SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

8/2020

Pobierz PDF

MUZOTEKA W CENTRUM

Niegdyś Filia Muzyczna przy al. Niepodległości, teraz Muzoteka przy al. Kościuszki. Od początku lipca zbiory muzyczne Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego są dostępne w centrum miasta.


Decyzją Rady Miasta, funkcjonująca od 1979 roku przy al. Niepodległości 41 Filia Muzyczna częstochowskiej Biblioteki Publicznej zmieniła zarówno nazwę, jak i adres. Od 1 lipca 2020 roku muzyczne zbiory biblioteki udostępnia więc Muzoteka, mieszcząca się teraz przy al. Kościuszki 4, w bezpośrednim sąsiedztwie Oddziału dla Dzieci i Młodzieży.


Dotychczasowa lokalizacja Filii Muzycznej sprawiała, że poziom wykorzystania zgromadzonych w niej zbiorów nie był wystarczający. Niewielka też była dostępność placówki dla użytkowniczek i użytkowników z całego obszaru Częstochowy - ograniczała się właściwie jedynie do pobliskich dzielnic: Rakowa, Ostatniego Grosza czy Wrzosowiaka. Osoby z innych części miasta korzystały z Filii w znacznie mniejszym stopniu. Odrębnym problemem były bariery architektoniczne, uniemożliwiające zapewnienie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.


Kierując się powyższymi względami, Biblioteka podjęła starania skutkujące przeprowadzką do Śródmieścia. Dzięki temu bogate zbiory muzyczne mają szansę dotrzeć do znacznie większej liczby zainteresowanych osób, również do czytelniczek i czytelników korzystających z pobliskiej Wypożyczalni Głównej czy Oddziału dla Dzieci i Młodzieży. Tym bardziej, że w tym ostatnim miejscu biblioteka udostępnia również publikacje w formie dźwiękowej, czyli audiobooki.


A w przypadku Muzoteki jest z czego korzystać. Zgromadzono w niej bowiem kilkanaście tysięcy płyt analogowych i kompaktowych. Obszerne zbiory zawierają nagrania reprezentujące szeroki zakres stylów i gatunków – od muzyki klasycznej po współczesną.


W obecnej Muzotece znajdziemy klasykę polskiej muzyki rozrywkowej, ale też sporo ciekawych wykonań muzyki poważnej, piosenki, bajki i wiersze dla dzieci czy płyty z tzw. „żywym słowem”, czyli nagrania fragmentów spektakli teatralnych, recytacji poezji – zdradza Agnieszka Batorek, wicedyrektorka Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie.


Zbiory muzyczne biblioteki to jednak nie tylko nośniki z nagraniami. Znajdziemy w nich także inne publikacje, takie jak chociażby nuty, śpiewniki czy książki o tematyce muzycznej. Co więcej, w Muzotece na zainteresowane osoby czekają również instrumenty.


Posiadamy pianino, klawisze elektroniczne, gitary akustyczne oraz małe zestawy perkusyjne, które wykorzystywane były dotychczas podczas zajęć muzycznych dla dzieci czy warsztatów dźwiękoterapii. W poprzedniej lokalizacji odbywały się również indywidualne lekcje gry na pianinie. Z pewnością będziemy chcieli powrócić do tych działań, kiedy tylko będzie to możliwe, a także wzbogacić instrumentarium – dodaje Batorek.


Warto przy tej okazji podkreślić, że Muzoteka w nowej lokalizacji znajduje się w pobliżu Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego przy ul. Jasnogórskiej oraz Instytutu Muzyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza przy ul. Zbierskiego. Takie sąsiedztwo z pewnością przyda się osobom rozwijającym swoje umiejętności w dziedzinie muzyki oraz potrzebującym materiałów czy inspiracji do nauki.


Zbiory muzyczne Biblioteki Publicznej w nowym miejscu są dostępne dla użytkowniczek i użytkowników od 1 lipca. Należy jednak pamiętać, że w związku z wciąż obowiązującymi ograniczeniami sanitarnymi nie jest możliwy bezpośredni dostęp do zbiorów ani do katalogu kartkowego. W celu wyszukania i zarezerwowania interesujących nas pozycji, należy wcześniej skontaktować się bezpośrednio z Muzoteką. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: biblioteka.czest.pl


mw