SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

7/2020

Pobierz PDF

Twarze przyszłości

Miasto to budynki, infrastruktura, historia i pamięć. Przede wszystkim jednak miasto to ludzie. Oni decydują o jego kształcie, energii, klimacie i przyszłości. Dlatego w ramach obchodów jubileuszu ośmiuset lat dziejów pisanych Częstochowy startujemy z projektem „Twarze Przyszłości”. Prezentując sylwetki młodych osób związanych z naszym miastem, oddając im głos, chcemy pokazać Częstochowę jako żywy i nieustannie rozwijający się na różnych poziomach organizm.


Agnieszka Winczo - Od trzynastego roku życia gra w piłkę nożną. Obecnie występuje w niemieckiej Bundeslidze oraz reprezentuje nasz kraj na arenie międzynarodowej. Jest wielokrotną Mistrzynią Polski i trzykrotnie grała w rozgrywkach Ligi Mistrzyń w piłce nożnej kobiet. Ma na koncie kilka tytułów dla najlepszej snajperki. W 2010 r., zdobywając najwięcej bramek zarówno w klubie, jak i w reprezentacji Polski, została uznana przez PZPN za najlepszą piłkarkę kraju. Jest jedną z dwóch zawodniczek, które mają największą liczbę rozegranych meczów w kadrze Polski. W latach 2017 i 2018 tygodnik „Przegląd Sportowy” umieścił ją w piątce najlepszych piłkarek.


Irmina Rydzykowska - Projektantka i ilustratorka, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od pięciu lat prowadzi markę BOBOKI, w ramach której tworzy ilustracje, obrazy, maskotki oraz instalacje w przestrzeni miasta. Jej dorobek artystyczny na ten moment zamyka indywidualna wystawa pt. „Strange cult of Boboki”. A druga pasja to joga, której jest certyfikowaną instruktorką. Dzięki zaprojektowaniu dla znanej krakowskiej marki sportowej dwóch autorskich kolekcji leginsów, artystce udało się połączyć oba pola zainteresowań.


Jakub Stolecki - Absolwent częstochowskiego VIII LO oraz Wydziału Operatorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej. Jego pierwszym dużym osiągnięciem, jeszcze w czasach nauki w liceum, była wystawa fotografii, która odbyła się dzięki pomocy częstochowskiego oddziału „Gazety Wyborczej”. Jest autorem zdjęć do filmów fabularnych i dokumentalnych obsypanych nagrodami na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w Sundance czy Camden. W 2018 r. dostał prestiżową nagrodę w Papaya Young Directors za najlepsze zdjęcia do filmu reklamowego. Pracował na planach seriali: „Archiwista”, „Chyłka”. „Kasacja”, „O mnie się nie martw”, „Belfer”, „Ultraviolet” oraz filmów: „Pitbull. Ostatni pies”, „Mowa ptaków”, „Sługi wojny”.


Joanna Dawid - Ukończyła Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK w Częstochowie. Absolwentka Wydziału Prawa na Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz Podyplomowych Studiów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie - kierunek Zarządzanie na rynku dóbr i marek luksusowych. Praktyczną wiedzę z tej dziedziny pogłębiała również w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Pracowała dla marki odzieżowej Emanuel Berg oraz w redakcji magazynu „Vogue Polska”. Obecnie związana jest z częstochowsko- -warszawską Kancelarią Dawid & Partnerzy - Adwokaci i Radcowie. Odpowiada tam m.in. za kontakty z mediami, PR i działania pro bono, a wśród nich za Konkurs „Od mundurka do togi”, adresowany do młodzieży szkół średnich.


Kalina Matysiak - Studiowała na Politechnice Częstochowskiej, na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. Freestyle Football trenuje od 2012 roku, zainspirowana filmikami innych freestylerów, m.in. Adriana Franca z Częstochowy. Od tego czasu na swoim koncie odnotowała między innymi trzy tytuły Mistrzyni Świata Freestyle Football oraz trzy tytuły Mistrzyni Polski.


Mateusz Kurcab - Jest absolwentem Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie. W 2016 roku ukończył z wyróżnieniem studia w klasie fortepianu dr. hab. Mariusza Sielskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem wielu konkursów krajowych i zagranicznych. Koncertował nie tylko w Polsce, ale także w Szwajcarii, Niemczech, Belgii, Francji i Włoszech. W 2019 roku był redaktorem dzieł fortepianowych Witolda Maliszewskiego, wydanych przez wydawnictwo Eufonium. Swoje umiejętności solowe i kameralne doskonalił w ramach stypendium w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów.


Mikser - Absolwent filozofii na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, od wielu lat związany z częstochowską sceną hip-hopową. Wielokrotnie prowadził Hip-Hop Elements Festiwal. W 2015 r. odebrał nagrodę publiczności w ogólnopolskim programie „Żywy Rap 2”, organizowanym przez warszawską wytwórnię Hemp Records. W niej też ukazał się jego debiutancki album pt. „Świat Jako Wola i Przedstawienie”. W 2018 r. artysta założył w Częstochowie własną wytwórnię LOGOS, a rok później wydał w niej płytę o tym samym tytule.


Robert Parzęczewski - Bokser walczący w wadze półciężkiej. Wychowanek klubu KS Start Częstochowa i aktualny Mistrz Polski w wadze superśredniej. Stoczył 26 walk, z tego 25 zwycięskich (16 przez nokaut). Ma na swoim koncie tytuły: Młodzieżowego Mistrza Polski w kategorii super średniej (2014 r.), Międzynarodowego Mistrza WBF w wadze junior ciężkiej (2014 r.), Młodzieżowego Mistrza WBO w wadze junior ciężkiej (2017 r.), Międzynarodowego Mistrza Polski w wadze junior ciężkiej (2017 r.) oraz Mistrza Polski w wadze junior ciężkiej (2018 r.).


Odwiedź stronę: twarze.czestochowa.pl