej Maryi Panny. W czasie wojny trafił do częstochowskiego getta, a po jego likwidacji do obozu pracy Hasag Pelcery (tereny późniejszego Wełnopolu).


72 lata temu wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie najpierw ukończył politologię na University of Cincinnati oraz stosunki międzynarodowe na New York University, a później założył własną firmę transportową i spedycyjną.


3 statuetki częstochowskiego „Mecenasa Kultury” trafiły w ręce Zygmunta Rolata. Mieszkający w Stanach Zjednoczonych filantrop został nimi wyróżniony w latach 2005, 2010 i 2013.


5 razy odbył się w Częstochowie, dzięki inicjatywie Zygmunta Rolata, Zjazd Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków.


12 lat temu Prezydent RP Lech Kaczyński uhonorował Zygmunta Rolata Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP. Stało się to w uznaniu dla jego działań na rzecz powstania Muzeum Żydów Polskich. Uroczyste wręczenie odznaczenia miało miejsce 19 kwietnia 2008 r., w 65. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim.


Około 40 tysięcy Żydów, w dniach od 22 do 28 września 1942 r., zostało wywiezionych z Częstochowy do obozu zagłady w Treblince. Zygmunt Rolat był inicjatorem powstania i fundatorem pomnika upamiętniającego te tragicznie wydarzenia. Monument odsłonięty został 20 października 2009 r. przy ulicy Strażackiej.


2 koncerty wybitnego, amerykańskiego skrzypka Joshuy Bella udało się zorganizować w naszym mieście dzięki mecenatowi Zygmunta Rolata. Światowej sławy wirtuoz wystąpił w Filharmonii Częstochowskiej w latach 2009 i 2014.


8 lat temu, 26 stycznia 2012 r., Rada Miasta Częstochowy nadała Zygmuntowi Rolatowi tytuł Honorowego Obywatela.


7 lat temu, z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Zygmunt Rolat odebrał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP za działalność na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Od 4 lat, w kamienicy przy ul. Katedralnej 8 w Częstochowie, funkcjonuje Muzeum Żydów Częstochowian. Prezentuje ono zdjęcia, dokumenty, pamiątki z całego świata, związane z historią częstochowskich Żydów, starając się tym samym przywracać pamięć o nich oraz stwarzać przestrzeń polsko-żydowskiego dialogu. Animatorem powstania takiego muzeum był oczywiście Zygmunt Rolat.


3 lata temu Zygmunt Rolat ustanowił Fundację im. Bronisława Hubermana, której celem jest wspieranie działalności Filharmonii Częstochowskiej, edukacji artystycznej dzieci i młodzieży oraz inicjowanie i obejmowanie mecenatem wydarzeń artystycznych w Częstochowie.


(oprac. af)