SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny
9/2020

Pobierz PDF

DYSONANS

Miejskie pejzaże i muzyka, te dwie płaszczyzny na swoich obrazach zderza ostatnio Michał Saturnin Kamiński. Z jakim skutkiem, będzie można przekonać się już od 18 września w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.


Michał Saturnin Kamiński jest absolwentem Wydziału Wychowania Artystycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, uczestnikiem 42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2015” oraz laureatem wyróżnienia honorowego w 5. Ogólnopolskim Konkursie na Obraz dla Młodych Malarzy im. Mariana Michalika.


W 2016 roku w MGS odbyła się jego pierwsza wystawa malarstwa - „Miejsca”. Teraz przyszedł czas na kolejną, zatytułowaną „Dysonans”, w której artysta zaprezentuje prace powstałe w latach 2019– 2020, będące kontynuacją wcześniejszych cykli. Jakkolwiek głównym tematem twórczości Michała Kamińskiego pozostaje pejzaż, to na tę wystawę wybrane zostały prace podejmujące nowy wątek – związany z muzyką, a konkretnie z jej odtwarzaniem. Sceny koncertowe, słuchanie muzyki w domu, płyty, instrumenty muzyczne – oto zestaw motywów z obrazów Kamińskiego. A jednak to nie płynąca z muzyki harmonia dominuje w tych obrazach, artysta bowiem konsekwentnie wprowadza elementy zakłócające, wzbudzające niepokój – tytułowy dysonans. Dysonans, który okazuje się kategorią dobrze przystającą do tego, czego współcześnie doświadczamy.