SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

CGK 1/2020

Pobierz PDF

INNOWACYJNY UNIWERSYTET

Jednym z istotnych aspektów szkolnictwa wyższego jest popularyzacja nauki oraz wdrażanie wypracowanych technologii do gospodarki i codziennego życia. Takie działania podejmuje też Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie.


Jako naukowcy jesteśmy odpowiedzialni za to, by wszystkie technologie, nad którymi pracujemy, jak najszybciej i jak najefektywniej wprowadzać do społeczeństwa oraz by stanowiły one o sile innowacyjnej gospodarki – mówi mgr inż. Karolina Grabowska, rzecznik nauki w obszarze nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych z Uniwersytetu Humanistyczno- Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.


Popularyzacją zajmują się więc m.in. rzecznicy nauki, czyli naukowcy pośredniczący w kontakcie między uczelnią a osobami, które może nie mają naukowych kompetencji, ale chcą poznać efekty najnowszych badań naukowych.


Główną korzyścią z naszej działalności jest tak zwany wpływ społeczny, czyli związek tego, co robimy, z otoczeniem lokalnym. Nauka nie może zostać w murach uniwersytetu, nauka musi służyć społeczeństwu, szczególnie gdy jest finansowana ze środków publicznych – dodaje dr Karol Motyl, rzecznik nauki w obszarze nauk społecznych.


Promocji nauki sprzyjają też różne wydarzenia, podczas których uczelnia może zaprezentować swoją działalność i konkretne osiągnięcia. Dzieje się tak chociażby podczas odbywającego się w Katowicach Śląskiego Festiwalu Nauki, w którym UJD weźmie udział już po raz drugi jako współorganizator, czy też w trakcie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji Technology Open Day. Takie wydarzenia stanowią również okazję do dyskusji naukowców z przedstawicielami otoczenia społeczno- gospodarczego na temat możliwości wykorzystania wypracowanych rozwiązań.


Dbamy o to, by zaistnieć w świadomości ludzi – tłumaczy dr inż. Marcin Zastawnik ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, powstałego z potrzeby i pasji dzielenia się wiedzą poza środowiskiem akademickim. – Chodzi o to, by zaistnieć w świadomości społecznej i by ludzie wiedzieli, że na uczelniach dzieją się różne rzeczy, które są potrzebne każdemu człowiekowi.


I tak, podczas 3. edycji KIS Technology Open Day częstochowski uniwersytet zaprezentował kilka ważnych osiągnięć. Wśród nich znalazła się np. technologia produkcji niedosładzanych przetworów warzywno- owocowych wzbogacanych preparatem błonnikowym o właściwościach prebiotycznych ze skrobi ziemniaczanej, czy też technologia wykorzystania odpadów winnych do produkcji naturalnych kosmetyków lub produktów spożywczych łączących wartości żywieniowe i właściwości substancji farmaceutycznych. Na liście prezentowanych projektów znalazły się ponadto: urządzenie służące do trenowania jazdy na nartach, precyzyjnie odwzorowujące rzeczywiste siły odśrodkowe działające na narciarza podczas jazdy; system diagnostyczny Orthometr, pozwalający szybko i tanio zdiagnozować m.in. wady postawy ciała; a także Kalejdoskop Sytuacji Szkolnych, czyli narzędzie dające możliwość analizowania relacji interpersonalnych i funkcjonowania jednostki w placówkach oświatowych.


To jednak nie wszystko, czym UJD może się pochwalić. Uniwersytet prowadzi i popularyzuje badania w trzynastu dyscyplinach, m.in. w naukach prawnych, pedagogice, językoznawstwie oraz sztukach plastycznych. Działa wspólnie z przedsiębiorcami i różnymi organizacjami, np. Wydział Prawa i Ekonomii UJD, podjął ostatnio współpracę z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej oraz Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców.


Tych osiągnięć jest zdecydowanie więcej, a szczegółowe informacje na temat upowszechniania nauki przez UJD można znaleźć na stronie uniwersytetu: ujd.edu.pl w zakładce „Nauka”.

mw