SZUKAJ
CO/GDZIE/KIEDY W CZĘSTOCHOWIE Portal kulturalny

Grafika promująca akcję "Czytaj.pl"
11/2020

Pobierz PDF

TRZEBA CZYTAĆ!

CZYTAJ PL to największa w Polsce i na świecie tego rodzaju akcja promująca czytelnictwo, otwierająca miłośnikom literatury dostęp do książek nie w tradycyjnej formie, ale przy pomocy smartfonów czy tabletów. W ubiegłorocznej edycji akcji zaproponowane książki przeczytało aż 50.000 osób. CZYTAJ PL dociera także poza granice naszego kraju. Krakowscy organizatorzy współpracują z innymi Miastami Literatury UNESCO, dzięki którym akcja realizowana będzie m.in. w Mediolanie, Manchesterze i Quebecu. Już po raz drugi będzie też obecna w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego.


CZYTAJ PL to świetne książki do czytania i do słuchania - w pełni za darmo, do końca listopada 2020 r. Wystarczy pobrać ze sklepu App Store lub Google Play aplikację Woblink, zeskanować kod QR na stronie https://czytajpl.pl/- by uzyskać dostęp do 12 pozycji wydawniczych, jakie proponowane są w tegorocznej edycji.


Oferta tytułów zróżnicowana jest gatunkowo, każdy z czytelników powinien więc znaleźć coś dla siebie. Czytaj PL to najlepsza literatura piękna, kryminały, reportaż, książka historyczna, powieść młodzieżowa i poradnik. To tytuły cenionych autorów, wśród których nie zabrakło laureatów najbardziej prestiżowych laurów. Jak zawsze, 12 tytułów dostępnych jest za darmo w formie e-booków, a dodatkowo 10 z nich – w wersji audiobooków. W wyselekcjonowanej „dwunastce” znajdziemy m.in. „Zimowlę” Dominiki Słowik, wyróżnioną tegorocznym Paszportem Polityki. W akcji znalazł się też zbiór reportaży „Nie ma” Mariusza Szczygła, za którą autor dostał w 2019 roku Nagrodę Nike. Fanów kryminałów i thrillerów do lektury skuszą „Czarne morze” Karoliny Macios, „Zadra” Roberta Małeckiego, „Topiel” Jakuba Ćwieka oraz Remigiusz Mróz i jego „Głosy z zaświatów”. Znaleźć też będzie można pozycje Wojtka Drewniaka, Pauliny Hendel, Mikołaja Łozińskiego, Andri Snær Magnason, Jakuba Małeckiego i Stefanie Stahl.


W roku 2020, z uwagi na pandemię koronawirusa, akcja opanuje przede wszystkim Internet. W promocję angażują się miasta, z którymi organizatorzy unisono mówią o tym, jak ważne jest czytanie. Częstochowa kolejny już raz odpowiedziała na zaproszenie organizatorów, włączając się do akcji w roli miasta partnerskiego. Poza promocją CZYTAJ PL w przestrzeni Internetu, ekspozycję plakatów zaplanowano m.in. w siedzibie głównej Biblioteki Publicznej i w jej filiach.Organizatorzy: Miasto Kraków, KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink

Partner strategiczny: Instytut Książki

Wydawcy: Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo SQN, Dowody na Istnienie, Wielka Litera, Czwarta Strona, Filia, Wydawnictwo Otwarte, We Need YA, Wydawnictwo Literackie, Karakter, Wydawnictwo Marginesy


Więcej o akcji: http://akcja.czytajpl.pl/