SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Kolejna ósemka Twarzy Przyszłości
11/2020

Pobierz PDF

Twarze Przyszłości

Miasto to budynki, infrastruktura, historia i pamięć. Przede wszystkim jednak miasto to ludzie. Oni decydują o jego kształcie, energii, klimacie i przyszłości. Dlatego w ramach obchodów jubileuszu ośmiuset lat dziejów pisanych Częstochowy startujemy z projektem „Twarze Przyszłości”. Prezentując sylwetki młodych osób związanych z naszym miastem, oddając im głos, chcemy pokazać Częstochowę jako żywy i nieustannie rozwijający się na różnych poziomach organizm.


Michał Knaś - urodzony w Częstochowie tancerz, choreograf i kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa”. Absolwent IV LO im. Henryka Sienkiewicza i Politechniki Częstochowskiej. Przygodę z folklorem rozpoczął w wieku 18 lat. W 2012 r. ukończył Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny z zakresu tańca ludowego. Wychowanek Jarosława Świątka (obecnego kierownika artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny), Urszuli Brylewskiej (dyrektor Społecznej Szkoły Baletowej w Częstochowie) i Włodzimierza Kucy (szefa Częstochowskiego Teatru Tańca). Współtwórca „Folkonocy”, projektu zrealizowanego w ramach 13. Nocy Kulturalnej. Zdobywca Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Polskich Tańców Narodowych i Regionalnych. Dwukrotny laureat Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Choreografów. Z zamiłowania fotograf i triathlonista.


Piotr Jakubowski - ratownik medyczny, informatyk, specjalista bhp. Przygodę z ratownictwem rozpoczął w wieku 17 lat. Absolwent Wyższej Szkoły Medycznej w Sosnowcu, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie na kierunku bhp. Od 2014 r. jest pracownikiem SP ZOZ Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie. Pracuje jako kierownik zespołu ratownictwa medycznego oraz dyspozytor medyczny. W dobie pandemii - w karetce ratunkowej. Od 2013 r. jest również Prezesem Stowarzyszenia Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie RESCUE TEAM, które zajmuje się m.in. wolontariatem oraz organizuje kursy, szkolenia i eventy propagujące zasady pierwszej pomocy ratunkowej.


Agnieszka Jeż - absolwentka Politologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Akademii Polonijnej w Częstochowie. Jest policjantką Ogniwa Patrolowo–Interwencyjnego Komisariatu V w Częstochowie. Wcześniej pracowała w Straży Miejskiej. Promuje miasto w różnego rodzaju biegach ulicznych, przełajowych i przeszkodowych. Ma na koncie wiele sukcesów m.in.: I miejsce, (obronione piąty raz z rzędu) podczas Jubileuszowego Marszobiegu Prewencji Policji o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, I miejsce w ramach III Wojewódzkich Mistrzostw Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Marka Sienickiego, I miejsce w kategorii OPEN kobiet w Biegu Nocna Wataha, I miejsce w kategorii OPEN kobiet w Biegu Częstochowskim.


Jakob Kosel - model pracujący w Polsce i za granicą. Uczestniczył w wielu sesjach zdjęciowych, m.in. w kampanii reklamowej biżuterii Apart. Finalista V edycji programu Top Model oraz prowadzący Top Model Front Row. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, ratownikiem i instruktorem pływania. Wraz z Karoliną Gilon był ambasadorem kampanii społecznej „Have Sex and Save Lives”, której celem jest zmniejszenie liczby nowych zakażeń HIV oraz ciąż wśród młodych kobiet.


Dziarma - dała się poznać publiczności, biorąc udział w programach Mam Talent i X- Factor; po tym drugim podpisała kontrakt z wytwórnią Warner Bros Poland. W 2015 r. otrzymała nominację do nagrody Eska Music Awards w kategorii Najlepszy Radiowy Debiut. W grudniu 2019 r. ukazał się jej debiutancki minialbum „V”, którym bezkompromisowo wkroczyła na polską scenę hip-hop. Tworzy rap w damskim wydaniu - niepokorny i nieobawiający się wychodzenia poza ramy gatunku. Dziarma ma odwagę i siłę, żeby w rapowej konwencji mówić o tym, jak świat znany z wersów jej kolegów wygląda z drugiej strony – oglądany kobiecym okiem.


Marek Pospieszalski - urodził się w Częstochowie i tu ukończył Szkołę Muzyczną w klasie klarnetu. Jest też absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej. Ogromny wpływ na jego muzyczne dorastanie miała muzykująca rodzina oraz środowisko skupione wokół zespołu Tie Break. Został wybrany przez prestiżowy niemiecki magazyn „JazzThing” na listę 25 najbardziej obiecujących muzyków w Europie. Prowadzi własny kwartet (z Eliasem Stemesederem, Maksem Muchą i Maxem Andrzejewskim) oraz duet Malediwy z Qbą Janickim. Jest również jednym z filarów kwintetu Wojtka Mazolewskiego. Koncertował na całym świecie. Jako muzyk sesyjny brał udział w dziesiątkach koncertów radiowych i telewizyjnych oraz w nagraniach kilkudziesięciu albumów.


Martyna Mosiołek - fryzjerstwo towarzyszy jej przez całe życie. To zarówno pasja, jak i rodzinna tradycja, podtrzymywana w Częstochowie już od trzech pokoleń. W dorobku zawodowym ma nagrody w wielu prestiżowych konkursach fryzjerskich, m.in. II miejsce w XII Konkursie Sztuki Fryzjerskiej w kategorii kreatywnej open TOP CITY, III miejsce w Konkursie Evolution Vision 2011 Alfaparf Milano. Była finalistką konkursu stylizacji modowych podczas HairShow - Fryzjerstwo i Moda. Pracuje na sesjach modowych w całej Polsce, również w rodzinnej Częstochowie. Brała udział w realizowanym przez Polsat Cafe programie „Wielka zmiana make me over”.


Matylda Sałajewska - artystka i aktywistka działająca w przestrzeni filmu, instalacji i dizajnu. Realizuje projekty interaktywne i edukacyjne, często związane z tematyką społeczną i ekologiczną oraz filmy dokumentalne, projekty multimedialne i street-artowe. Ma na koncie liczne wystawy i udział w festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. w: Londynie, Tel Avivie, Lahti, Moskwie, Zagrzebiu. Dwukrotna zdobywczyni „Śląskiej Rzeczy”: w 2010 r. - w kategorii najlepsza identyfikacja wizualna za projekt „Guck mal! Schlesien” i w 2018 r. - w kategorii grafika użytkowa za książkę „Śląskie od kuchni”. Nominowana przez Polskie Radio Program Trzeci do tytułu Kulturysty Roku 2011. Współpracuje z Fundacją Viva! Akcja dla Zwierząt oraz Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Budownictwa Naturalnego. Organizuje zbiórki na rzecz koni rzeźnych, a wykupionym zwierzętom szuka nowych domów.


ODWIEDŹ STRONĘ: TWARZE.CZESTOCHOWA.PL